Menstruační kalíšek – rok poté

Menstruační kalíšek - rok poté

Pamatuju si, jako kdyby to bylo dnes. Bez pár dní rok zpátky. Sedím v autě u Alzy na parkovišti, v ruce novou krabku se svým prvním kalíškem a hlavou mi běží jediná myšlenka – ježišikriste, ta věc je šíleně divná! Se jí bojim! Když se rozběhnu zpátky do obchodu, budou mi věřit, že jsem to ještě nikam nenacpala a vezmou ho zpátky?!

O menstruačním kalíšku jsem toho přečetla kvanta a vlastně od začátku jsem měla podvědomě jasno jak o značce, tak o velikosti. Při brouzdání internetem a diskuzemi jsem se pak jen ujišťovala, že jsem vybrala správně a hledala názory pro potvrzení. A na rozehnání obav. Protože co si budem nalhávat – není to stejné, jako když si koupíte novou rtěnku. Tohle je vážná věc. A sakra osobní a intimní. Není to problém, který rozeberete v hloučku kamarádů. Mezi dvěma loky kafe: „Hej lidi, kdybych dnes chodila jak postřelený lenochod, tak si mě nevšímejte, zvykám si na nový kalíšek.“ Případně: „Miluno, můžeš jít prosimtě dva kroky za mnou? A kdyby mi něco vypadlo, tak zařvi. Zkouším nový kalíšek, stál pětikilčo a nerada bych ho při prvním dobíhání busu vytrousila.“ Asi ne, co?

Je to věc, o které budete číst, debatovat o velikosti na netu pod anonymní přezdívkou a tiše doufat, že to, co jste si objednali, bude prostě fungovat. Bez problémů. A když ne, nikde se o tom nebudete moc šířit. Tipuju.

Ale abych dostála dnešnímu nadpisu a podělila se o nějaké to dlouhodobé uživatelské info! Podrobnou recenzi (bez detailní fotodokumentace, kdyby to nedejbože někoho napadlo) jste si mohli přečíst na blogu zhruba před půl rokem – Menstruační kalíšek LadyCup. Veškeré začátečnické otázky najdete v prvním článku, proto se jim už nebudu věnovat v tom dnešním. Protože papír je drahý. Dnes se soustředím na soužití s touto prapodivnou pomůckou, která obrátila můj holčičí život „hore kocom“ (čili „naruby“).

Jak jsem psala v prvním textu, správnou manipulaci s kalíškem jsem zvládla už během první menstruace. Šlo jen o to, aby si člověk ošéfoval jak skladování a péči o pomůcku, tak v ony holčičí dny samotnou „instalaci“ a „demontáž“ [čeština je úžasná, viďte? :-)]

Naučila jsem se kalíšek skladovat v přibaleném látkovém pytlíčku a v plastovém zavíracím kelímku od kondicionéru 2SIS. Nejen proto, že do něj perfektně pasuje (a skvěle se s ním cestuje!), ale hlavně kvůli čištění. Před prvním použitím do kelímku napustím vodu, rozpustím v ní čtvrt dezinfekční tablety Milton (používá se třeba i na dezinfekci dětských kousátek a dudlíků), kalíšek do lázně na čtvrt hodiny naložím a pak ho můžu bez obav použít. Výměnu jsem vychytala tak, že mi stačí pouze ráno a večer ve sprše. Maximálně jednou v průběhu dne, když se chci ujistit, že je vše v pořádku, ale v 90% případů to není nutné.

Menstruační kalíšek - rok poté

No a co se změnilo za ten rok? Tak hlavně jsem si s kalíškem vyzkoušela cestování a výměnu v terénu, čehož jsem se obávala snad od prvního dne. Až budu někde na cestách a ne v pohodlí vlastní koupelny. A víte, co? Úplně na parádu! Samozřejmě je nejlepší, pokud je na WC umyvadlo, abyste si mohli umýt jak ruce, tak kalíšek. V takovém případě je celá akce otázkou minutky a vše může proběhnout naprosto sterilně. I ve vlaku (pomiňme případ, kdy se někdo pověsí na rychlobrzdu), a to aniž byste se čehokoli dotkli jinak, než vymydlenýma rukama. Protože kdo by chtěl ošmatávat kliku po někom, kdo si nebyl schopný po výměně tamponu, nebo kalíšku umýt ruce, že… Eh… [blicí smajlík]. Nedomýšlet. Chci věřit, že všichni lidé na světě jsou stejně čistotní, jako já. A když umyvadlo není po ruce? Berte s sebou malou PET láhev s vodou a vlhčené ubrousky! Vodou umyjete jak kalíšek, tak ruce (před i PO!!!) a ubrousky se hodí pro všechny případy.

Jo a tip – kalíšek se dá zavádět i pro jistotu, pokud vás menstruace přepadá plus mínus 1-2 dny od plánovaného dne v kalendáři. Kalíšek ničemu nevadí, takže když „TO“ čekáte a nejste si jisté, kdy přesně, stačí kalíšek zavést už ráno (nebo večer) a pak ho jednou za den zkontrolovat, jestli „už“, nebo pořád nic. A bez překvapení, nebo zašpiněného prádla. Boží!

A co mé celkové dojmy? Dneska už si neumím představit, že bych používala cokoli jiného. Kalíšek je strašně pohodlný, nenápadný a šikovný! Nevím o něm celý den, nevyrábím žádný vatový odpad, neutrácím kilo za každou krabku tamponů, nekroutím se jak červ po pár hodinách a nemusím šílet, jestli náhodou někde něco neproteklo. A nejlepší jsou rána! Žádné sprintování na WC v předklonu, abych stihla doběhnout do sprchy. Pěkně lenošné protahování v posteli, mazlení s kočičem a přečtení další kapitolky knížky u kafíčka! I kdybych dělala v pelechu stojky, tak se nic nestane a nečeká mě nešťastné sezení u pračky a modlení se, ať ty fleky pustí. Neuvěřitelný vynález, tenhle kalíšek! Takže abych to shrnula po roce – jsem z něj nadšená snad čím dál víc a neumím si představit, že bych se kdy vrátila k jinému řešení. Prostě ne! :-)

A co vy? Máte s kalíškem dlouhodobé zkušenosti, nebo o něm slyšíte poprvé? :-)

12 thoughts on “Menstruační kalíšek – rok poté

 1. Ahoj Bebe, skvělá recenze! Ty bys ukecala i psa, aby začal mňaukat?(myšleno v dobrém). Poslední zbytky mých obav z pořízení kalíšku se rozplynuly. Nejen, že se přidám k dalším uživatelkám, ale já už se vyloženě těším!?

  1. Hehe, ten čoklík mě pobavil, Conversko! :-D Bych mu to zkusila vysvětlit s ponožkovýma maňáskama! :-D Jestli sebereš odvahu, jsem zvědavá na dojmy! ;-)
   Bebe

 2. Ahoj Bebe :-) Naprost souhlasím, kalíšek už mám druhý, a když jsem ho asi dvakrát někam zapomněla vzít a musela jsem použít klasické menstruační pomůcky, bylo mi to strašně nepohodlné (a eklovaly se mi spíš ty :-D). Prostě bez kalíšu už ani ránu :-D

  1. Milá Tamurile, taky se mi párkrát podařilo, že mě tampony málem neminuly! Když jsem fakt spěchala a „tancovala“ kolem kelímku s naloženým kalíškem a snažila se pohledem uspíšit tu čtvrthodinovou dezinfekci, abych nemusela sahat po tamponech! :-) Mám doma už rok tu samou krabičku tamponků a tuším bych se měla mrknout, jestli nemají datum spotřeby :-D
   Bebe

 3. Ahoj Bebe, já se musím přiznat, že kalíšek vlastním už od června minulého roku a zatím jsem se k němu „nedokopala“. Tedy výjimkou bylo první použití, neslavné, a od té doby jsem se neodvážila. Tak snad někdy časem…

  1. Fíha, Luci! Mít doma tak dlouho kalíšek a neodvážit se?! To bych asi nevydržela! I když… připomíná mi to ten stav, kdy si pořídím novou kosmetiku a odmítám do ní „hrábnout“, dokud ji nevyfotím v novém a ještě „repre“ stavu :-D
   Bebe

 4. Ahoj. Mne teda vyhovuje tiez, ale s tou vymenou rano a vecer sa nemozem stotoznit. Vylievam ho rovnako casto ako menim tampony super plus. Tym ze mam silnu menstruaciu to znamena, ze niektore dni aj kazde dve hodiny a rano taktiez dobieham na zachod :D mam ale inu znacku a asi som mala zobrat ten vacsi.

  1. A je u tak silné menstruace kalíšek výhodnější, nebo to vnímáš na stejno s tampony? Jsem si právě říkala, že kalíšek bude v takovýchto případech výhodnější, protože toho víc pojme. Ale nejspíš ne e, jak tak čtu :-)
   Bebe

 5. Ahoj Bebe,

  pod původní kalíškový článek jsem Ti psala, že jsem nepochodila s kalíškem Femmy Cycle velikosti M. Později jsem si pořídila od stejné značky velikost S. Ta… spolupracovala, ale nefungovala. Takže jsem dala na Tebe a pořídila Lady Cup L v černé barvě a od prvního použití ho miluju. Je úžasně pohodlný, netlačí, a i při silnějších dnech měním tak 3x denně, což s tampony bylo nemyslitelné. Takže Ti moc a moc děkuju! Je to úžasný pocit neprodukovat odpad a nemuset se bát každého kýchnutí :)

  Doufám, že se máte všichni v novém roce co nejlépe! Měj se moc hezky :***

  1. Amariiiiing!!! To je úžasná zpráva! Díky za ni! Udělalo mi velikou radost, že se Ti díky tipu podařilo najít taky kalíšek, který Ti pasuje! To je boží! :o)
   Měj se moc a moc krásně a kalíškům zdar! :-D
   Pac a mňau i od kocůrka :-*
   Bebe

 6. Ahoj,
  v reakci na tvůj minulý článek jsem se dokopala kalíšek vyzkoušet, a na druhý pokus to klaplo. Od té doby spokojeně používám. Dřív jsem byla naprosto OK s tampony, ale po porodu mi to nějak přestaly sedět, a kalíšek mě zachránil. Děkuju :)

  1. Ahojky Zuzko,
   tak to jsou ale parádní zprávy! Mám velikánskou radost, že Ti kalíšek pasuje a že Ti usnadnil život! :-) Jsem zjistila, že jakmile objevím cosi takhle revolučního (pro mě), mám tendenci se o to dělit s celým světem a doporučovat, kudy chodím. Což se teda těžko realizuje v případě tématu menstruačního kalíšku… Ale tehdy se velice hodí právě blog, protože to mám kam napsat :-D
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *