Lifestyle

Jak poznat kosmetiku netestovanou na zvířatech

Toto téma už naťukla Potvůrka na svém blogu a tím mě donutila trochu zapřemýšlet, co by se z toho dalo vycucnout za praktické info „do terénu“.

Co je kosmetika testovaná na zvířatech většinou všichni víte, nebo minimálně tušíte. Vezme se ingredience, popř. budoucí kosmetický produkt a hurá s tím do laboratoře, kde čekají živá zvířata. Na nich se pak výrobek zkouší a aplikuje se jim na kůži, do očí, do otevřených ran, nebo se testuje, jaké množství požité látky je smrtelné. Testů jsou mraky a jeden je horší než druhý. A bohužel pořád je mnoho firem, kterým přijde takové testování normální.

Kačenka

Ačkoli jen představa výše zmiňovaného mi přijde příšerná, přesto tu nechci kázat o morálce a o tom, co to asi musí být za lidi, kteří takové testy provádějí (a žádné kecy, jak nesehnali jinou práci, prosím). To si určitě umí okomentovat v duchu každý sám. Chtěla bych se zaměřit na způsob, jak vůbec v regále v obchodě poznat, že zrovinka obsah této barevné krabičky nebyl otestovaný na nějakém zvířátku. Naštěstí pomalu ale jistě roste počet výrobců kosmetiky, kteří testování zavrhují a hledají jiné alternativy. A právě o nich a o tom, jak je v hromadě dostupné kosmetiky najít, bude dnes řeč.Leaping Bunny

1. Rozlišuje se testování hotového výrobku a testování použitých ingrediencí. Na to pozor. Na obalu může být klidně napsáno, že se jedná o výrobek netestovaný na zvířatech. Co se ingrediencí týče, to už může být jinak. Určitě pročtěte kosmetické certifikáty, abyste věděli, co přesně vám který zaručuje a že kupujete opravdu to, co chcete.

2. Na obale žádný certifikát není? Hledejte na internetu v seznamech výrobců, kteří své produkty a použité ingredience netestují na zvířatech. Někteří výrobci považují NEtestování za natolik samozřejmé, že už je pro ně zbytečné uvádět tuto informaci  ještě zvlášť na obale. Seznamů s těmito firmami se vyskytuje na internetu ohromné množství a často nejsou aktuální, proto se vyplatí sledovat oficiální  a aktualizované seznamy třeba na PETA (pro chlapy: áno, ty nahé slečny s králíčkem v náručí, to patří taky pod PETA). Výhodou je, že můžete jednoduše vyhledávat podle názvu kosmetické firmy, nebo podle druhu výrobku. Máte u sebe v peněžence raději papírový seznam? Napište si o něj na stránkách LeapingBunny. Za pár týdnů vám přijde zdarma do schránky. Popř. jej můžete stáhnout ze stránek v pdf formátu. Někdy lze info o postoji výrobce k testování najít přímo na domovských stránkách, jak to má třeba L’Occitane, nebo Weleda (u té si v e-shopu můžete dát vyhledat přímo výrobky, které jsou jen a pouze veganské).

Leaping Bunny3. Vybírejte přírodní kosmetiku. Tam máte přeci jen jakousi jistotu, že látky v ní obsažené neprošly skrz nějakého králíčka nebo kočičáka.

S těmito informacemi byste měli být schopní si bez problémů vybrat „humánní“ kosmetiku. Stačí jen trošku pátrat. A není to tak složité jak to vypadá, nebojte :-)

Pokud vás téma o testování zaujalo a rádi byste se dozvěděli něco o alternativách, které existují, mám pro vás ještě malý informační bonus. Stránky organizace InterNICHE. „InterNICHE je otevřená a různorodá organizace (síť) tvořená studenty, učiteli a zástupci organizací na ochranu zvířat. Organizace se zaměřuje na používání zvířat a alternativ v rámci výuky biologických věd, humánní a veterinární medicíny.“ 

Líbil se vám článek? Přišel vám užitečný? Sdílejte ho dál! :-)

4
Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší
Potvůrka

Moc hezký příspěvek

cwem
cwem

Poslyšte, a vy si opravdu troufáte použít kosmetiku, u které nebyly testovány ani jednotlivé ingredience a tudíž si nemůžete být jistá, jestli nejsou nebezpečné? Jako testy na zvířatech nejsou hezká věc, ale pokud zrovna není jiná varianta, jak ověřit bezpečnost…