Lifestyle

Jak poznat kosmetiku netestovanou na zvířatech

Toto téma už naťukla Potvůrka na svém blogu a tím mě donutila trochu zapřemýšlet, co by se z toho dalo vycucnout za praktické info „do terénu“.

Co je kosmetika testovaná na zvířatech většinou všichni víte, nebo minimálně tušíte. Vezme se ingredience, popř. budoucí kosmetický produkt a hurá s tím do laboratoře, kde čekají živá zvířata. Na nich se pak výrobek zkouší a aplikuje se jim na kůži, do očí, do otevřených ran, nebo se testuje, jaké množství požité látky je smrtelné. Testů jsou mraky a jeden je horší než druhý. A bohužel pořád je mnoho firem, kterým přijde takové testování normální.

Kačenka

Ačkoli jen představa výše zmiňovaného mi přijde příšerná, přesto tu nechci kázat o morálce a o tom, co to asi musí být za lidi, kteří takové testy provádějí (a žádné kecy, jak nesehnali jinou práci, prosím). To si určitě umí okomentovat v duchu každý sám. Chtěla bych se zaměřit na způsob, jak vůbec v regále v obchodě poznat, že zrovinka obsah této barevné krabičky nebyl otestovaný na nějakém zvířátku. Naštěstí pomalu ale jistě roste počet výrobců kosmetiky, kteří testování zavrhují a hledají jiné alternativy. A právě o nich a o tom, jak je v hromadě dostupné kosmetiky najít, bude dnes řeč.Leaping Bunny

1. Rozlišuje se testování hotového výrobku a testování použitých ingrediencí. Na to pozor. Na obalu může být klidně napsáno, že se jedná o výrobek netestovaný na zvířatech. Co se ingrediencí týče, to už může být jinak. Určitě pročtěte kosmetické certifikáty, abyste věděli, co přesně vám který zaručuje a že kupujete opravdu to, co chcete.

2. Na obale žádný certifikát není? Hledejte na internetu v seznamech výrobců, kteří své produkty a použité ingredience netestují na zvířatech. Někteří výrobci považují NEtestování za natolik samozřejmé, že už je pro ně zbytečné uvádět tuto informaci  ještě zvlášť na obale. Seznamů s těmito firmami se vyskytuje na internetu ohromné množství a často nejsou aktuální, proto se vyplatí sledovat oficiální  a aktualizované seznamy třeba na PETA (pro chlapy: áno, ty nahé slečny s králíčkem v náručí, to patří taky pod PETA). Výhodou je, že můžete jednoduše vyhledávat podle názvu kosmetické firmy, nebo podle druhu výrobku. Máte u sebe v peněžence raději papírový seznam? Napište si o něj na stránkách LeapingBunny. Za pár týdnů vám přijde zdarma do schránky. Popř. jej můžete stáhnout ze stránek v pdf formátu. Někdy lze info o postoji výrobce k testování najít přímo na domovských stránkách, jak to má třeba L’Occitane, nebo Weleda (u té si v e-shopu můžete dát vyhledat přímo výrobky, které jsou jen a pouze veganské).

Leaping Bunny3. Vybírejte přírodní kosmetiku. Tam máte přeci jen jakousi jistotu, že látky v ní obsažené neprošly skrz nějakého králíčka nebo kočičáka.

S těmito informacemi byste měli být schopní si bez problémů vybrat „humánní“ kosmetiku. Stačí jen trošku pátrat. A není to tak složité jak to vypadá, nebojte :-)

Pokud vás téma o testování zaujalo a rádi byste se dozvěděli něco o alternativách, které existují, mám pro vás ještě malý informační bonus. Stránky organizace InterNICHE. „InterNICHE je otevřená a různorodá organizace (síť) tvořená studenty, učiteli a zástupci organizací na ochranu zvířat. Organizace se zaměřuje na používání zvířat a alternativ v rámci výuky biologických věd, humánní a veterinární medicíny.“ 


4
Komentujte

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
cwemBebePotvůrka Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odebírat  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Potvůrka

Moc hezký příspěvek

cwem
cwem

Poslyšte, a vy si opravdu troufáte použít kosmetiku, u které nebyly testovány ani jednotlivé ingredience a tudíž si nemůžete být jistá, jestli nejsou nebezpečné? Jako testy na zvířatech nejsou hezká věc, ale pokud zrovna není jiná varianta, jak ověřit bezpečnost…