Naposledy aktualizováno 28 prosince, 2023
I v těch nejbanálnějších každodenních úkonech je třeba si najít něco příjemného! A nebudeme si nic nalhávat – mytí rukou patří k tomu nejzásadnějšímu, co vás rodiče mohli naučit o hygieně. Jenže… není to buhvíjaká legrace, na kterou byste se třepali nadšením. Nikdy jsem nepočítala, kolikrát tlapky proženu pod vodou, ale jednociferné číslo to nebude. A x krát mě napadlo, jestli by nešlo tuhle každodenní činnost absolvovat trochu šetrněji? Samozřejmě tak, aby zůstal zachovaný smysl – tedy smytí špíny, likvidace bakterií a všech neviditelných „breberek“, ale zároveň aby se vám z rukou během pár let nestal křehký krepový papír. Jde to? No… jde! A přírodní mýdla na ruce od Nastěnky ze Savon de Lisoleil vás o tom hravě přesvědčí ;-)
Co v článku najdete:
Poznáte kvalitní mýdlo? Okamžitě!
Sama na sobě poznám rozdíl mezi mýdly okamžitě, ani nemusím být žádný odborník. Umyju ruce, počkám pár minut. Mám na rukách zvýrazněné šupiny jako had? Svědí to? Pne to? Jestli ne – ukážu mýdlu, kde bude bydlet a jak často nastupuje do práce. Pokud zkouškou neprojde, nedá se nic dělat, ale musíme se rozloučit, nebo s ním peru ponožky. V gumových rukavicích :-D
A od obecného povídání k poznatkům rovnou třech mýdel na ruce od Savon de Lisoleil – s fíkovým sirupem, s lanolínem a medem a s rýžovým pudrem. Je mezi nimi výraznější rozdíl? Fungují? Jsou šetrná? Otázky mi naskakují rychleji, než si stíhám formulovat odpovědi, ale zkusím se v tom neztratit a předat vám vše, co má detektivní chroustí kancelář o mýdlech zjistila!
Balení vymazlené do detailu
Nejobsáhlejší odstavec by si zasloužilo samotné balení. Byla by to ale písmenka poskládaná do oslavných výkřiků, ťuťuňuňu zdrobnělin a rozplývání se nad něčím, co si můžete prohlédnout na fotkách. Kdyby se mě někdo zeptal, jak si představuju luxusní balení kosmetiky, Savon de Lisoleil bych v adresáři bez sebemenšího zaváhání nalistovala jako první. Obaly jsou propracované po designové stránce do detailu a já se na ně opravdu bála sáhnout do doby, než jsem si byla jistá, že si je můžu v klidu ten den vyfotit :-D
Rozdíly v jednotlivých mýdlech? Primárně ve složení, od čehož se samozřejmě odvíjí i odlišná vůně. Všechna jsou stejně velká a mají 100 g (+/- 5 g podle doby zrání).
Složení mýdel
Mýdlo na ruce s rýžovým pudrem
Bambucké máslo, slunečnicový olej, kokosový olej, voda, glycerín, citrát sodný, laktát sodný, rýžový pudr. Všechny oleje jsou zmýdelněné.
Mýdlo na ruce s fíkovým sirupem
Bambucké máslo, slunečnicový olej, kokosový olej, voda, glycerín, citrát sodný, laktát sodný, fíkový sirup, éterické oleje cedr a rozmarýn, bentonit, Limonene*. Všechny oleje jsou zmýdelněné.
*vonné složky éterických olejů, použitých při výrobě
Mýdlo na ruce s lanolínem a medem
Bambucké máslo, slunečnicový olej, kokosový olej, voda, glycerín, citrát sodný, laktát sodný, lanolín bez pesticidů, med, éterické oleje jedle sibiřská a bergamot, Linalool, Limonene . Všechny oleje jsou zmýdelněné.
*vonné složky éterických olejů, použitých při výrobě
Vůně
Mýdlo na ruce s rýžovým pudrem
U mýdla s rýžovým pudrem jako u jediného nejsou uvedeny žádné éterické oleje. Pokud tedy hledáte mýdlo, u kterého bude takřka nulová pravděpodobnost alergické reakce, doporučila bych právě toto. Vůně mi připomíná okamžik, kdy se nastěhujete do nového bytu, který má čerstvě vybílené zdi a je jako list nepopsaného papíru, který čeká, čím jej vyplníte. Je to symbol dokonalé čistoty!
Mýdlo na ruce s fíkovým sirupem
Podle mě nejvíce aromatické mýdlo ze všech tří testovaných. Voní výrazně po cedrovém oleji, což je jedna z vůní, kterou jednou zkusíte a už ji poznáte navždy a ve všem. Tipuju, že barvu by mohlo mít mýdlo právě po fíkovém sirupu, ale to už si domýšlím podle své fantazie. Nicméně ten rozkrojený fík mě napadne pokaždé, když po mýdle sáhnu :-)
Mýdlo na ruce s lanolínem a medem
V jednu chvilku mě u mýdla napadlo, že jsem asi přišla o čich, protože jsem nemohla zaboha nic „vyňufat“. Pak jsem se začetla do složení a vsugerovala si, že se veeeelmi slabounce v pozadí ozývá bergamot. Ale kdybych si to nepřečetla, neodhadnu to ani náhodou. Mýdlo bych hodnotila jako voňavě neutrální. U rýžového mě napadla aspoň ta čerstvá omítka, ale toto bych označila jako bez vůně.
Dojmy z testování
U použití bych se opakovala, tak to shrnu v jednom povídání. Přijde mi hrozně zajímavé, že u všech mýdel chybí ten typicky drsný pocit po mytí. Vrzavý mýdlový pocit bych to nazvala. Mydlíte, myjete a ruce se vám najednou o sebe zadrhnou a vy víte, že to je okamžik, kdy máte umyto a opláchnuto a můžete zastavit vodu. Mýdla na ruce Savon de Lisoleil tohle nedělají. Mám dojem, že kůže je během mytí hebká a jemná.
Všechny mýdla tvoří překvapivě hodně bublinek (hutných, krémových – jako gel na holení), ale úplně tam chybí výrazný „vrzavý zásek“ při oplachování. Namísto něj bych okamžik, kdy je „umyto“ popsala jako pohlazení čerstvě oholených nohou. Nemůžete na kůži nahmatat nic kluzkého, co je třeba dál oplachovat, není to drsné, vrzavé, ani pnoucí. Je to jak dotknout se hladké kůže.
Hebké ruce po mýdle? Anooo!
Ihned po osušení rukou u všech třech mýdel převládá zvláštně lehký pocit. Jako kdybych se dotýkala hedvábného papíru, ve kterém byla mýdla zabalena. Je veliký nezvyk, že nemám potřebu okamžitě sprintovat k tubě s krémem na ruce a tlapky si naimpregnovat mastnou vrstvou. Ruce nepnou. Jsou čisté a jemně provoněné (ten typ nepopsatelné vůně, jako vykoupané miminko), ale nemám dojem, že by se mi pokožka na hřbetech rukou scvrkávala a dlaně se napínaly k prasknutí.
Po zhruba dalších 10 minutách cítím v dlaních, že by krém určitě snesly a také si ho jdu najít. Ale pořád to není na takovém levelu, že bych si dokázala omakat i brambory s máslem na talíři, jen abych se zbavila bolestivě napnuté pokožky :-) A ano, zažila jsem několikrát i mýdla, že jsem je použila jednou a nemohla se „domazat“ další týden a ještě se mi jako bonus sloupaly bříška prstů. O to víc si vážím takovýchto kousků, které jsou k rukám evidentně VÝRAZNĚ šetrné, můžete je používat x-krát denně a tlapkám neuškodíte.
Nezdá se to, ale pokožka na rukou je asi nejvíc namáhaná část našeho těla, ke které se často chováme více než macešsky. A tak mě napadá, čistě ze zvědavosti – berete si na všechny domácí práce rukavice? Na čištění koupelny, mytí podlahy, pucování kuchyně, mytí nádobí? Já jsem v tomto tragéd a používám rukavice tak v polovině případů, přičemž u nádobí nikdy, přestože vím, co mi dělá mycí prostředek s kůží. Ale když ta myšlenka „vždyť opláchnu jen talířek“ je tak přesvědčivá… Máte to někdo stejně?
A co používáte na mytí rukou? Tekutá mýdla, nebo tuhá přírodní mýdla na ruce? A znáte mýdla Savon de Lisoleil? :-)
Tak ten obal je teda extrémne luxusný! Vážne nádherný, ani sa ti nečudujem, že ti je ľúto dať ho dole. Veľmi sa mi páči, že zloženie je pomerne jednoduché a nie sú tam žiadne „chemikálie“ Ja o tejto značke počujem prvýkrát, ale moc ma zaujala. Hlavne to zloženie sa mi páči a teraz pri pandémií, kedy si ruky umývam ešte, ešte častejšie by sa zišlo mydielko čo mi ich nevysuší tak moc. Ps: skvelé fotky
xx Alexandra z 𝕄𝕊 𝔸𝕃𝕎𝔸𝕐𝕊 𝕃𝔸𝕋𝔼 / INSTAGRAM
Moc děkuju za komentář a pochvalu, Alex! :-)
Nastěnka ze SdL prostě umí a má receptury zmáknuté – ještě chystám článek o dalších třech mýdlech (dvě z řady Rostlinárium – Konopí a Rakytník a solné mýdlo se skořicí, mandarinkou a vanilkovým pudrem :o). Jen ten okamžik, než člověk mýdlo vtáhne pod vodu, je vždycky o nervy. Pokaždé se snažím si mydélko v původním obalu vyfotit asi milionkrát, protože pak už to logicky nepůjde, jak ho namočím :-D
Bebe