Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Chorvatská kosmetika PTO Ćurin

Chorvatská kosmetika PTO Ćurin (2 bezvodé balzámy)

O chorvatské kosmetické značce PTO Ćurin už jste slyšeli? Ne? Tak poslouchejte :-) Pána na trhu v chorvatské Poreči jsme potkali už druhým rokem. Poprvé mě u něj zastavila levandule. Resp. ohromný voňavý mrak (to ani nebyl obláček!), který se rozprostíral kolem jeho stánku. Těch fialkových pytlíčků a kouzelných lahviček s vonnými olejíky, co před sebou měl! Neskutečné. A všechno jsme mohli vyzkoušet a ovonět! Odcházela jsem omámená, jak jen po takovém dobrém levandulovém matroši můžete být a spala jsem jak miminko dobře tři dny, než ze mě euforie komplet vyprchla :-D Loni jsme na stejný obchůdek narazili taktéž, ale všimla jsem si, že pán vede k prodeji navíc ještě kosmetiku! Odolat? Za co mě máte? :-)

Rodinná kosmetická firma

A tak jsme se zastavili, nakoukli snad do každého kelímku a lahvičky a nechali si od milého pána odvyprávět, copak že je tahle rodinná firma zač. Pěstování levandule se v rodině Ćurin (pokud jsem správně pochopila, co z toho je jméno :-) na ostrově Hvar traduje už od roku 1955. Považte. Přes 60 let! Ostrov patří mezi nejslunečnější a zároveň nejsušší místa na Jadranu a užívají si tu cca 2700 slunečných hodin za rok (v ČR je to pro zajímavost 1200 – 1800 podle konkrétní oblasti).

Jelikož je tu ale hafo borovic, není podnebí k nevydržení, ale naopak je tu prý tuze příjemně. Jo a abych nezapomněla – utkvěla mi v paměti ještě hláška pána z obchůdku, kterak všechno dělají ručně a s láskou a že jeden z největších pomocníků je pro ně traktor Marija – a ukázal na obrázek oslíčka, který měl na bocích ohromné vaky nacpané čerstvě sklizenou levandulí :-D

Chorvatská kosmetika PTO Ćurin (2 bezvodé balzámy)

Nemohla jsem odejít s prázdnou, to jistě chápete. Už jen kvůli tomu zviřátku :-D a tak jsem si vybrala dva bezvodé balzámky z řady Hvarski melem (tj. hvarský balzám). Nejvíc mě zaujal pomerančový (Naranča) a slaměnkový (Smilje). Oba mají velice jednoduchý plastový obal se šroubovacím víčkem. Velikostně je lehce strčíte jak do kapsy, tak do miniaturní kabelky. Obsah každého z nich je 30 ml. Nepodařilo se mi na webu dohledat tyto konkrétní dva, které mám já – možná je to tím, že firma letos měnila logo a název. A nejspíš i design :-)

Chorvatská kosmetika PTO Ćurin (2 bezvodé balzámy)
Chorvatská kosmetika PTO Ćurin (2 bezvodé balzámy)
Chorvatská kosmetika PTO Ćurin (2 bezvodé balzámy)
Chorvatská kosmetika PTO Ćurin (2 bezvodé balzámy)

Moje dojmy z testování

Co mě na balzámcích baví nejvíc? Předně ta barva. Při každém otevření kalíšku si připadám, jako kdybych si ukořistila chorvatské sluníčko, zavřela jej do piksličky a nosila všude s sebou. Takový instantní optimismus po kapsách. Varianta „Naranča“ jsou vymačkané pomeranče. Tuna pomerančů! Těch nejzralejších! I s kůrou. Vůně je nádherně sladká a plná a já mám co dělat, abych balzámek nesnědla! Mňam!

Naproti tomu u slaměnkového balzámku máte pocit, že jste s rozběhem skočili šipku do hromady slaměnkových květů. Aroma je tak strašně věrné! Má v sobě jak zastřenou sladkost květů, tak sušené „paličky“ stonků. Dokonalé! Jak normálně s kosmetikou nijak zvlášť nešetřím – tady dělám výjimku, zacházím s balzámy opatrně a tiše doufám, že než se jim podívám na dno, budu mít na stole další do zásoby. Protože víte jak – to instantní sluníčko… :-D

Chorvatská kosmetika PTO Ćurin (2 bezvodé balzámy): složení

Složení je velice vymazlené a čistě přírodní. U pomerančového balzámu: olivový olej, mandlový olej, včelí vosk, slunečnicový olej a pomerančový olej. U slaměnkového pak: olivový olej, mandlový olej, včelí vosk, slunečnicový olej a smil italský zvaný též italská slaměnka.

Využití, konzistence a dojmy? Balzámy jsou sice tuhé, tedy v obalu nijak necestují a nestečou ke straně, když je máte třeba v kapse. Zase ale nejsou natolik nedobytné, abyste je museli škrábat nehtem nebo špachtlí. Naopak. Jakmile se hmoty dotknete, zřetelně cítíte, jak vám balzámek taje pod rukama a mění se na olejový krém, se kterým se náramně dobře pracuje.

Co se vstřebatelnosti týče, tam je to stejné, jako u všech bezvodých záležitostí – stačí nanést na vlhkou pleť a balzám se vpije do pokožky jak živá voda. A u toho taaaaaak voníííííí… Jinak použít se dá všude tam, kde byste sáhli po krému – na pleť na noc i den, na ruce, na nohy, na záděrky, namísto očního krému, jako balzám na rty… Neuvěřitelně všestranná záležitost to je.

PS: taky vás tak baví, když má kosmetika „duši„? :-)


*Recenze z vlastní iniciativy, čili PR z (ne)přesvědčení – kosmetické poblouznění a spontánní nákup čistě podle mého výběru. Pokud se produkt(y) osvědčí, dozvíte se to. Pokud ne – otrávené oči v sloup se do textu promítnou taky 🐞

Komentáře: 15

  1. Pavla Kopuletá Pavla Kopuletá 15 ledna, 2017

    Krásné balzámky, hlavně ty roztomilé obaly :-) mě by nevadilo, že jsou tuhé. Také nemám ráda, když mám krém nebo něco podobného v kabelce, pak to otevřu a je to všude upatlané a něco vyskočí i ven z kelímku :-)

    • Bebe Bebe Autor | 16 ledna, 2017

      No právě, Pavli! To, co píšeš, dělávalo právě to mini bambucké máslo (spíš krém s bambuckým máslem) od Alverde. Super kosmetika za malučký peníz, ale to omatlané víčko mě přivádělo při tahání z kabelky k šílenství :-)
      Raději mám proto na cestování tyhle tuhé záležitosti – třeba i od Saloos, ty jsou takové nejznámější.
      Bebe

  2. Lu Lu 16 ledna, 2017

    Ach jaj, o.o škoda, že nechodím do Chorvátska. Otázka, ako by si ich porovnala s ostatnými bezvodými balzamami, ktoré si doteraz mala?

    • Bebe Bebe Autor | 16 ledna, 2017

      Jééé, to je těžko porovnatelné, Lu :-) vesměs všechny mají olejové základy, některé s příměsí bambuckého másla nebo vosků a o vůni se starají často éterické olejíky. Tedy – hmota jako taková je povětšinou podobná. Liší se jen vůní, účinnými látkami a hutností podle použitých ingrediencí.

      Když ale tak zavzpomínám, pak bezvodé super mastné krémy (ani tak ne balzámy) byly třeba od Navia, Dulcia nebo Akamuti. O něco tužší jsou pak bezvodé balzámky od One Love Organics, MOA, Inlight, BioAroma. Ale pořád příjemně krémové, že je nemusíš dolovat páčidlem. A jako vyloženě tuhé bych pak označila MuLondon a Saloos :-) tyhle chorvatské bych zařadila do druhé skupinky – k OLO, MOA, aspol. Asi tak :-)
      Bebe

  3. Lurdes Lurdes 16 ledna, 2017

    Je skvělé číst dobrý článek!

    • Bebe Bebe Autor | 16 ledna, 2017

      A ještě lepší je číst super komentář! Děkuju! :-)
      Bebe

  4. Marcela Marcela 16 ledna, 2017

    Bebe, takže tyto krásky teď nikde nekoupím? Jen v Chorvatsku? Vypadají úchvatně! ;)

    • Bebe Bebe Autor | 16 ledna, 2017

      Asi Tě zklamu, Marcelko, ale obrátila jsem internet vzhůru nohama a nikde jsem na ně nenarazila :-/ ale slibuju, že kousek z další recenze z chorvatského nakupování už u nás dostupný je – univerzální krém od Melvity :-)
      Bebe

  5. The Blessings of Nature The Blessings of Nature 16 ledna, 2017

    My zase doma milujeme přírodní kosmetiku z Řecka! :) Vždy, když se tam někdo chystá na dovolenou, musí přivést tělová másla z olivového oleje, tělové peelingy s nadrcenými peckami z meruněk, levandulová mýdla a další kosmetické dobrůtky. Určitě můžu jedině doporučit :)

    • Bebe Bebe Autor | 24 ledna, 2017

      Takže tam s jedním prázdným kufrem a zpátky se dvěma narvanými po okraj? :-D Teď se skoro budu bát doma navrhnout dovolenou v Řecku. Aby se nám ty příplatky na letišti za zavazadla neprodražily víc, než celá dovolená… :-D
      Ale vážně – jak slyším olivový olej a levandule, evokuje mi to Středozemní moře, sluníčko, dovolenou… A zvlášť teď v zimě není vůbec od věci po takových pokladech sáhnout a zavzpomínat na horké dny pod slunečníkem :-)
      Bebe

  6. Pavla Pavla 16 ledna, 2017

    Ahoj Bebe, Ostrov Hvar je moje srdcová záležitost :-) Jezdíme tam každý rok, ale na DM jsem nikdy nenarazila… Po tvém článku jsem sedla na google a jediný DM na celém ostrově je ve Stari Gradu, kousek od naší oblíbené restaurace :-) tak při příští návštěvě vykoupím všechny balzámky a přihodím další přírodní kosmetiku :-) Na Hvaru se vyrábí výjimečné věci, je to dáno podnebím. Dělají to poctivě a v malém množství (vozíme hlavně víno a olivový olej). Díky za článek.

    • Bebe Bebe Autor | 24 ledna, 2017

      Ahojky Pavli,
      na Hvaru jsem nikdy nebyla, ale po tom, co jsem si přečetla o téhle rodinné firmě první poslední, bych se tam tuze ráda vydala! :-)
      A olivový olej a vínko jsme loni z Poreče vezli taky! :-D
      Bebe

  7. Patrik Patrik 16 ledna, 2017

    Hvar mám zafixovaný v pamäti ako miesto, kam sa raz určite musíme vybrať, práve kvôli skvelému podnebiu, ktoré každý vychvaľuje :)

    Inak takéto „dovolenkové poklady“ ma moc bavia a mám ich oveľa radšej ako rôzne magnetky a podobné záležitosti. Ja som si minulý rok z Karibiku priniesol kakaové telové maslo, ktoré vyrábajú priamo na kakaovej farme (Maison de la Noix de Coco) a práve cez zimu som ho začal používať… Čo budem písať, je to poklad a preklínam sám seba, že som vzal len jedno balenie (ale zas, robiť zásoby z prírodnej kozmetiky tiež nie je najlepšie a na čerstvé výrobky nemá nič :) ). Takže áno áno áno takýmto produktom a podpore domácej produkcie :)

    Patrik
    http://www.meshommes.com

    • Bebe Bebe Autor | 24 ledna, 2017

      Taky jsem nalomená, že bychom mohli cestu z Istrie prodloužit o „pár“ km směr Hvar :-)

      A u suvenýrů z dovolené razím jedno pravidlo – dotyčná věc by měla být užitečná! Buď je ideální si přivézt kosmetiku, jídlo, nebo něco, co člověk využije každý den – oblečení, něco do domácnosti (takhle máme třeba krabku na máslo), apod. :-)

      Bebe

  8. Jena Jena 8 února, 2017

    Nemohu najít bezvodé balzámky z rady „Hvarski Melem“ ve své zemi :(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *