Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Mezizubní kartáčky SOFTdent, zubní nit a tablety pro indikaci zubního plaku G.U.M.

G.U.M., SOFTdent

Dostala jsem v lekarna.cz zelenou pro naházení libovolných věcí do nákupního košíku a přiznám se, že jsem dlouho neváhala. Jasně, kosmetika je pro mě setsakra důležitá a není jí nikdy dost. I kdybych ji měla do těch poliček našlapat. Ale! Napadlo mě, že bych mohla příznivou nákupní konstelaci hvězd využít a kredit vypotřebovat spíš jiným směrem, ač se o tom možná bude psát drobet hůř. Na druhou stranu – jde o pomůcky, které používáme my všichni, takže se třeba tip a postřehy budou hodit.

I vybrala jsem si tedy čtyři věci pro dokonalou ústní hygienu a zubíky jako ze žurnálu. Dva druhy mezizubních kartáčků, jejichž rozměry mi už dříve doporučila dentální hygienistka (0,4 mm a 0,5 mm), voskovanou zubní nit a růžové tabletky k indikaci zubního plaku.

SOFTdent - mezizubní kartáčky 0,4 mm

Mezizubní kartáčky SOFTdent

Věc, bez které se neobejdu. Protože není možné si pořádně vyčistit zuby, pokud tuhle malou pomůcku statečně ignorujete. Hygienistka mi dokonce tvrdila, že pro motivaci klientů k čištění mezizubními kartáčky používá větu, kterak bez tohoto kroku máte vyčištěné zuby vlastně jen na 50%. Protože se nedostanete k těm zbylým dvěma bočním plochám zubů… A pokud někdo z vás teď byť jen pomyslel na „argument“ (protože to argument není!), že mezizubní kefky nemůže používat, poněvadž mu pak krvácí dásně… Ten nechť si dá facku. A koupí kartáček. Krvácení dásní je právě znakem zánětu a je třeba problém řešit, ne ignorovat.

SOFTdent - mezizubní kartáčky 0,5 mm
SOFTdent - mezizubní kartáčky

Jak jsem už zmínila, vybrala jsem rozměry 0,4 mm (XS) a 0,5 mm (S). S menším jsem schopná si bez problému opucovat prostory mezi zadními stoličkami, s větším pak „uklízím“ od předních zubů, až po mezery mezi 4. a 5. zubem.

Základ úspěchu je stejný, jako v jemné elektronice. Nic nesmíte dělat násilím. Pokud vám nějaký rozměr kartáčku nejde mezi zuby zasunout, pravděpodobně potřebujete menší. Ideální je, když si napoprvé koupíte buď sadu s více velikostmi, nebo si zajdete k dentální hygienistce, která vám mezery mezi zuby změří a napíše, jaké konkrétní kartáčky máte pořídit.

Co se týče konkrétních postřehů ke značce SOFTdent, kterou jsem zkoušela, určitě jsou velmi pozitivní! Doteď jsem kupovávala mezizubní kartáčky buď od značky Spokar, nebo TePe. Ty první se mi zdály, že dýl vydrží, ty druhé jsou zase víc ohebnější. Ovšem řekla bych, že SOFTdent spojil tyto dvě vlastnosti dohromady. Kartáčky jsou ohebné, ale zároveň se neničí tak rychle. To byl myslím dotaz i v jakési diskuzi na netu k pomůckám pro zubní hygienu – jakže člověk pozná, že je čas mezizubnímu kartáčku dát sbohem a nahradit jej novým? Jednoduše. Poznáte to skoro ze dne na den. Štětinky splihnou, případně drátek, na kterém drží, se začne jaksi nápadně viklat. Jen pro představu – tyhle balení kartáčků mám doma od poloviny července a v každém mi zbývají 2 kousky. Tedy cca 1 kartáček na 3 týdny až měsíc. Což je sakra dlouho. A cena třeba oproti Spokar? Brutálně nižší! Tady je 6 kousků v balení, cena je 94 Kč. Spokar má 4 ks za 146 Kč.

Dentální nit voskovaná

Bez této pomůcky jsem taktéž nahraná. Tady to ale na rozdíl od mezizubních kartáčků chce při používání i trochu šikovnosti a cviku, jinak si můžete ošklivě ublížit a třeba i pořezat dáseň, nebo upilovat zub. Nedělám si legraci, i takoví experti se prý už našli :-)

G.U.M. - dentální nit
G.U.M. - dentální nit

Důležité je pamatovat na jednu věc – NIKDY netahejte zubní nití kolem zubu tam a zpět, jako když každý chvilku tahá pilku kolem stromu. Jinak naděláte víc škody, než užitku. Vždycky omotejte nit kolem ukazováčků tak, aby samotná „pracovní“ plocha niti, kterou budete čistit zub byla cca 2-3 cm. To bohatě stačí. Potřebujete mít přesnou kontrolu nad tím, co bude nit dělat. Tedy – opatrně zajedete mezi zuby a ještě opatrněji setřete boční plošku zubu nití od dásně nahoru (nebo dolů, podle toho, jaký zub čistíte). Nikdy neprovádějte „pilování“. Jen stírejte. Jo a pokud vám nit nepůjde třeba mezi stoličky, ukazovala mi hygienistka taky jeden trik. Nesnažte se nit do místa dostat trhnutím, či jak to nazvat. Mohli byste se pořezat. Namísto toho opatrně pohybujte pomůckou tam a zpět maličkými mikrotahy, až se dostanete k dásni. A od té směrem ke konci zubu setřete plak.

Zkoušela jsem za svou čistící kariéru spoustu nití od různých značek. Nakonec jsem ale zakotvila u voskované ploché Oral B, se kterou mám nejlepší zkušenosti a kupuju ji opakovaně. Stojí kolem 84 Kč a má 50 m. Tentokrát jsem ale zkusila jinou značku, a to G.U.M., která měla mít podle popisu stejné vlastnosti (a dokonce i cenu a metráž). Oproti Oral B je maličko užší, ale pracuje se s ní taktéž skvěle a abych pravdu řekla, zase tak moc rozdílů mezi těmito dvěma kousky nevidím. Snad jen, že Oral B má o facku menší krabku. To je celé.

Tablety k indikaci zubního plaku

Věc, která mě zajímala snad od doby, co ji vymysleli, ale do níž se mi nikdy nechtělo investovat, jelikož jsem ji považovala za takovou samoúčelnou úchylárnu :-) vždycky jsem si říkala, že si proboha snad umím vyčistit zuby a nepotřebuju k tomu ještě dělat z pusy barevné omalovánky. Ale upřímně… Docela mě mrzí, že jsem neměla tyhle tabletky po ruce v době, kdy jsem byla mnoooohem mladší. Vsadím se, že by mě naučily správně čistit zuby dřív a vyhnula bych se mnoha problémům, které řeším doteď. Ona totiž úzkostlivá hygiena, kterou dodržuju dneska, nebyla vždy samozřejmostí. Ne, že bych byla líná. To ne. Čistila jsem si zuby x-krát denně. Jen prostě špatně

G.U.M. - tablety pro indikaci zubního plaku
G.U.M. - tablety pro indikaci zubního plaku
G.U.M. - tablety pro indikaci zubního plaku
G.U.M. - tablety pro indikaci zubního plaku

Tabletky mají jediný úkol. Po jejich rozžvýkání vám zářivě růžová barva jasně ukáže, kde jste si zoubky vyčistili špatně a kde vám zůstal na zubech zubní plak, kterého je třeba se zbavit, jinak se časem promění v zubní kámen a to ještě později povede k bolestivým zánětům a paradontóze…

V jednom balení od značky G.U.M. najdete celkem 12 kousků růžových tablet, které jsou baleny každá zvlášť. Jsou sice označeny jako „žvýkací“, ovšem Orbitku si pod tím nepředstavujte. Je to spíš polotvrdá tabletka, kterou zuby rozmělníte a po dobu 30 vteřin budete jazykem prohánět vzniklou růžovou vodičku po zubech a dásních. Nebojte, není to nepříjemné. Spíš naopak. Tabletka chutná jak ovocná žvýkačka! Jakmile uběhne půl minuty, ústa ještě vypláchnete vodou. A zkontrolujete výsledek.

Nacházíte na zubech nebo mezi nimi sytě růžové fleky? Chyba. V tom případě si čistíte chrup špatně a právě na tato zdůrazněná místa byste se měli extra zaměřit! Já se musím pochlubit, že jediné, co jsem měla obarvené, tak byly dásně a jeden mezizubní prostor, který nějak ušel mojí pozornosti. Okamžitě napraveno, samozřejmě :-)

Koupit pomůcky ústní hygieny na Lekarna.cz


Komentáře: 11

 1. Michaela Michaela 22 října, 2016

  Naprosto souhlasím. Návštěvu dentální hygieničky jsem dlouho odkládala s myšlenku, že nebudu vyhazovat peníze za to, že mi někdo řekne jak si správně čistit zuby. Ó, já hloupá :-) Mezizubní kartáčky se staly nedílnou součástí zubní hygieny. Dentální nit nesnáším :-) A tablety jsem používala pro děti, když se učily správně čistit zuby.

  • Bebe Bebe Autor | 24 října, 2016

   Myslím, že ty tabletky pro děti jsou parádní nápad, Míšo! Prckové se aspoň naučí, jak zoubky čistit. Jak říkám – kéž bych sama měla něco podobného, když jsem byla mladší :-)
   A dentální hygienu jsem poprvé vyzkoušela v době, kdy to proplácela VZP skrz nějakou tu jejich preventivní akci. A jakmile vyčíhnu na začátku roku, že plánujou něco podobného, budu první v řadě, kdo se bude hlásit znova! :-)
   Bebe

 2. Martina - Můj bio svět Martina - Můj bio svět 23 října, 2016

  Tak jsem si taky udělala test osobnosti (protože se prostě hrozně ráda testuju :D) a jsem prý obránce ISFJ-T (zkráceně – empatický, opatrný introvert, který rád plánuje :D). Asi úplně nejvíc na mě sedí věta „jsou často perfekcionisté, a i když mají sklon k prokrastinaci, vždy se dá spolehnout, že práci dokončí včas“.
  Jinak moc pěkná recenze, myslím, že až konečně sundám rovnátka, budu muset hodně zachraňovat napáchané škody :D

  MŮJ BIO SVĚT

  • Bebe Bebe Autor | 24 října, 2016

   A tak s touhle větou bych si taky rozuměla! :-D
   Jééééj, s rovnátky je myslím hygieny setsakra náročná věc. Člověk pomalu ani nedává kartáčky z ruky, co? :-)
   Bebe

   • Martina - Můj bio svět Martina - Můj bio svět 25 října, 2016

    Přesně tak. A ono to stejně nestačí, protože i tak nemám šanci dostat se úplně všude :/ Já už se tak těším, až je sundám :D

 3. ilovemakeup ilovemakeup 24 října, 2016

  Díky za tipy, mezizubní kartáčky jsou naprostá nezbytnost, ale tak jsem na to přišla až docela pozdě.

  • Bebe Bebe Autor | 24 října, 2016

   Zase lepší pozdě, nežli později… ;-)
   Bebe

 4. Lili Lili 6 listopadu, 2016

  Ty tabletky jsou opravdu super, musim si je taky pořídit, abych čištění dopilovala k dokonalosti. Akorát pořád bojuju s těma kartáčkama, používala jsem je kdysi, ale já je narvu jen mezi pár zubů (i ty nejmenší jsem zkoušela), takže u mě zase vede nit no :-).

  • Bebe Bebe Autor | 6 listopadu, 2016

   Lili, nit je jistota. Jen to chce oproti kartáčku víc cviku, řekla bych. Jakou používáš raději? Voskovanou, nebo nevoskovanou verzi? :-)
   Bebe

   • Lili Lili 8 listopadu, 2016

    Já mám nejradši takovou zelenomodrou z Lidlu a myslim, že je voskovaná, ale teď si úplně nejsem jistá.

 5. Iva Iva 28 února, 2017

  Jen pozor na uvedene velikosti kartacku, pokud menite znacku – to, co je u jedne znacky 0,4, muze byt u druhe neco jineho. Kazda znacka timto rozmerem udava neco jineho – nektere prumer kartacku, nektere silu dratku, jine delku stetin. Hygienistka mela pravdu – bez mezizubni pece je zub vycisten na 50-60% a bohuzel nam, dospelakum, uz kazy vznikaji v drtive vetsine prave v mezizubi :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "POVOLENO COOKIES", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie, nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít