Chorvatsko, Istrie

Rovinj

Od včerejška jsme doma z chorvatské dovolenky. Ruce i nohy mě mrznou! Chodím navlečená v mikině, laškovně pokukuju po těch třech polenkách venku u grilu a vážně uvažuju o tom, že zase vyhrabu dvě deky na spaní! A to jsme se ještě dva dny zpátky pěkně prosím, kupšali v moři! V MOŘI! A hledali mušličky. A obírali kamínky. A dlabali zmrzlinu ve velkém. A tričko s dlouhým rukávem považovali za ekvivalent zimní bundy, ze kterého člověk chcípá horkem jen při pohledu na něj! Chjo… Už teď mi to přijde tak zoufale dlouho!

To se přihodí tak… Jednoho krásného dne se ozve z jednoho konce obýváku: „Nepojedem na jih? Potřebuju dovolenou…“. Následuje krátká pauza, kdy si člověk v hlavě bleskově prolistuje diář a vyhrkne „Dneska, nebo až zítra?“. A tak se na rychlo sbalí saky paky, do kufru našlape pár nepostradatelných věcí – žabky, plavky a pár triček. Na oči brýle, na hlavu klobouček, kocourovi udělit instrukce, že se má během naší nepřítomnosti k sousedovi chovat slušně, kopnout do vrtule a hurá na výlet!

Předminulou neděli se nám nějak zastesklo po Chorvatsku. Konkrétně po Poreči, kde jsme vegetili loni na podzim. Jo to byla tehdy taky prdel, děcka! Jedem metrem ze Zličína. Chlap vedle mě si povzdychne, že by chtěl jako k moři. Vyjížděli jsme směr Istrie ten samý den v 10 večer… A o pár dní později se ještě přeplavili lodí do Benátek. A proč ne :-)

Je pravda, že letos jsme si nechali na přípravy trochu víc času. Celý jeden den. Na cesty jsme razili před šestou ranní nedělní, kdy všichni normální lidi ještě vychrupávají sobotní kocovinu. Cesta kupodivu ubíhala poměrně rychle. Znáte to. Pár čuracích zastávek, jedno blízké setkání třetího druhu v Alpách, mžurkání do dopoledního sluníčka, které je čím dál víc protkané jižnějším luftem… Eeeeej!

Chorvatsko - Poreč 2014

Do Poreče jsme dorazili kolem druhé odpolední. Ubytování jsme vychytali velice pěkné, v části Finida. Do centra je to sice pár minut ťapkání, ale pokud se vyžíváte v procházkách podobně, jak my (a zvlášť kolem moře!), budete happy.

Chorvatsko - Poreč 2014

Chorvatsko - Poreč 2014

Na co jsem si ale chvilku zvykala a měla z toho echt bžundu, tak z mega hlasitého držkování racků, kteří jsou tu všude kolem. Si představte, že v klidu snídáte na terase, ještě po slepačky si chcete cucnout kafíčka a z protějšího baráku se ozve řev, jak kdybyste vraždili polovinu osazenstva dětského pískoviště. V první chvíli jsem se málem utopila v kafi, jak jsem se lekla. No po pár dnech už mě nerozházelo ani brzké ranní „ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!!!!!“ letícího fógla okolo, který musel ječet snad do megafonu.

Chorvatsko - Poreč 2014

Chorvatsko - Poreč 2014

Jinak mi ale přišlo, že celých 10 dní jaksi děsně rychle uběhlo. Sice jsme denně naťapkali průměrně deset kilásků (čučíte na moře a jdete – to je hned!), spořádali tuny zmrzliny, obdivovali všechny detaily, které nám loni ušly, cachtali se v móři, jezdili po výletech, řehtali se tomu, když na nás ostatní zkoušeli mluvit nejdřív italsky, až pak rusky a nakonec německy a… prostě jsme vypnuli. Totálně. Úžasný balzám na nervy…

Chorvatsko - Poreč 2014

Chorvatsko - Poreč 2014

A nic na tom nemohlo zkazit ani menší dobrodružství po cestě domů. Totiž to bylo tak…

Při odjezdu z Chorvatska jsem si jen tak tichučko povzdychla, že by byla sranda, kdyby byl venku aspoň uragán, nebo tak něco. Chvilku nato se obloha zatáhla do černa, proťalo ji pár desítek blesků, s autem občas zatřepal hrom… Chlap se na mě otočil s kamenným výrazem, zatímco jsme stáli v koloně na silnici, která se během pár minut změnila v řeku a do auta nám dvacet minut bušily kroupy. Ani omluvné pokrčení ramen s tím, že za to fakt nemožu, nepomohlo… :-D mám totiž podobné poznámky ohledně počasí zakázané… A to od té doby, co jsme se vraceli domů z Milána.

Jo jinak, než zapomenu. Mám pro vás z Poreče ještě pár fikaných TIPů, kam pro

nejlepší zmrzlinu? Ulice Nikole Tesle, těsně před vstupem na Trg svobode (Náměstí svobody) po pravé straně. A přímo v přístavu, na začátku Turistička ul., než narazíte na dlooouhou řadu stánků. U obou se budete olizovat až na zádech! Cena 7 kn za porci, kterou vám v druhém případě za úsměv takřka zdvojnásobí! A vůbec. Mohla bych se zmrzkou živit celý den!

Chorvatsko - Poreč 2014

nejlepší pizzu do ruky? Ul. Ivana Gondulića, po levé straně směrem k přístavu. Málem jsem sežrala i ubrousek, jak byla skvělá! Cena? 10 kn za óbr flák téhle dobroty!

nejlepší kafe? Bar Villa club na pobřeží. Mezi Marina Poreč a Plava Laguna. Můžete si tu klidně lehnout (doslova!) do velikánského proutěného křesla pro dva, lusknout si na obsluhu pro pitivo, zastínit si očka kloboučkem a vrnět blahem u šumění moře :-)

vyzkoušené a osvědčené ubytování? Buď na Špadići 94 u paní Simony, nebo domeček Ana & Josip na ulici Ilirska 19. Obojí čisťučké a úžasně klidné místa, kde vás budou majitelé pomalu na rukou nosit. Doporučuju!

nejlepší restaurace? Istranka na ul. Materada 1a. Luxusní jídlo, za které bych dala kuchaře vyznamenat na řád zlaté vařečky. Bez váhání. K tomu neskutečně milá obsluha. A během romantické večeře výhled na moře… Jo, abych nezapomněla. Mají tu skvělý vermut… ehm… :-)

nejlepší místo na koupání? Někde v místech, kde je 5* hotel Valamar Diamant. Kousek za Villa club. Žádné děti, málo lidí, bílé drobné kamínky a průzračná voda. I mušličky se tu dobře hledají!

největší výběr kosmetiky? Ul. Rade Končara 1a. Pod Billou. Podpultové info…? Mají tu i Melvitu. Ale nespílejte mi pak. Já vás varovala… ;-)

nejlepší výlety? Ve změti stánků a prodejců, kteří vám budou nabízet výlety všude možně, se snažte najít jméno „MONVI TOURS“. Tihle lidi jsou totiž skvělí! Na podzim jsme s nimi byli v Benátkách. Letos jsme se vydali směr Rovinj, Vrsar a Lim. Po cestě skvělá atmosféra, živá hudba a dokonce i oběd přímo na moři. Výběr z menu maso, ryba a vegetarián je samozřejmostí! Akorát vám poradím jednu věc. Zapomeňte na němčinu. Radši se snažte domluvit česky nebo anglicky. Německy narazíte. V Poreči celkově. Neptejte se proč. Možná s tím má co dělat hláška z Červeného Trpaslíka, že „je to jako být na dovolené s partou Němců“. Takže žádné „Ich bin z Dojčland, ja bydlet f pětihfězdička chotel, ól inklusif. Ty být teď má otrok.“ Normálně to vemte na férovku „čéko“. Uděláte nejlíp. Vážně.

Chorvatsko - Poreč 2014

Chorvatsko - Poreč 2014

Chorvatsko - Poreč 2014

Chorvatsko - Poreč 2014

A to bude zatím tak všechno. Když si vzpomenu ještě na pár detailů, dodám do dalšího článku :-) Kam se chystáte na výlet vy? Šecky tipy sem! :-)14 thoughts on “Chorvatsko, Istrie

 1. Chorvatsko je krásný, škoda, že jsme si ho my Češi dřív zprznili paštikářskými dovolenkami. V Poreči jsem byla na své první chorvatské dovolené s rodiči a moc se mi to tam líbilo, dokonce možná na třetí fotce je i baráček, ve kterém jsme bydleli :). Krásně je také na ostrově Krk, tip na příští dovču – dá se tam dojet po mostě autem ;). Jsem ráda, že jste si moooře užili, jela bych hned!

 2. Krásné fotky! V Chorvatsku jsem byla párkrát jako malá a pak jsem k němu chytla jakýsi odpor…který se zlomil asi 3 roky nazpět, když jsme trávili 2 týdny na ostrově Cres. Krásné, skvělé, dokonalé, chci tam znovu!!! Jinak letos se chystáme do Holandska, pojedeme vlakem, tak jsem na to moc zvědavá :-D.

 3. Milá bebe, ani nevíš jak moc ti závidím. Vždycky si jen tak řeknete a někam jedete, co máte vůbec za práci že to máte tak v pohodě, smím li ze zeptat :)
  Já tento rok nikam nepojedu bohužel. Nejsou ted moc finance, ale příští rok jsme si s přítelem řekli že si uděláme dvojnásobnou dovolenou, doufám že už budeme oba pracovat takže bych to viděla letecky na mallorcu :)
  Já se teď můžu maximálně válet u řeky :-D ale je čistoučká takže lepší než být zavřená někde na sídlišti v paneláku :-))
  Jinak jste se museli mít krásně a fotky jsou nádherné !!! :)

 4. A můžu se zeptat, ve kterém z těch dvou ubytování jste byli a jak se tam pohybovaly ceny za ubytování?? :) Chceme jet totiž s přítelem letos k moři autem a ubytování sehnat až na místě pravděpodobně, tak se tak ptám ať mám přehled :)

  1. Ahojky Baruš,
   ceny jsou podle sezony. Určitě doporučuju omrknout tabulku s konkrétními daty a cenami u jednotlivých nabídek ubytování. Nás to letos vyšlo u Ana & Josip (pokoj A2-6) na 34€ za noc. Loni na Špadići 30€ za noc (začátek září). Fakt ale hodně záleží na tom, kdy přesně jedete.
   Kdybysme letos chtěli na tom samém místě u Ana & Josip vegetit v období 26.7. – 16.8., vyjde to už na 51€ :-)
   Bebe

 5. Moc hezké fotky! Nechápu, že mnoha lidem připadá Chorvatsko jako něco podřadného, vždyť je tam tak krásně. :-) Jen trochu závidím, že si řeknete, že jedete a hned můžete odjet – to u nás se řeší dovolená v práci a další organizační záležitosti. :-D

 6. To se nikdo nepozastaví nad tím, že je tu na fotkách Tvůj Chlap? Nebo to snad není poprvý, co tu je? Něco jsem prošvihla?? ehm.. aspoň zavřete hubu. Kelišová, když už se něčemu divíte, že :D Každopádně se přidávám k davu závistivců vašeho plánování dovolené -kdyby to všude šlo tak snadno, jistě by ubylo neuróz a psychóz a jiných óz.. :)

 7. No jo, Chorvatsko k létu patří. Člověk co tam nebyl, jakoby ani nežil, že? :). My nikdy nic neplánujeme a prostě jedeme/letíme a je to tak nejlepší. Pak ani nemáš čas stresovat :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *