Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Menstruační kalíšek Ladycup (recenze)

Menstruační kalíšek Ladycup
Menstruační kalíšek Ladycup

Varování pro chlapskou část mé čtenářské základny: následující text bude povídání typu mezi námi děvčaty. Budete-li číst dál, činíte tak s vědomím, že je to na vaše vlastní nebezpečí. Případné psychické trauma si pak řešte s ponožkovými maňásky u cvokaře sami. Zříkám se jakékoli odpovědnosti za vaše posedávání v rohu místnosti, nepřítomný pohled a kývání se dopředu a dozadu s broukáním si znělky ze Včelích medvídků :o) Všem ostatním dneska povím o svém geniálním objevu posledních měsíců, kterým je menstruační kalíšek Ladycup.

Menstruační kalíšek – co to je?

Slovní spojení “menstruační kalíšek” jsem na internetu poprvé zahlédla před mnoha lety a moje reakce byla výmluvná. Znechuceně jsem si odfrkla, co je to proboha za odpornost a že ty dnešní “lesany” s křečky v podpaží už neví, co by vymyslely. A jestli by si raději neměly jít ondulovat chlupy na nohách, než se prezentovat s takovými fujtajbly. Poněvadž si svůj první dojem dokážu stále živě vybavit, nemám problém se vžít do lidí, kteří se při zmínce o kalíšku otřepou hnusem a zhoupne se jim žaludek. Jestli k nim patříte taky, rozhodně to neodsuzuju a chápu vás. Vážně. Byla jsem na tom stejně.

Jenže! Loni na podzim jsem náhodně objevila Lenčin článek na blogu U Sedmikrásky a stalo se něco zvláštního. Její text mě zkrátka přesvědčil, abych menstruační kalíšek sama vyzkoušela. Článek byl napsaný tak nějak… Normálně. Jako sdílení dobré zkušenosti, nic fanatického ve smyslu “bůh Odpadu si vás najde a za každý odhozený tampon dostanete po hrbě rákoskou”. Ne. Spíš jako když vám o něčem vykládá nejlepší kamarádka. Asi proto to na mě tak zapůsobilo.

Menstruační kalíšek Ladycup
Menstruační kalíšek Ladycup
Menstruační kalíšek Ladycup
Menstruační kalíšek Ladycup

K menstruačnímu kalíšku musíte dospět – v hlavě

Víte, v mailu už mi několik nabídek na spolupráci ohledně kalíšku přistálo. Ale popravdě – neumím si představit, že bych na kteroukoli z nich kývla. Kosmetika je něco jiného, tam mi to neva. Jenže kalíšek… To je moc veliká životní změna, která se nedá naplánovat “na povel” a přilepit na ni termín článku. K tomuhle jsem si musela dospět sama.

Jak jsem kalíšek vybrala? Hele, nesmějte se. Ale podle barvy :-D Zkusmo jsem zabrousila na Alzu, jestli takovou věc neprodávají a ejhle! Našla jsem! Značku Ladycup. Okamžitě mi padla do oka růžová puntíkatá varianta a v té chvíli jsem věděla, že jinou značku nechci. Nakonec ale růžový kalíšek neměli na skladě, tak jsem vybrala bílozlatý pytlík a zlatý/žlutý kalíšek – nechtělo se mi čekat, až “puntíka” naskladní :o) Srovnávací recenze jsem tedy četla s myšlenkou “potřebuju se jen utvrdit, že jsem vybrala dobře”. Jediné, kde jsem trochu zmatkovala, tak u velikosti. Jestli S, nebo L. No vzhledem k tomu, že jsem letos oslavila 33. narozeniny, tak to bylo rozhodování opravdu jen chvilkové. L se doporučuje pro ženy, kterým už bylo 25 let, nebo mají za sebou první porod. Když dovolíte, víc tuto část nebudu rozvádět, poněvadž s tímhle výběrem vám asi nikdo nepomůže :-)

Menstruační kalíšek Ladycup
Menstruační kalíšek Ladycup

Hygiena především

Před nákupem mě taky napadlo, že by nebylo od věci pořešit sterilizaci nové pomůcky. Vyvařování v kastrolu mi přišlo nebezpečné (přeci jen kalíšek nestojí pět korun) a ač s chlapem řešíme téměř všechno, tak stejně jako bych si před ním nikdy v životě neměnila tampon, tak bych po něm ani nechtěla, aby byl svědkem situace, kdy si vyvařuju kalíšek. Pokud to ale nevadí vám a vyvařujete běžně, není na tom samozřejmě vůbec nic špatného. Toto je moje osobní vnímání a sto lidí, sto názorů.

Milton tablety pro dezinfekci

Já ale sterilizaci kalíšku řeším přes Milton tablety – kupovala jsem taktéž v Alze. Používají se pro studenou dezinfekci dětských dudlíků, kousátek, věcí na kojení, a tak. Jo a jeden tip – od tělového másla TYKOKOS od 2SIS jsem si vymyla plastovou zavírací pikslu (má dvě deci) a kalíšek skladuju (i v pytlíčku) a sterilizuju v ní. Je to třeba fajn i na cestování. Do kelímku dáte kalíšek, jedno balení tablety, zašroubujete a hodíte do kufru. Až je třeba, do kelímku napustíte vodu, rozpustíte 1/4 tablety (celá se dává na 5 litrů), 15 minut necháte kalíšek dezinfikovat a pak ho můžete použít. Jednoduché, jak facka. Na konci menstruace pak uděláte to samé. Nebo kalíšek vymyjete horkou vodou a mýdlem. To už je na vás.

Menstruace bez bolesti
Menstruační kalíšek Ladycup
Menstruace bez bolesti
Menstruační kalíšek Ladycup
Menstruační kalíšek

Přemýšlela jsem, jak text se zkušenostmi celkově pojmout a napadlo mě, že bych to vzala přes otázky. Už se mi to párkrát osvědčilo, když jsem se u delšího textu zasekla. Omluvte poněkud naturalisticky formulované dotazy, ale přesně takto by to napadlo člověka, který s kalíškem nemá absolutně žádné zkušenosti. Vycházím z vlastních zvědavých otázek, které jsem si pokládala ještě v lednu. Tak tedy:

Jakou značku a velikost kalíšku si mám pořídit?

Existuje spousta výrobců, kteří mají kalíšky různě značené. Stačí si do Googlu zadat slovní spojení “mentruační kalíšek” a vyběhne na vás tolik odkazů, že nebudete vědět, co číst dřív. Některé značky mají velikostí více, jiné méně. Jeden výrobce dělá kalíšek měkký, další tvrdší. Někde objevíte kulatou stopku, jinde dutou tyčinku, nebo taky nic. Probádejte internet a podívejte se, co vám padne do oka nejvíc. Jak říkám – já si prostě vybrala podle sympatií a měla jsem při výběru šťastnou ruku. Původně jsem byla rozhodnutá pro Mamicup, stejně jako ukazovala Lenka v článku. Stačil mi ale jeden pohled na Ladycup a měla jsem jasno. I když nakonec neměli barvu, co jsem chtěla. No chytře jsem usoudila, že to nevadí. Protože kalíšek nebudu nosit na čele, že jo… :-D

Je kalíšek uvnitř cítit? Netlačí?

To je věc, která mě šokovala už po prvním zavedení. Já ho vůbec necítila. Ale VŮBEC! Občas dokonce musím vědomě myslet na to, že bych měla večer kalíšek vymýt, protože zapomínám, že menstruaci mám. Tedy abych odpověděla na otázku – když zvolíte správnou velikost, nebudete o kalíšku vědět. Na rozdíl od tamponů. Proč? Vemte si ten rozdíl. Kalíšek je z lékařského silikonu. Ten udělá po zahřátí na teplotu těla co? Změkne. Tedy ho necítíte. Co udělá tampon? Nacucne se, zvětší svůj objem, vysušuje a máte uvnitř x hodin cosi tvrdého vatového, tedy je logické, že to může bolet. [já vás varovala, pánové, jestli někdo pořád čtete :-) ]

Může se kalíšek uvnitř ztratit?

Ne. Není kam. Doporučuju si do googlu zadat něco jako “anatomie ženy“. Já třeba až ve 32 letech pochopila, jak funguje čípek a co kde je… No stydím se dodatečně.

Jak hluboko mám kalíšek zavést?

To mi taky vrtalo na začátku hlavou. Jestli níž, nebo výš, nebo jak… A víte, co? Kalíšek “si řekne” sám. Prostě ho zavedete, on se rozloží a vy ho obkroužíte prstem po obvodu (kvůli ujištění, že je dobře rozvinutý). A asi to bude znít zvláštně, ale při zavádění doporučuju mít kolem sebe ticho. I tekoucí vodu zastavte. Věřte mi, že správné zavedení uslyšíte. Doslova… :-D

Nemůže kalíšek vypadnout?

Jakože… Pokud nezvolíte miniaturní velikost a nemáte po deseti šestikilových dětech. Chápeme se, tohle nebudu rozebírat ani teoreticky. Kalíšek funguje na principu podtlaku. Zavádíte ho dovnitř složený. Uvnitř se rozvine. A “přicucne se” k poševním stěnám. A prostě drží.

Neproteče kalíšek?

Pokud je správně zavedený, tak ne. Mně se stalo jednou jedinkrát, že jsem “prošpinila”. Ale už při zavádění jsem měla divný pocit, že jsem něco udělala blbě. Tedy moje chyba. Zatím mi nikdy neprotekl a věřím mu na 100%. A co se týče naplnění během dne – to mi nepřetekl nikdy. A to bych řekla, že mám středně silnou menstruaci.

Ta krev uvnitř kalíšku se nesrazí?

Není jak. Krev není na vzduchu. Je uvnitř těla. Tedy nesmrdí, nekazí se, nesráží se, nemůže nijak uškodit. Po vyjmutí kalíšku krev jednoduše vylejete do WC, umyvadla nebo sprchy, kalíšek vypláchnete a zavedete jej zpět. Nebo ho rovnou vymyjete a uložíte na příští měsíc.

Jak dlouho může být kalíšek uvnitř?

Uvádí se, že 4-8 hodin. Pokud máte hodně silnou menstruaci, kdy výdrž největších tamponů počítáte na minuty, mohlo by to pro vás být super řešení. A hlavně způsob, jak přežít “své dny” jinak, než ve sprše, nebo v leže. Já kalíšek vyplachuju 2-3x za den. Ráno, někdy i v průběhu dne a večer. Jinak není třeba.

Je těžké kalíšek vytáhnout?

To je otázka cviku. Mně se perfektní způsob podařilo vychytat už během první menstruace. Stačí si podřepnout, lehce zatlačit, jednou rukou nahmatat stopku kalíšku a chytnout ji mezi palec a ukazováček. Prostředníčkem druhé ruky uvnitř “lem” kalíšku promáčknete, čímž uvolníte podtlak. Současným táhnutím za stopku a jištěním kalíšku druhou rukou ho pak opatrně vyjmete. Voilá. A ani to nezní tak vulgárně, jak jsem se ze začátku popisu obávala :-D

Menstruační kalíšek - Ladycup
1. obr. – velikost kalíšku, 2. obr. (vpr. nahoře) + 3. obr. (vlevo dole) – postup složení kalíšku před vložením, 4. obr. (vpr. dole) – “odchlípnutí” kraje kalíšku při vyjímání

Dá se s kalíškem i spát?

Naprosto bez problémů. Vůbec o něm nebudete vědět. A je dost pohodlné, když se ráno probudíte a namísto nervózního kontrolování prostěradla a zbrklého úprku na WC si ještě v posteli sednete a v klidu si přečtete kousek knížky, vypijete kafe, a odpovíte na maily :-)

Co když přesně nevím, kdy mám menstruaci dostat? Jak kalíšek zavedu třeba v práci?

Pokud aspoň tušíte den, kdy má menstruace přijít, jednoduše kalíšek zaveďte už ráno před odchodem do práce, nebo do školy. Na rozdíl od tamponu totiž nevadí, když je zavedený “pro jistotu”. Nevysušuje, nejdou z něj žádné bakterie a “nehnije” (hodně blbý výraz, ale chápete, co tím chtěl básník říct).

Moje půlroční zkušenost

Jsem nadšená. A zároveň strašně naštvaná, že jsem k vyzkoušení kalíšku nesebrala odvahu dřív. Ale ono by to asi nemělo příliš význam. V době, kdy jsem brala hormonální antikoncepci, tak jsem neměla měsíčky, ale “vteřinky”. Jedna slipová vložka a nazdar. Tedy bych ho ani pořádně nevyužila.

V čem jsem změnila názor úplně od základů, tak že menstruační kalíšek už nepovažuju za výmysl bandy hipíků. Naopak. Jelikož je vyroben z lékařského silikonu, vnímám ho jako vysoce moderní a hygienickou záležitost. A naopak mi vatové vložky a tampony přijdou jako sto let za opicemi. Čímž samozřejmě nikomu nehaním jeho hygienické pomůcky, to jako chraňbůh! Vždyť ještě do podzimu jsem je používala taky. Jen říkám, jak jsem změnila názor já. Taktéž se mi líbí ohromná úspora odpadu! Navíc investice do kalíšku už se mi dávno vrátila. Ony ty tampony taky nejsou zadarmo :-)

Menší bolesti během menstruace

Stejně tak si uvědomuju menší bolestivost během mensturace. Je to způsobeno tím, jak je kalíšek měkký, takže ho necítím. Tampony se “napijí”, jsou tvrdé a vysušují.

Pokud nad kalíškem přemýšlíte a nemáte žádný zdravotní problém, který by jeho použití vylučoval, za mě se dočkáte jednoho obrovského doporučení. Mně změnil život k lepšímu a kdyby někdo všechny kalíšky na světě lusknutím prstu vymazal z povrchu zemského, přísahám, že bych strašně moc plakala a ještě ten samý den bych si vyrobila vlastní :-D
A jak jste na tom s tématem “kalíšek” vy? :o)

Komentáře: 27

 1. Zuzana G Zuzana G 17 července, 2018

  Odvazny clanok na blogu…tlieskam ?. Nie som elologicka hysterka, nefandim konspiracnym teoriam, ale je fakt ( staci sa informovat v sirokej rodine ), ze pred 30timi rokmi a v case nasich babiciek a prababiciek, zeny v naprostej vacsine nemali problem s otehotnenim. Nepouzivali antikoncepciu, bielene tampony, vlozky s gelovou strukturou, jednorazove plienky pre deti, chlorom bielene a umelohmotne zalezitosti. Len latkove a vatove vlozky, bavlnene plienky. Deti sa rodili ako na beziacom pase. Dnes je v nasich koncinach prirodzene pocatie pomaly vynimka ako pravidlo. Robim s mladymi babami , vidim to kazdy den. Nechcem sa bavit o muzskej sterilite a kvalite zivota, to je kapitola sama o sebe. A vobec nechcem povedat, ze sa mame vratit do jaskyn. Fandim kazdej rozumnej a modernemu zivotu neobmedzujucej prirodzenej aktivite. Kalisok, preco nie. ALE neskusala by som bez ubezpecenia lekara, ze som zdrava. Dnes mnoho bab ani netusi, ze ma endometriozu, resp to neriesia. A to by mohol byt problem.
  Bebe, este raz vdaka za podnetny, zaujimavy clanok na citlivu temu. A ked uz si taky odvazlivec, kludne vysperkuj blok aj inou intimnou temou ?.

  • Bebe Bebe Autor | 17 července, 2018

   Děkuju za milý komentář, Zuzi :-)
   Odborník na reprodukci nejsem, ale to, co píšeš, mi zní logicky a myslím, že to vliv mít určitě může. Taky se neřadím k ekohysterkám a současný pohodlný způsob života mi ohromně vyhovuje (po stromech sice lézt umím, ale jen když potřebuju obrat třešně – nerada bych se tam stěhovala třeba s notebookem nastálo :-D
   Jinak tenhle článek jsem nechtěla psát dřív, než absolvuju preventivku u doktorky a ta mi potvrdí, že na “podvozek” mám další rok “technickou” v pořádku :-DD Pro sichr, že je všechno ok.
   Jen tak pro zajímavost – jaké další téma by bylo zajímavé nakousnout? Já že jestli bych na to posbírala odvahu :-D
   Měj se moc pěkně, Zuzi!
   Bebe

 2. Lenka Lenka 17 července, 2018

  Ahoj Bebe, díky za tenhle post, kdysi jsem taky uvažovala že o kalíku napíšu nějakou recenzi, protože se mi úspěšně podařilo svým nadšením přesvědčit všechny svoje kamarádky, ale nikdy jsem se k tomu neodhodlala :-D
  Ladycup používám už 11 let a neměnila bych, navíc je to český výrobce! Je to neskutečně pohodlné a já už si to bez něj ani neumím představit… super je, že s ním můžu i plavat a dělat všechno normálně jakoby nic a je pravda, že můj pohled na tampóny a vložky se zcela obrátil a příjdou mi teď odporné :-)
  Jinak steriluji vždy po skončení menstrulace a ke sterilizaci milton tabletou stačí na 2dc čtvrtina té obří tablety.
  Lenka

  • Bebe Bebe Autor | 17 července, 2018

   Ahojky Leni,
   tak ono je to takové zvláštní téma, o kterém nejde psát z fleku, ale musí k tomu být správná konstelace hvězd, dvojka vínka a tak :-)
   11 let?! Fíha, tak tomu říkám zkušenosti! A souhlasím, že je to strašně pohodlné! Jen plavat jsem zatím nebyla (to jsem nechodila ani s tampony). Nějak se v tu dobu na to necítím :o)
   Jj, taky dávám čtvrt tabletky. Když jsem kalíšek sterilizovala poprvé a četla návod, tak jsem si říkala “panebože, kde já seženu 5 litrovou nádobu”?! Už jsem se viděla, jak dřepím na zahradě u konve na zalévání (to je desetilitrovka) a čekám čtvrt hoďky :-DD (ftip :o)
   Bebe

 3. Monis Monis 17 července, 2018

  Taky nedám na kalíšek dopustit ? je to s ním fakt pohodka, na cestách nemusím řešit, jestli mám s sebou dost tamponů nebo vložek a kde to budu vyhazovat… taky si nadávám, proč jsem to nezkusila dřív… a bez uzardění ho vyvařuju před chlapem ? A máš super barvu! ? já si vybrala rošťáckou červenou (mám teda jinou značku) a jsem z něj nadšená ?

  • Bebe Bebe Autor | 17 července, 2018

   A jakou značku máš, Monis? :-) No a hlavně mi ten kalíšek přijde takový… Nevím, jak to říct – diskrétnější? A to nejen v létě v plavkách, když ženská nemusí hlídat, jestli jí nečouhá šňůrka od tamponu :-) A jak říkáš – nikde nic nevyhazuješ, netaháš s sebou zásoby… Moc šikovné! :o)
   Bebe

 4. Zuzka Zuzka 18 července, 2018

  Ahoj. Super článek. Souhlasím s tím, že kalíšek je fajn nápad. Sama jsem se k němu ale ještě neodhodlala, a to z toho důvodu, že si neumím představit tu výměnu. Doma ani v práci ani nikde nemám umyvadlo přímo u záchodu, a neumím si představit, že bych ho jenom vylila a rovnou aplikovala zpět. Neměl by se alespoň vypláchnout? No ale jak, že… Vyběhnout do koupelny/umývárky s kalhotama na půl žerdi a ještě k tomu riskovat ušpinění? No, nějak nevím…
  V práci nebo ve škole umyvadlo v kabince nemá snad nikdo, tak jak to všechny děláte?

  • Lenka Lenka 18 července, 2018

   Ahoj Zuzko, protože se obsah kalíšku na rozdíl od tamponu nerozkládá, stačí ho měnit jednou za 12 hodin (pokud nemáš nějak výrazně silnou menstrulaci), takže ho zavádim ráno ve sprše a vyndavám a vyplachuji večer ve sprše. Doporučuji shlédnout tohle video, kde je snad všechno, jen podle mě je zbytečná sterilace každý den, stačí po cyklu…

   • Bebe Bebe Autor | 18 července, 2018

    Dík za komentář, Leni! Na video mrknu taky! :-) A podle mě taky stačí dezinfikovat před a po skončení menstruace. Snad jedině v případě, že se kalíšek nepoužívá na noc – pak bych tu každodenní sterilizaci před použitím chápala.
    Bebe

  • Markéta Markéta 18 července, 2018

   Přeně to mi, Zuzko, taky vrtá hlavou…:D Jak to dělat v práci nebo někdě na chatě, kde umyvadlo nemám přímo v kabince…

   • Bebe Bebe Autor | 19 července, 2018

    Holky, asi to fakt jistí ta PET flaška s vodou s sebou do kabinky. Přijde mi to nejlepší řešení :-) Ale jak říkám – zatím jsem to zkoušet nemusela, mám načtenou jen teorii – tedy “kdo je připraven, není ohrožen” :-D
    Bebe

   • Anna Anna 19 července, 2018

    Taky jsem se toho bála, ale nakonec jsem zjistila, že to je lichá obava, jelikož to prostě není potřeba. Stačí vylít ráno a večer ve sprše, nebo prostě doma. Stává se mi, že na kalíšek zapomenu, že ho vůbec mám, takže jsem párkrát vylívala i po víc než 12 hodinách a ani v dny nejsilnější menstruace se nenaplnil úplně.
    Ze začátku jsem ho několikrát špatně zavedla, takže mi protékal a musela jsem to upravit v práci. Pak opravdu stačí ta láhev s vodou, a případně třeba vlhčený kapesníček na řádné otření rukou.

 5. Amaring Amaring 18 července, 2018

  Ahoj Bebe, moc děkuji za takovýhle článek. Já jsem u kalíšků nováček. Jeden mám a netrefila jsem velikost. Je od značky FemmyCycle (mají i v biooo) a je dražší než ostatní. Líbilo se mi, že má “krempu”, která je extra ochranou proti protečení. Z určitých, doufám jasných, důvodů jsem vzala velikost M a nevšimla si, že je pro nížko položený čípek a tudíž je široký. Hodně široký, na mě až moc a samozřejmě mi nesedí. Takže půjdu do velikosti S. Těch pár použití si nemůžu stěžovat. Když jsem ho správně nainstalovala, tak to sice nebylo úplně pohodlné, protože je moc velký, ale ochrana suprová když se přicucne. :) takže šetřím dalších 1200 na Sko :D

  Jinak souhlasím se Zuzanou, víc takovýchhle kontroverzních a intimních témat bych si moc ráda přečetla. :)

  • Bebe Bebe Autor | 18 července, 2018

   Ahoj Amaring,
   ajajaj, tak právě toho jsem se při nákupu obávala i já – že se seknu s velikostí :-/ To mě mrzí. Hlavně kvůli ceně, která fakt není nízká. Držím palec, ať je další varianta už v pořádku! :-* ;-)
   Hehe, kontroverzní a intimní témata, říkáš? Sakryš, budu muset něco vymyslet. Klidně mi přihoď tipy! Když se u toho nebudu moc červenat a lézt pod stůl studem, tak to třeba klapne :-D
   Bebe

 6. Primadonna Girl Primadonna Girl 18 července, 2018

  Juhuhuuuuu!!!! Nevím, na co jsem se těšila víc, jestli na čtení článku, nebo až ti budu psát komentář. Ať žijou LadyCupy! A super, že o takovém tématu píše. Ale od začátku… Kdysi (už na střední minimálně deset let zpátky) jsem o jedné spolužačce zaslechla, že používá kalíšek. No a samozřejmě jsme si kolektivně ublinkli, že fuj, že. Představovala jsem si to tak nějak jako plastový kelímek na pití na fesťákách, nevím proč :D Před třemi lety jsem pak nějak dospěla mentálně k tomu, že je kalíšek něco, co chci vyzkoušet. S velikostmi jsem nejdřív bojovala (a dohromady jsem si koupila během let snad deset kalíšků tří různých značek a různých velikostí). To mi bylo těch “zlomových” 25, takže jsem nejdřív začala s LadyCupem S, který mi ale protékal, tak jsem pak koupila ten velký a voilá nádhera. Strašně mi na něm vyhovuje to, že nemá žádné ozubené okraje ani hrany (jako třeba Mooncup, který mám taky, ale který mě mám pocit trochu dře, protože má takové výstupky jak schody na pyramidu). A taky jsem samozřejmě vybírala ty barvičky :D

  Naprosto mi to změnilo život a bolesti jsem ze začátku taky cítila menší. To je podle mě i proto, že tampony jsou napuštěné různými sajrajty a toxiny a logicky se do těla dostávají (v té době byly v módě i články o toxickém syndromu nebo tak něco, nebo toxickém šoku?). Od té doby mám holčičí dny vlastně ráda (až teda na ty poslední, ale to jsou zas hormony rozblázněné. To jsem trpěla jak pes. Nebo stárnu :D) a kalíšek nosím už dny dopředu s naprostým klidem.

  Co se mi teda stalo bylo při skladování v uzavřené nádobce – měla jsem ho v plastové šroubovací krabičce bez pytlíčku a protože se “nevětral”, tak začal zapáchat a vyhodila jsem ho. Od té doby ho nechávám jen v pytlíčku s přístupem ke vzduchu a to je nej. A co se toho čištění a desinfekce týče… Než jsem začala používat, sjela jsem celý youtube a našla tam jednu holčinu (My magic pads? tak nějak :D) a v jednom videu říkala i to, že kalíšek vlastně není potřeba sterilizovat a umývat tolik. Takže teď ho po letech “na čuňáka” převařuju v horké vodě prostě když si vzpomenu. Během “dnů” ho co nejčastěji vyplachuju a omývám vodou a mýdlem. A jsem spoko.

  Takže hurá za osvětu, děkuju a ať žijeme :D

  P.S.: Jo a kalíšky a chlapi… Tak já si o holčičích dnech docela ráda povídám (protože někdo potřebuje vynadat za to, jak se cítím, že) a chlap už kalíšek viděl (umytý, na to si dávám pozor) a občas si čistí zuby a já za plentou ve sprše provedu “úkon” (skládám ho stejně, jako ty :D). A ten zvuk “vcucu” chlapa poprvé zároveň vyděsil i pobavil :D

  • Bebe Bebe Autor | 19 července, 2018

   Jééééé, děkuju za nový článek pod článkem, Primadonnko! :-D Vezmu to nějak nárazově postupně :-)

   Bohužel si umím taky představit, že kdybych se domákla na střední, že má někdo kalíšek, tak se otřepu a pronesu “fuj”, nebo tak něco. A přitom by to byla TAK geniální věc už v té době! Achjoooo, ať žijou předsudky :-) Jsem tak strašně ráda za ten Ladycup – doopravdy to byla trefa do černého. Ani mi nevadí stopka, tvar, nic. I tu barvu mám vlastně ráda :-D

   Jop, STŠ (syndom toxického šoku) – u tamponů vždycky bývá letáček, kde se o něm píše. Moc o tom nemám zjištěné, ač jsem to samozřejmě četla. Kdysi. Eh. Jen vím, že u kalíšku tahle věc prostě nehrozí. Naštěstí.

   Jj, taky mě to napadlo s tím skladováním, že by kalíšek nevětral! Takže ho mám v pytlíčku a v nádobce, ale víčko nechávám otevřené. Jen když někam cestuju, tak ho zašroubuju.

   S dezinfekcí nemůžu říct, jestli jo, ne, nebo jak často – já to prostě “otabletkuju” před použitím a na konci pořádně vypucuju sprchovým gelem, nebo mýdlem :o)

   A díky za to PS, jsem si smíchy oplivala monitor :-DD I chlapovi jsem to dávala číst :-DD

   Měj se moc pěkňučko! :-)

   Bebe

   • Primadonna Girl Primadonna Girl 19 července, 2018

    Jojo, není zač, to já ráda si pouštím pusu na špacír takhle u tebe :D Chlapa zdravím, stateční muži se kalíšků nebojí! :D

 7. Anna Anna 19 července, 2018

  Díky za článek, vtipně napsané :) Taky kalíšek používám a jsem moc spokojená, jediné, co mě štve, je, že jsem to nezkusila dřív. Má to podle mě jen samé výhody. Vždycky mám hroznou radost, když o tom pozitivně mluví i někdo další. A shodli jsme se s kamarádkou, že snad neznáme nikoho, kdo by kalíšek vyzkoušel a pak se vrátil k vložkám/tamponům. Úplně mám chuť to šířit všude, ale moc nevím, jak o tom začít, přece jen ani s kámoškama se moc často nebavím o menstruaci a k ní potřebnému náčiní :D A nechci působit jako nějaká “eko-terroristka”, která to všem cpe. Mám pocit, že skoro každá nynější spokojená kališnice připouští, že jí kalíšek přišel nechutný, když o něm poprvé slyšela.
  Naopak s manželem o tom mluvím normálně, myslím, že by každý chlap měl mít trochu povědomí o tom, co se děje v ženském těle a není potřeba z toho dělat nějaké nechutné tabu, kterého musí zůstat za každou cenu ušetřen. Nakonec je to prostě jenom krev. A kdybychom třeba měli jednou dceru a mě pak třeba (nedejbože) přejel parní válec, někdo jí bude muset tyhle věci vysvětlit.
  Takže kalíšek před ním normálně vyvařím, když je vymytý, tak mi na tom nepřijde nic nechutného. Vyvařuju ho vždycky těsně před menstruací a potom během ní ho jen vymeju vodou, když ho vylívám. V jedné diskuzi jsem narazila na vtipný komentář, který mě v tomhle trochu hodil do klidu. Jedna uživatelka tam psala, že “chlapovi HO taky přece pokaždý nevyvařuješ” :D Takže myslím, že to chce brát tak nějak v kllidu, selským rozumem.

  • Bebe Bebe Autor | 19 července, 2018

   :-DDDDDD
   Jestli smích prodlužuje život, tak díky tomu poslednímu odstavci se asi dožiju 150 let, díky za to, Anni :-DDDDD

   A měla jsem s “šířením povědomí o kalíšku” úplně stejný problém! I jsem přemýšlela, jestli vůbec psát článek. Ale ta hrozná radost z nového funkčního objevu strach z divného tématu převážila :-) Taky mám chuť to všude šířit a zároveň mám obavu, abych nebyla za blázna :-D

   Bebe

 8. Veronna Veronna 28 července, 2018

  Výborný článok, ďakujem zaň. Ja som si kalíšok objednala pred pár dňami, tak snáď sa hneď trafím a bude mi daný typ vyhovovať. Určite sa sem ešte vrátim keď ho už budem skúšať zaviesť a podobne.. :D A super tip aj s obalom od 2sis a Milton tabletkami, tiež mám pocit že vyvárať kalíšok je trochu nebezpečné a pri mojom šťastí by zhorel.

  Veta, ktorá mi zmenila život / Facebooková stránka

  • Bebe Bebe Autor | 28 července, 2018

   Moc děkuju za komentář! :-) A držím palce, ať vybraný typ pasuje na první pokus – fakt to není těžké se s tím popasovat ;-)) A právě kvůli tomu strachu z vyvařování jsem raději vsadila na tabletky. Jak je člověk zvyklý v hrncích a na pánvích všechno “sesmahnout” do křupkava, to by nemuselo dobře dopadnout… :-D
   Bebe

 9. Lili Lili 29 července, 2018

  Bebe, mám radost, že si se rozhodla kalíšek vyzkoušet. Já na něj také nedám dopustit od první chvíle, co jsem ho vyzkoušela ;-). Asi si už ani nevybavím, jak dlouho ho používám, ale možná tomu bude i pět let. Měla jsem stejnou cestu jako ty, nejdřív to bylo ala odstup Satane a teď jsme nejlepší kámoši :-D.

  • Bebe Bebe Autor | 29 července, 2018

   Vážně by mě zajímalo, Lili, jestli někdo ke kalíšku přišel přes prvotní nadšení, nebo jsme s myšlenkou “Satane odstup” začínaly všechny :-DD
   Je to fantastická věc a už si neumím představit, že bych se měla vrátit zpátky k “vatě”. To by bylo jako vyhodit notebook oknem, dát si na stůl hliněnou destičku a tesat články klínovým písmem :-D
   Bebe

 10. Ivka Ivka 2 srpna, 2018

  Já Vám závidím holky. Taky bych to chtěla zkusit, ale netuším, jestli by mi to vyhovovalo. Třeba tampony mít nemůžu…

  • Bebe Bebe Autor | 2 srpna, 2018

   Tak s tímhle asi nedokážu poradit, Ivi. Je mi jasné, že kalíšek nejspíš není pro každého a někdy jeho používání třeba vylučuje nějaký zdravotní problém. Nebo někomu prostě nemusí vyhovovat. To musí asi posoudit/vyzkoušet každý sám :o)
   Bebe

 11. Deny Deny 13 května, 2019

  Ahojky, jen okrajové jsem úplně nadšená z tvého blogu, je tak zajímavý a inspirativní!
  Teď už k dotazu. Procetla jsem spoustu stránek o kalisku a musela jsem si ho hned koupit, mám ho doma a stále se bojím použití. Respektive na poprvé to úplně nevyšlo. Je mi 20, a jak to napsat, mám problém s tím, že jsem tam dole poměrně úzká, nechci to vzdát bez boje, ale bylo to opravdu nepříjemné. Nemáš nějakou radu i pro mě případně někdo jiný tady? :)

  • Bebe Bebe Autor | 30 května, 2019

   Ahojky Deny! Děkuju nastotisíckrát za tak milou pochvalu! Moc si toho vážím! :-)
   Ohledně dotazu s kalíškem – to je pěkně ošemetná otázka, to Ti povim! :-) Ale tak naturalisticky se zeptám – bylo to nepříjemné, když jsi měla kalíšek “nainstalovaný” vevnitř, nebo to bylo nepříjemné “jen” při zavádění a vyndávání? U toho prvního by mohlo pomoct experimentovat s polohou umístění kalíšku (níž, výš), to druhé je otázka cviku. A třeba i já párkrát bojovala s hysterákem při pokusu o vyndání. Ale chtělo to zkoušet a nebát se. Na druhou stranu – dílem štěstěny se mi do ruky dostal akurátní kalíšek co do materiálu i velikosti a s jinými značkami zkušenost nemám. Takže svoje rady opírám fakt jen o domněnky :-)
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "POVOLENO COOKIES", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie, nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít