Naposledy aktualizováno 4 prosince, 2024
Chcete zaručeně pobavit osazenstvo kteréhokoli obchůdku L’Occitane? Důležitě jim sdělte (nejlépe už mezi dveřmi), že tentokrát se jdete opravdu jen podívat… Protože oni vědí. A vy taky. Nejde se jen dívat, stejně jako si neotevřete pytlík brambůrek a nevezmete si jen tři kousky. To se navzájem vylučuje. V Zadaru jsou L’Occitane prodejny dvě. A jelikož mám obě při cestě a nenosím klapky na očích, občas zapluju dovnitř a nechám se nalákat na cosi fajnového. Takže když jsem se takhle zašla naposled „jen podívat“, odcházela jsem s tím, že se mi podařilo využít skoro všechny slevy, co v ten den nabízeli. A mimo jiné jsem si k nákupu přidala i šampon a kondicionér z řady Osvěžení.
Ještě než se pustím do samotné recenze, dovolte mi malou odbočku ohledně inovace obalů u vlasové kosmetiky. Mám za to, že je to počin letošního roku (2024), kdy L’Occitane upustil od typického designu a barev řady Aromachology, čili zelených lahviček a barevných proužků podle typu vlasů. Namísto toho dostaly obaly tmavěhnědý kabátek a bílou etiketu, kde jsou opět barevně odlišené jednotlivé řady. Mně se ohromně líbil původní design, ale ten nový je taky pěkný. Moderní, čistý, minimalistický. Proč ne.
Ale to není vše – v L’Occitane inovovali i složení. Nově proto nenajdete v šamponech sulfáty a v kondicionérech silikony. Pokud vám vyhovovalo staré složení a tyto složky příliš neřešíte, jsou ještě k dostání i staré verze, ale mám za to, že je to spíše sporadicky a že se doprodávají poslední kusy.
Někteří z vás možná postřehli, že ačkoli tu už spoustu let tvrdím, kterak mám suché vlasy a vybírám si produkty pro poškozenou a vysušenou hřívu, dnešní vlasová dvojice je určena pro normální a mastné vlasy. Co se stalo? No co… přehmátla jsem se v obchodě a zjistila to až doma, to se stalo. Až jsem si šla mýt vlasy, tak si teprve pořádně čtu etiketku a pleskla jsem se do čela, co já jsem to za pako, vzít si řadu na mastné vlasy… Ale ok, měla jsem na paměti to vylepšené složení a doufala jsem, že mi to třeba nesežere hlavu a že to teda odvážně vyzkouším.
Co v článku najdete:
Balení, vůně, konzistence
O obalech jsem se zmínila už v textu výš a trvám na tom, že tuto část má značka vymazelnou k dokonalosti. Ostatně – ukažte mi jediný produkt L’Occitane, nad kterým byste se nerozplývali, jak je roztomilý a ťuťu a že byste si jej už jen kvůli vzhledu nechtěli nastěhovat do koupelny. Nevím, koho k navrhování balení ve Francii zaměstnávají, ale prosím – nikdy tohohle člověka nevyhazujte, je to génius!
Co se vůně týče – docela mě mrzí, že jsem tuto řadu neobjevila už na začátku prázdnin. To mohla být slušná osvěžující jízda horkým létem! Šampon i kondicionér jsou vyloženě definicí svěžesti a mám takový pocit, že kdybych tuto řadu používala v zimě, normálně mi umrzne hlava (vtip!). Představte si u šamponu kombinaci mentolu, tymiánu, šalvěje, máty, levandule, rozmarýnu, bergamotu, grepu a cedru. A u kondicionéru směs grepu, máty, levandule, bergamotu a cedru. To je prostě božííí!
Garantuju vám, že i kdybyste byli sebevíc polomrtví a unavení, tak po absolvování mytí vlasů s touto dvojkou budete připravení zdolat snad i Mount Everest. Probere vás to líp, než kotel kafe! Já tuto řadu testovala až teď na podzim, ale umím si velmi dobře představit, že ve 40°C ve stínu mám na hlavě právě tuto ochlazující záležitost a když vyjdu ven, snad sáhnu i po mikině. Tak fajnový pocit to je.
Konzistence je perfektní u šamponu i kondicionéru a ani s jedním jsem neměla sebemenší problém. Dřív se mi stávalo, že jsem musela nechat lahvičku s kondicionérem stát vzhůru nohama, abych ji nemusela pracně setřepávat, ale u řady Osvěžení jsem s tím neměla problém. Že by změna složení přispěla i k lepší (pohodlnější) konzistenci? Možné je všechno.
Jak se šampon a kondicionér používá
Někde už jsem to zmiňovala, ale víte, že hodně lidí dělá chybu v tom, že nedostatečně namočí vlasy před použitím šamponu? No vážně! Pak jim šampon málo pění, nedostane se všude a celkově je mytí takové halabala. Však si vzpomeňte, jak dlouho vám máčí vlasy v kadeřnictví, než mají pocit, že jsou dostatečně napité vodou, aby je mohli pořádně vyčistit šamponem. Tak na to příště myslete, jestli tento krok podceňujete. [to mě napadlo jako taková vsuvka]
Šampon se nanáší na mokré vlasy a vystačíte si s množstvím cca jedné zarovnané čajové lžičky. Dávku rozetřete v dlaních a mezi prsty a prohrábnutím vlasů jej naneste až k hlavě. A jemně masírujte vlasovou pokožku bříšky prstů. Soustřeďte se na linii vlasů vpředu i vzadu na krku, místo za ušima, temeno hlavy… Určitě si nemyjete vlasy poprvé, že jo – rozepisuju to čistě proto, abyste si ten rituál trochu užili. Protože se vám bude VELICE líbit chladivý pocit, který se vám na hlavě rozline, jakmile začnete šampon vmasírovávat do vlasů. Je to příjemné a jistým způsobem návykové.
Jen dávejte prosím pozor, aby se vám šampon nedostal do oka. Však víte… ten mentol. To nechcete. Po opláchnutí doporučuju ještě šamponovací repete (stačí vám i menší množství šamponu). Při prvním mytí může šampon pěnit méně, při druhém už nebudete vědět, co s bublinkami dělat.
Kondicionér naneste do šamponem umytých vlasů, které jste předtím lehce vymačkali buď v ručníku, nebo jen tak mezi prsty. Já si vlasy myju v předklonu, takže si z nich vždycky udělám takový mini copánek, který vymačkám. Pak do vlasů vetřu kondicionér (opět stačí lžička), rozetřu rovnoměrně v délkách i na vlasovou pokožku (někde píšou, že stačí jen délky, já to beru sakumprásky komplet) a nechám 3 minutky působit. Stejně jako u šamponu – dejte si pozor, aby se vám kondicionér nedostal do oka. Ty osvěžující ingredience jsou super na hlavě, ale v očích je mít vážně nechcete. Vyzkoušeno za vás, abyste vy už nemuseli… Po třech minutách kondicionér pořádně opláchněte a máte hotovo.
Vylepšené přírodní složení
Rozepíšeme si to zvlášť, ať můžete omrknout ingredience jak v šamponu, tak v kondicionéru. Některé se opakují, tak jsem lehce zkrátila popisek.
Šampon
Rostlinné složky: Výtažek z tymiánu má silné antibakteriální a antioxidační vlastnosti. V šamponu pomáhá čistit a vyrovnávat pokožku hlavy, což je skvělé pro odstranění přebytečného mazu a zklidnění podráždění. Extrakt z šalvěje je známý pro své antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Pomáhá regulovat produkci kožního mazu a zklidňuje kůži, což je vhodné pro mastnou vlasovou pokožku. Extrakt a olej z levandule působí hojivě, antimikrobiálně a protizánětlivě. Pomáhá vyvážit pokožku hlavy a zklidňuje ji. Levandulový olej také stimuluje krevní oběh, což může podpořit zdravý růst vlasů. Extrakt z rozmarýnu podporuje cirkulaci v pokožce hlavy, což posiluje vlasové folikuly a podporuje růst vlasů. Díky antioxidačním vlastnostem chrání pokožku před poškozením.
Mátový olej osvěžuje a chladí pokožku hlavy, čímž vám poskytuje příjemný pocit čistoty a svěžesti. Pomáhá regulovat produkci mazu a zklidňuje podráždění. Olej z grapefruitu má antiseptické a antioxidační vlastnosti, které pomáhají v boji proti nadměrné produkci mazu a posilují vlasovou pokožku. Cedrový olej má antiseptické vlastnosti a pomáhá regulovat tvorbu mazu, čímž přispívá k čistotě a vyváženosti pokožky. Rostlinný ocet pomáhá odstranit zbytky produktů a uzavřít vlasovou kutikulu, což zanechává vlasy lesklé a měkčí. Mentol dodává pocit svěžesti a stimuluje pokožku hlavy.
Čisticí složky: Lauryl Glucoside je jemná přírodní čisticí látka, která je odvozená z cukru. Čistí vlasy a vytváří pěnu, aniž by podráždila pokožku. Sodium Cocoyl Glutamate je jemný čisticí prostředek, který vzniká z kokosového oleje a aminokyseliny glutamátu. Šetrně čistí vlasy bez vysušování. Sodium Lauroyl Sarcosinate je povrchově aktivní látka, která pomáhá při odstraňování nečistot a mazu a zároveň chrání pokožku hlavy. Coco-Betaine je jemný, povrchově aktivní prostředek a čisticí látka, která vytváří pěnu a zároveň je šetrná k pokožce hlavy.
Ostatní zajímavé látky: Zinc Lactate je minerál, který pomáhá regulovat produkci mazu a působí proti bakteriím a zápachu. Polyquaternium-2 je složka zajišťující hebkost a snadnější rozčesávání vlasů, zabraňuje krepatění. Vitamin E má antioxidační účinky, které chrání vlasy před poškozením a volnými radikály. Panthenol (Vitamin B5) je hydratační a posilující látka, která zlepšuje pružnost vlasů a dodává jim lesk. Menthyl PCA je derivát mentolu, který poskytuje osvěžující pocit a má jemné hydratační účinky.
Kondicionér
Rostlinné složky: Olej ze slunečnicových semínek je bohatý na vitaminy a antioxidanty, které chrání vlasy před poškozením a zlepšují jejich lesk a výživu. Olej z grapefruitové kůry má antioxidační a antiseptické vlastnosti. Pomáhá zklidnit pokožku a dodává svěžest. Mátový olej osvěžuje pokožku hlavy a dodává příjemný chladivý efekt, zároveň má antiseptické účinky. Levandulový olej zklidňuje pokožku hlavy a zlepšuje zdraví vlasů, má protizánětlivé vlastnosti. Olej z bergamotu pomáhá vyrovnávat pokožku a má jemné antiseptické účinky. Cedrový olej má zklidňující účinky na pokožku hlavy a pomáhá regulovat tvorbu mazu.
Kondicionační složky: Ester mastné kyseliny (laurát) zjemňuje vlasy a dodává jim hladkost. Cetyl Alcohol působí jako emulgátor a stabilizátor. Pomáhá vlasy zvláčnit a dodává jim jemnost. Distearoylethyl Dimonium Chloride je kondicionační složka, která zjemňuje vlasy, zabraňuje jejich krepatění a usnadňuje rozčesávání. Cetearyl Alcohol je emulgátor a kondicionér, dodává produktu krémovou konzistenci a vlasy činí jemné a hladké.
Ostatní složky: Zinc Lactate reguluje tvorbu mazu a působí proti bakteriím. Panthenol (Vitamin B5) zvlhčuje vlasy a zlepšuje jejich pevnost, dodává jim lesk a zlepšuje jejich vzhled. Vitamin E chrání vlasy před poškozením způsobeným volnými radikály.
Moje dojmy z testování
Jako první mě napadlo doporučit řadu Osvěžení všem, kteří mají těžkou hlavu ze stresu a problémů a potřebují ji odlehčit – a to doslova. Prostě mi to přišlo vtipné. Nebijte mě :-)
Šampon i kondicionér jsou velmi osvěžující záležitosti, které si nejspíš užijí hlavně majitelé mastné pokožky, protože podle mě jim bez problémů prodlouží mycí interval o jeden den. Aspoň mně se to stalo. Jasně, nemám mastné vlasy, ale tipuju, že by to mohlo fungovat i tak. Jestli máte někdo čerstvou zkušenost, budu za ni ráda v komentářích. Třeba to pomůže někomu, kdo na tuto recenzi narazí.
Garantuju vám, že kdykoli si půjdete mýt vlasy, bude o tom vědět celý barák a možná i přilehlí sousedi. Vůně bylinek a mentolu je silná a intenzivní, ale překvapivě ne vtíravá a pokud máte tyto ingredience rádi, vadit vám určitě nebude. Spíš naopak. Doporučuju mytí vlasů v tomto případě pojmout jako relaxační desetiminutovku, zhluboka u toho dýchat a užít si, že se chvilku vznášíte někde na obláčku a nemusíte řešit přízemní starosti běžného světa. Ostatně, ty vám neutečou a hezky na vás počkají, to se nebojte – zas tak velkou moc kosmetika bohužel nemá.
Trochu jsem se bála, že když nevedu mastné vlasy, bude pro mě řada Osvěžení příliš silná a způsobím si tím víc problémů než užitku. Ale bylo to naprosto v pohodě. Složení je natolik jemné, že vyhovovalo i mně. Vlasy byly krásně odlehčené, voňavé (ale to po všech produktech na vlasy L’Occitane) a takové hebké, měkké a jemné. Vůně je z vlasů cítit dlouho a když si k nim přivoníte i další den (nebo i ten další), rozhodně poznáte, čím jste si myli vlasy. Někoho může tak silná parfemace až rušit, mně ale nevadí. Kor když ji vždycky přiživím ještě vlasovým sérem (které teda voní trošku jinak, ale i tak).
Závěrem
Ne vždy je „nákup omylem“ katastrofou a nejinak tomu je i u šamponu a kondicionéru z řady Osvěžení. Nikdy bych po těchto produktech dobrovolně nesáhla, kdybych se nespletla a pořádně si přečetla nápis na lahvičkách. Ale kvůli tomu bych nikdy nezjistila, co si mám pořídit na příští léto, až zase přijdou nelidská vedra a čtyřicítky ve stínu. Kombinace takového osvěžení ve vlasech a třeba parfému Citrus Verbena… Úúúú, to si umím velice živě představit! ♥
Buďte první! Přidejte komentář