Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Koupelové esence Dr. Hauschka (recenze)

Dr. Hauschka - koupelové esence

Nejsem vyloženě koupací typ. Jednou za sto let si vanu napustím s chutí a pořádně si to užiju, to sice jo. Ale abych se cachtala v horké vodě denně, na to mě neužije. Jednak je mi líto takové spousty vody, druhak mě rozčilují navlhlé a splihlé vlasy, ta pára všude a tak. Když se ale sejde ta správná konstelace hvězd, která v sobě mísí neurčitou míru rozmrzelosti, únavy a letargie… Pak je čas na restart ve vaně! A koupelové esence Dr. Hauschka jsou tím nejlepším, co vám tuhle kratochvíli zpříjemní.

Pak už jen stačí vzít si s sebou rekvizity – do náručí měkký župánek s medvídkama, vylosovat z knihovničky tu správnou knížku, vzít si s sebou třeba i tabulku čokolády, sklenici pití a třeba i voňavou svíčku. Zzavřít za sebou dveře od koupelny s tím, že “nepřijdu hned, ale jednou se určitě vrátím“. Taky není od věci si umíchat i nějakou pleťovou masku – když už budete naložení ve vaně, proč se nenechat jen tak mimoděk zkrášlit, ne?

To nejdůležitější – ovonět a obarvit vodu!

A nezapomeňte taky na správnou přísadu do koupele! Protože to není jen tak, napustit si vanu! Je třeba vodu ovonět, obublinkovat, nebo obarvit! Já zůstávám u toho prvního (ač mi někdy v obchodě ruka cuká u pestrobarevných “bomb do koupele”) a v poslední době střídám podle nálady tři lahvičky s vonnými esencemi! Všechny jsou z Elnino a vybrala jsem si – zklidňující levandulovou (ta nemůže chybět!), osvěžující a vitalizující citronovou s příměsí citronové trávy a pečující esenci s luxusním růžovým olejem.

Dr. Hauschka - koupelové esence
Dr. Hauschka - koupelové esence
Koupelové esence Dr. Hauschka

V čem se všechny tři esence liší a jak se používají

Všechny tři lahvičky vypadají stejně a liší se na první pohled jen barvou obsahu. Použití je také totožné – podle aktuální potřeby do koupele přidáte buď 1, 2, nebo 3 plné vršky esence. Záleží na tom, jak intenzivní voňavý požitek od vodního restartu očekáváte. Já v rámci testování začala s plnou palbou, tedy třemi vrškovými dávkami, ale tuším by mi bohatě stačila i polovina. Vůně jsou totiž krásně intenzivní a zvlášť menší koupelnu provoní tak dokonale, že se vám nebude chtít vůbec vylézt ven!

Jo a všimla jsem si jedné věci. Když si do vany přidám cokoli jiného (nejčastěji trochu sprchového gelu, co je vždycky po ruce), koupelnu to sice provoní, ale tak nějak mimochodem navoněně. Že vůni vnímám, beru ji na vědomí, ale nemám potřebu ji řešit a zkoumat. U koupelových esencí Dr. Hauschka je to ale jinačí! No vážně! Byli jste někdy v sauně (parní, nebo suché), která byla provoněná éterickými olejíčky? Vstřebávali jste vůni každičkým pórem těla a úplně jste se do ní ponořili, je tak? Jako kdyby vás vonný oblak pohltil, objal a podle potřeby buď ukonejšil, nebo nakopal úžasnou dávkou optimismu. Boží věc!

Opravdická aromaterapie, která pohladí duši i tělo

A “koupací hauschkovky” fungují stejně. V momentě, kdy vzduch protne první vonný tón, zorničky se vám rozšíří, plíce se samovolně nafouknou a vy zcela automaticky začnete dýchat jinak. Vědomě. Hlavou vám začne běžet, jak je možné z tak malé trošky tekutiny vykouzlit takový ráj a jestli ještě nejste ve vaně, v rekordní době ze sebe shodíte oblečení a skočíte do vody pomalu šipku, jak se tam budete těšit! No fakticky! Aromaterapie dělá s člověkem divy!

Trošku vám přiblížím, jak která lahvička voní a pro kterou se rozhodnout, jestli vás tento způsob trávení zimy zaujal:

Levandulová esence

Já si okamžitě vybavím malý parčík v chorvatské Poreči, který je obehnaný velkými keříky levandule. Rostou podél chodníku a dosahují velikosti metru v průměru. Jsou překrásné! A když si na chvilku sednete se zmrzkou opodál a pozorujete kolemjdoucí, všimnete si jedné zajímavé věci! Lidé jdoucí po chodníku často spontánně změní směr tak, aby procházeli těsně kolem levandule. A když se budete dívat pozorně, všimnete si, že hodně z nich natáhne ruku a aniž by se zastavovali, za chůze stáhnou z konců levandulových stonků pár květů a k ruce si přivoní. Levandulové paličky jsou sice kvůli tomu na krajích úplně očesané od vůněchtivých prstíků, ale přísahám, že všem lidem, co tohle udělali, se na obličeji rozlil úžasně spokojený výraz! :-D

Dr. Hauschka - koupelové esence
Dr. Hauschka - koupelové esence

Přesně takhle levandulka funguje. Nevím, na jakou strunu v mozku působí, ale v momentě, kdy ji vdechnete (za předpokladu, že vám voní, samozřejmě!), hlavou vám prolétne myšlenka na něco z dětství, kterou vzápětí vytlačí provensálské levandulové lány a představu zakončí čerstvě vyprané a nadýchané peřiny u babičky. Je to podvědomá vůně bezpečí, klidu a bezstarostnosti. Ukonejší vás a ukolébá ke spánku a bude se kolem vás vznášet, zatímco budete snít. Je až s podivem, jak účinná fialková kytička v případě nervového rozrušení je. Mně dokáže zklidnit bušení srdce a spolehlivě odehnat noční můry! Vyzkoušeno asi milionkrát :-)

Tahle levandulová esence voní přesně jako čerstvě utržená levandule. Není tam nic navíc. Někomu může připadat jako příliš pánská, nebo dokonce ostrá. Mně ne. Jelikož vím, jak voní levandule při sklizni, evokuje mi Dr. Hauschka přesně ten okamžik, když vzduch širokého okolí prostoupí ona nezaměnitelná vůně…

Růžová esence

Ačkoli se snažím vnímat každou vůni samu o sobě a poslouchat, co o sobě vypráví, aniž bych si přitom pouštěla k tělu zažitá klišé, u růžové esence se mi to buhvíproč nedaří. Jen co první tóny luxusního růžového oleje protnou vzduch kolem mě a spustí svou podmanivou vonnou symfonii, musím uznat, že jde o výrazně ženskou vůni, kterou si neumím představit v chlapském podání. Ne, že by to nešlo. Ale mně by to přišlo zvláštní. “Hauschkovská” růže je hladivá, plná a jemná. Jako když vám pavučinková hedvábná punčoška sjede až ke kotníku. Na kůži se nezadrhne o sebemenší nerovnost či šupinku – odhaluje jen dokonale hladkou a hebkou kůži, která kolem sebe šíří svůdnou vonnou auru. Přesně tu, kvůli které pánové tvorstva ztrácí rozum a šli by světa kraj :-)

Dr. Hauschka - koupelové esence
Koupelové esence Dr. Hauschka
Dr. Hauschka - koupelové esence
Dr. Hauschka - koupelové esence

Po růžové esenci bych sáhla v případě, že si připadáte ten den pod psa a nic se vám nedaří. Růžový olej vám dodá sebevědomí a znovu vás naladí na vaše vnitřní “já”. Zní to jak z příručky pro ezopakoše, ale věřte mi! Ponořit se do takové růžové lázně je jako balzám pro ženskou duši! Z nějakého důvodu budete mít větší touhu o sebe ten večer pečovat. Rozmazlovat se. Dopřát si!

A ještě jedna věc – přestože si dnes okolní svět žádá, abyste pro přežití v něm “měly koule”, je důležité si v růžovém opojení připomenout, že není na škodu hýčkat i svou něžnou stránku. Vždyť kvůli vám se dřív vedly bitvy, skládaly básně a vyzývalo se na souboj! Buďte rády, že můžete patřit k něžné polovině lidstva! Je to přeci super! ;-)

Citronová esence

Jednou jsem na Instagramu viděla fotku z citroníkového sadu na Sicílii. Na sytě zelených stromech s lesklými lístky svítily zralé citrony jak žlutá sluníčka! Úžasný pohled! Jen se tak projít sadem, promnout lístek mezi prsty a vznášet se na citronovém obláčku ve vysmátém optimistickém rauši! Musí to být úžasně jásavá vůně, která vás nenechá ani na chviličku pochybovat o tom, že život je skvělý a nic není nemožné! :-)

Ze všech tří esencí ve mně právě citronová vzbuzuje největší touhu vydýchat v provoněné koupelně každičkou molekulu vůně! Vstřebat skrz kůži život ze zářivě žlutých plodů a smát se s nimi na celé kolo. No a co, že vám dneska bouchnul termín v práci a dostali jste od šéfa sprda. Kašlat na to, že vám ujel autobus a další jel až za hodinu. A ta prodavačka v potravinách, co vypadala, že namísto “dobrý den” by na každého příchozího nejradši flusla? Pche, pryč s nimi se všemi! Teď je čas zaplout do citronové lázně jak Julia Roberts do vany v Pretty Woman a u toho si broukat “Chci tančit” od Mirai :-)

Dr. Hauschka - koupelové esence
Dr. Hauschka - koupelové esence
Dr. Hauschka - koupelové esence

Citron & citronová tráva v koupelové esenci mi voní jak rozpuštěné žluté BonPari s kapkou citronu. Je to ale úžasně nenucená a roztomile usměvavá vůně! Neumím si představit, že by se někomu nemohla líbit! Je to absolutní sázka na jistotu a tahle lahvička by měla mít své pevné místo nejen na okraji vany, ale dost možná i v lékárničce vedle Lexíku – s pocuchanou psychikou a unavenou hlavou totiž dokáže divy! :-)

Nějaké to moudro závěrem

Ještě malinké shrnutí. Koupelové esence Dr. Hauschka obecně:

 • obsah lahviček má 100% přírodní složení – dýchejte tedy při koupeli zhluboka, protože po aromaterapeutické stránce je to dokonalost!
 • jestli víte o někom, kdo se v cachtání ve vaně extra vyžívá, tuším byste se mu koupelovými esencemi mohli hodně zavděčit! Zvlášť, když pořídíte víc druhů na výběr podle momentální nálady.
 • žádná s esencí nepění, jen růžová a levandulková barví vodu do lehce mléčné
 • ani jeden z koupelových zázraků mi kůži ani nevysušuje, ani na ní nenechává žádný povlak (třeba pralinky do koupele JOIK vám na kůži zanechají mastný film, díky kterému se pak už nemusíte natírat)
 • chcete-li koupel jen malinko provonět, nalejte do vany 1 vršek. 3 dávkujte v případě, že si chcete proměnit koupelnu v intenzivní voňavý ráj!

Komentáře: 6

 1. Alex Alex 18 ledna, 2020

  O tejto značke počujem prvýkrát ale tá ružová essencia sa mi páči. Milujem vôňu ruží.
  ďakujem za tip:)
  xxx Alexandra z MS ALWAYS LATE

  • Bebe Bebe Autor | 31 ledna, 2020

   Dr. Hauschka určitě stojí za bližší prozkoumání a můžu od nich kromě koupacích olejíčků doporučit třeba i pleťové krémy, nebo tělové oleje. Moc voňavá kosmetika! :-)
   Bebe

 2. Péťa Péťa 18 ledna, 2020

  To zni dobře jak jsi to popsala. Bohužel teď nemám vanu a i když jsem měla , dávala jsem si ji jen výjimečně. Mám ráda oleje, protože mám suchou kůži. Nejvíc mi voní vanilka a perníčky 😉😊.

  • Bebe Bebe Autor | 31 ledna, 2020

   Vanilka a perníčky zní jako kombinace, kterou nutně potřebuju vyzkoušet, i kdybych si kvůli tomu měla do vany vysypat perníkové koření! :-D Normálně mě představa takové vůně nadchla! Dělá nějaká značka podobně voňavou kosmetiku? :-)
   Bebe

   • Peta Peta 4 února, 2020

    Zatim jsem neobjevila. Spoléhala jsem spíš na tebe 😉 . Ale mám pernikovou svíčku…takže se blizim…👍😂.

    • Bebe Bebe Autor | 18 března, 2020

     Mám tip! A mám ho i doma! Perníkový balzámek na rty od české značky OSTE! A je chuťově bombastický! Doporučuju! :-)
     Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "POVOLENO COOKIES", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie, nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít