Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Srovnání parfémů Bottega Veneta – EDP, Sensuelle a Knot | 3 recenze

Srovnání parfémů Bottega Veneta - EDP, Sensuelle a Knot | 3 recenze
Srovnání parfémů Bottega Veneta – EDP, Sensuelle a Knot | 3 recenze

Coco Chanel se údajně vyjádřila v tom smyslu, že prý: “Žena, která nenosí parfém, nemá budoucnost“. Jestli je na tom byť jen zrnko pravdy, o svá budoucí léta si nemusím dělat starosti. Bez parfému se totiž neobejdu!

Nebylo tomu tak ale vždy. V dobách dávno minulých, kdy pro mě neexistovala hrůznější představa, než budit na ulici pozornost byť jen výraznější barvou trička, bych po flakonku s omamnou vůní nesáhla ani pod pohrůžkou násilí na malém zviřátku. Nejraději jsem tehdy měla ředěné ovocné vody Avon, kterými stačilo párkrát stříknout po těle. A voněli jste třeba i půl hodiny! Považte tu dobu!

A když už jsem chtěla být jó rebea, doplnila jsem to tělovým mlékem ze stejné řady. A měla jsem další půlhoďku k dobru :-D Ale zahalit se do obláčku vůně, která vás bude provázet celý den a okolí vás díky tomu spolehlivě identifikuje? Ó na světě! To by znamenalo být středem pozornosti! A někdo by si mě mohl všimnout a nedejbože mi vůni třeba pochválit! [s odstupem času mi to zní dost blbě, ale víte jak – nikdo netvrdil, že dospívání bude hračka]

Možná o to více si užívám současný věk (bože, dneska zním jak zasloužilý důchodce!) a fakt, že se mi podařil vyloženě husarský kousek, který nebývá u každého pravidlem – našla jsem totiž ještě před třicátými narozeninami SVOU značku parfému. Stala se jí značka Bottega Veneta.

Když vám parfém pasuje, jako druhá kůže

Nemám tucha, jak to italský výrobce dělá, ale dokáže namíchat fantastickou kompozici, která mi dokonale pasuje k mé maličkosti. Vystihuje ji. Doplňuje. A umí podtrhnout a zdůraznit přesně tu náladu, kterou mám v plánu protknout den či noc. Občas BV podezírám, že do vůní sypou něco na způsob šanty kočičí, ale pro lidi. To by vysvětlovalo, proč se mi podlomí nohy pokaždé, když v parfumerii zahlédnu jejich novinku a ještě než ji pořádně ovoním a vyzkouším, už dopředu vím, že budeme kamarádi. Zvláštní. Něco společného se vůněmi line napříč jako červená nitka, která mě uhranula hned zkraje a odmítá se mě pustit. A já si uvědomuju, že mi to vlastně vůbec nevadí.

Srovnání parfémů Bottega Veneta – moje sbírka flakonků

Momentálně vlastním tři flakonky: první voňavou vlaštovku značky, pojmenovanou jednoduše a prostě Bottega Veneta, dále pak Knot a Eau Sensuelle. Všechny se od sebe výrazně liší a rozeznáte je na první dobrou podle charakteristických tónů. Zároveň ale mají něco, co je spojuje a sděluje světu, že tahle skleněná nádhera s voňavým obsahem patří do jedné rodiny. Paradoxní je, že ač vím naprosto přesně, jak který parfém voní, přesto se často neubráním tomu, že než si některou z vůní “obléknu”, přičichnu i k ostatním flakonům, abych se utvrdila v rozhodnutí, že jsem si pro danou situaci/den vybrala správný parfém. Máte to někdo taky tak? :-)

Srovnání parfémů Bottega Veneta - EDP, Sensuelle a Knot | 3 recenze

Kdybych měla vystihnout nejvýraznější rysy té které vůně, jak ji vnímám já osobně, vyznělo by mé hodnocení takto (včetně oficiálních popisů hlavy, srdce a základu):

Bottega Veneta

Hlava – pepř, bergamot
Srdce – jasmín
Základ – pačuli, mech

Parfém mám ze všech BV nejdéle, a proto už pomaloučku polehoučku ťukám o dno a je jen otázka času, než bude třeba doplnit zásoby. Protože tuhle klasiku ve svém repertoáru nemůžu postrádat. Byla první. Voní mi úplně nejvíc. A je to srdcovka. Kdybych dostala nůž na krk s tím, že si musím zvolit jeden parfém a víc jich mít už nikdy nebudu, bez rozmýšlení bych vybrala tento <3

Knot

Hlava – limetka, neroli, klementinka, květ pomerančovníku, mandarinka
Srdce – levandule, pivoňka, bíla růže
Základ – pižmo, tonka fazole

Zlatý flakonek mi dělá společnost hlavně v teplých jarních a letních měsících. Čiší z něj jiskřivá radost, která se vás zmocní, když trávíte prázdniny u moře a nemáte na starosti nic jiného, než jakou zmrzlinu si dáte tentokrát a jestli pojedete lodí na výlet, nebo budete mžurkat do sluníčka z kavárny na pobřeží. Výhodou je, že vůně má schopnost tyto pocity kdykoli přivolat zpět. Klidně i v zimě. Stačí přičichnout, zavřít oči a zasnít se. Silně návykové! :-)

Eau Sensuelle

Hlava: bílá broskev, kalábrijský bergamot
Srdce: gardénie, jasmín sambakový, růžový pepř
Základ: akord kůže

Eau Sensuelle byla uvedena na trh v roce 2016 a vychází z prvního “koženého” BV – stejný flakon, design, tvář i autor. Obsah je ale více ženský. Skoro bych až řekla, že příjemně pudrový a sladký. Ani náznakem ale nesklouzává k laciné “lízátkovosti”. Eau Sensuelle je sofistikovanější než o kapku rozjásanější Knot a je znatelně jemnější. Nemá ostré tóny a na mě působí dojmem, že se někomu podařilo do lahvičky schovat pár jarních dní.

Resp. ten moment, kdy všechny stromy v okolí najednou rozkvetou a díky slabému vánku z nich začnou opadávat bílé a růžové okvětní lístky. Je to vůně velmi romantická, něžná a skoro až dívčí. Ale bez cukrbliků, podbízení, nebo náznaku vtíravosti. Necháte se jeho příjemně nasládlou vůní snadno lapit a okouzlit, jakmile vás ale ťukne do nosu spodní tón kůže, uvědomíte si, že tohle je zatraceně šik kombinace!

A to není všechno!

Parfémů má značka samozřejmě povícero, nejen výše jmenované. Z vůně Knot např. vychází i varianta Knot Florale, na výběr je i parfém pro muže Bottega Veneta pour Homme nebo Pour Homme Extreme, kolínská voda Essence Aromatique, aj. Mně málem zapříčinilo srdeční zástavu představení La Collezione Parco Palladiano, což je soubor šesti vůní, které se u nás ale neprodávají. A možná je to tak lepší – zase tolika Vánoc a narozenin v průběhu roku neslavím… :-D

A jaká je vaše parfémová láska? Máte jen jednu, nebo celý zástup vůní podle nálady?

Doplnění 13.3.2019 – mám pro vás ještě jeden ukrutně trefný popis vůně BV od milé čtenářky Alenky, který mi poslala mailem. S jejím dovolením zveřejňuju: Bottega Veneta – já vidím slečnu ve starobylém italském městečku. Sedí v kavárně, nohu přes nohu, má koženou bundičku a čte si nějakou pěknou knížku (miluju vůně starých knih). Na stole před sebou má šálek s čerstvě namletou kávou, ze které se jemně kouří. Tak vidím Bottegu já.” Že je to dokonalé?

Aktualizace 3.2.2024: nevím, jaktože se to ke mně nedoneslo dřív, ale značka Bottega Veneta už před několika lety oznámila, že končí s výrobou parfémů. Takže si články z této rubriky asi založím do vzpomínkového alba a budu sem chodit vzpomínat a ronit nostalgické slzičky smutku… :'(

Komentáře: 17

 1. klár klár 6 dubna, 2017

  2 měsíce jsem se rozhoupávala ke koupi Feerie od van cleef & arpels – voní hodně jako fialkové bonbony a je to moje zamilovaná vůně – a taky už se blíží dnu

  • Bebe Bebe Autor | 6 dubna, 2017

   Ani nezmiňuju, jak dlouho jsem chodila jak mlsný pes kolem prvního parfému, Klár! 2 měsíce jsou ještě v normě! :-) Feerie neznám, ale píšu si jméno a musím ovonět! :-)
   Bebe

 2. Ivet Ivet 6 dubna, 2017

  Díky tvé recenzi jsem si loni koupila Knot a jsem stále zamilovaná! Rok 2016 – rok ve znamení svatby, porodu a také této vůně. Už navždy mi bude tento přelomový rok připomínat, je úžasná!

  • Bebe Bebe Autor | 6 dubna, 2017

   Ivet, vůbec nevím, co dodat! ♥ Hrozně mě to dojalo a mám velkou radost, že zrovna taková krásná a luxusní vůně Ti může připomínat nejhezčí milníky v životě :-) ♥
   Bebe

 3. Pavla Kopuletá Pavla Kopuletá 7 dubna, 2017

  Bez parfému nedám ani ránu. A když zapomenu a jsem u hlavního vchodu, jsem schopná se vrátit. Ale když zapomenu a jsem v autě na půli cesty do práce, mám pokažený celý den a cítím se bez něj ne zrovna ve své kůži :-)

  • Bebe Bebe Autor | 7 dubna, 2017

   U vchodu jsem ještě ochotná se vrátit i já :-D A právě kvůli těm zapomínacím dnům nebo na cestování jsem přemýšlela, že bych si pořídila plnitelný rozprašovač parfémů. Chlap ho dostal k Vánocům od Ježíška (má v něm tuším Fahrenheit) a mě přijde to balení geniální. Jen bych jich potřebovala asi víc. Rozhodovat se jen pro jeden parfém je kruté a moc si neumím předtavit, jak bych ten doplňovač vymývala :-)
   Bebe

 4. Lili Lili 7 dubna, 2017

  Ach ta Bottega…
  Když jsem u tebe četla poprvé recenzi, tak jsem byla tak namlsaná, že jsem musela okamžitě vyběhnout do parfumerky na očmuch a byla jsem si jistá, že tahle vůně mi prostě musí za každou cenu sedět. To jsem ale vůbec netušila, že budu odcházet s postříkanými papírky i rukama, budu pořád čmuchat a zkoumat, ale bohužel závěr byl takový, že mi prostě nesedí :-(. A jsem z toho zklamaná doteď, protože jsem taky ještě nenašla “svojí vůni na tělo” a ty to tak hezky popisuješ, já bych taky chtěla, aby mi jednou nějaký flakonek podlomil nohya měla jsem pocit, že mi to namíchali přímo na tělo. Hlavně já mám vždycky pocit, že už to bude ono, ale pak to stříknu na sebe a konečná, moje pižmo se asi jen tak s něčim nesnese :-D.

  A k tomu přitahování pozornosti – já se to pořád učím, ale myslím si, že jsem na tom taky o 100% lépe. To se člověk pak jenom plácne do čela a řiká si, jak byl blbej, jak se dokáže nechat tím zatrápeným mozkem ovlivnit.

  • Bebe Bebe Autor | 7 dubna, 2017

   Lili neboj, určitě na nějakou “svoji” vůni jednou narazíš! A až se tak stane, nezapomeň okamžitě žhavit linky a dát mi vědět, protože jsem ženská zvědavá! :-D
   Ještě mě napadá – zkoušela jsem vzorek vůně Hermès Le Jardin De Monsieur Li a to ti je taky návyková věc. Podle mě by třeba na jaro a léto byla dokonalá – voní podobně, jako kdybys vyloupala pecky z hromady grepů a citronů a pak k nim přivoněla – ale bez té citrusové ostrosti. Vytáhli ve vůni jen hořko/kyselé pecky, žádná prvoplánová citronáda to není. Vážně uvažuju, že bych právě o tuto vůni někdy rozšířila sbírku :-)

   No právě… Každý se strachuje, co si o něm kdo pomyslí, aby nakonec zjistil, že všichni mají hromadu starostí sami se sebou – ne tak řešit ostatní :-D Ale je fajn, že se z toho dá vyrůst a nakonec je člověku srdečně jedno, co kdo řekne :-)

   Bebe

   • Lili Lili 8 dubna, 2017

    Jůůů, moc děkuju za tip Bebe, já miluju citrusové vůně, přesně jak píšeš bez té prvoplánovanosti. Tak to určitě prozkoumám a dám vědět :-). Ještě jsem přemýšlela i o Verbeně od L´occitane, ale mám pocit, že už jsem jí na sobě zkoušela a taky to nebylo ono, ale teď si nějak vůbec nejsem jistá.

 5. Marcela Marcela 7 dubna, 2017

  Nádherné fotky, Bebe, mohla bys pro Bottegu fotit reklamu :-) já mám hned taky 3 Bottegy, první byla Bottega Veneta Eau Légére, láska na první čuchnutí,pak se přidal Knot eau Florale, který plánuju zařadit až bude tepleji a od Vánoc mám práve Eau Sensuelle… každou mám ráda :-)

  • Bebe Bebe Autor | 7 dubna, 2017

   Moc děkuju za pochvalu, Marcelko! To se velice dobře čte! :-) :-*
   Eau Légére – není to lehčí verze původní Bottegy? U Knot Eau Florale jsem měla dilema, podobně jako u mé první BV. Pořád jsem chodila, čichala k ruce a přemýšlela. A to mi vydrželo doteď. Vždycky se navoním, dumám, zkouším… Jestli na světě existuje víc nerozhodný tvor, vážně bych ho chtěla poznat :-D
   Bebe

 6. Kateřina Kateřina 7 dubna, 2017

  Musím se přidat. Bottega Veneta Eau Legére je moje láska na první nadechnutí vůně! Přesně jsem věděla, že je to ONA. Za týden jsem přišla do stejné parfumérky zas zkusit původní Bottega Veneta Veneta. No a bylo to tu znovu, tak jsem si odneska i tuto. Ty další mi ale tolik nesedí, ale jsou krásné. Tyhle vůně buď sednou nebo ne. Jsou prostě jiné a jednoznačně si je lidi zapamatují. Na Venetu mám u mužů vyloženě kladné reakce. Zajímavé ovšem je, že tomu mému všechny Bottegy smrdí. Já je ale miluju :-)

  • Bebe Bebe Autor | 19 dubna, 2017

   Tak nějak – buď sednou, nebo ne. Nic mezi tím :-) No je pravda, že za celou dobu, co na sobě BV nosím, tak jsem ji kolem sebe potkala jen jednou. A byla to zrovna Knot. Jinak nevím o nikom v okolí, kdo by takovou vůni měl. Což je samozřejmě skvělé – pro mě :-D

   Jéééééj, chlapovi nesedí? To je veliká škoda! Ten můj vypadá, že se vyloženě baví tím, když hádá, kterou mám dneska :-D

   Bebe

 7. Piosek Piosek 10 dubna, 2017

  Strašně se mi líbí, jak popisuješ vůně :) Už u Taoasis jsem jen nevěřícně pokyvovala hlavou. Ale docela ráda bych věděla, jak dle výrobce voní mech, nebo fazole :D Přičichnout si v továrně k tomu koncentrátu by bylo určitě zajímavé, protože takhle mi přijde, že nemůžou vonět nijak :)

  Piosek

  • Bebe Bebe Autor | 19 dubna, 2017

   Moc děkuju za slova chvály, Piosku :-) :-*

   Mě by strašně moc lákalo vydat se do Grasse ve Francii a v některé z továren a manufaktur očichat právě ty čisté esence! I když věřím, že bych kolikrát byla v šoku, jak co vlastně voní :-)

   Bebe

 8. Lucia Lucia 10 dubna, 2017

  Krasne si to nafotila ??

  • Bebe Bebe Autor | 19 dubna, 2017

   Děkuju, Luci! :-) :-*
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "POVOLENO COOKIES", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie, nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít