Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Přírodní zubní pasty (velká srovnávací recenze)

Uznávám, že téma čištění zubů asi není tolik atraktivní, jako nový pleťový krém. Nebo tvářenka či řasenka. Přesto ale perfektní dentální hygiena udělá pro váš vzhled citelně víc, než by toho zvládla fungl nová rtěnka, nebo oční stíny. Však si v duchu promítněte, čeho si na ostatních při prvním (i každém dalším) setkání nejvíce všímáte. Podle mě rozhodně oči a úsměvu. Je tak? Nejen z tohoto důvodu u sebe péči o zoubky extrémně řeším a starám se o ně, jak nejlíp dovedu! A proto jsme s Lenkou z e-shopu Stibio vymyslely velký srovnávací článek, jehož hlavním tématem jsou „přírodní zubní pasty„. A je jich rovnou 11! Cha!

Říká se, že pro čištění zubů není potřeba používat zubní pasty. Protože víc záleží na technice čištění, než na tom, co si na kartáček vymáčknete za hmotu. A já si tohle myslela taky. Ale po půlročním testování zubních past už o tom nejsem tak skálopevně přesvědčená :-)

Přírodní zubní pasty

Oficiální popisky past z e-shopu Stibio

Argiletz Aloe Vera

Zubní pasta Aragiletz bio se zelným jílem a aloe vera důkladně avšak šetrně čistí zuby a účinně detoxikuje celou ústní dutinu. Obsahuje posilující šťávu z aloe vera. Hlavními aktivními látkami v zubní pastě jsou zelený jíl a šťáva z aloe vera. Jíl má úžasnou schopnost na sebe vázat nečistoty a detoxikovat. Zároveň je bohatý na minerály, takže se aktivně podílí na remineralizaci zubní skloviny a zpevňování dásní. Šťáva z aloe vera je známá především pro své hydratační účinky. Funguje však také jako detoxikační prostředek, posiluje pevnost dásní a případně i urychluje jejich hojení. Dále obsažená mořská sůl se díky obsahu minerálních látek stará o zdraví celé dutiny ústní. Pasta zuby jemně bělí bez narušování zubní skloviny či podráždění. z www.gigalekarna.cz

Jason Sea Fresh

Zubní pasta Sea Fresh JĀSÖN® je skvělou přírodní variantou pro každodenní a účinnou péči o zuby a ústní dutinu. Šetrně odstraňuje zubní plak i ve špatně dosažitelných místech a minimalizuje množení bakterií způsobujících vznik zubního kazu. Zároveň působí jako účinná ochrana proti tvorbě zubního kamene.
Výtažky z mořských řas se silnými dezinfekčními účinky efektivně pečují o zdraví vašich zubů a minerální soli s vysokým obsahem stopových prvků napomáhají zpevňovat a posilovat zubní sklovinu. Zubní pasta je zcela bez fluoru a tudíž je vhodná i při obavách z jeho nadbytku v organismu či pro alergiky. Extrakt ze semínek grapefruitu působí díky ovocným enzymům proti vzniku nežádoucího zápachu a osvěžující peprmintový olej vám přinese příjemně svěží dech po celý den. Jemně abrazivní složky pak šetrně bělí vaše zuby a navracejí jim přirozeně zářivý odstín.

Jason Simply Coconut s heřmánkem

Zubní pasta jemně bělí zuby a čistí celou ústní dutinu. Díky obsahu účinných přírodních látek také pečuje o jejich zdraví. Obsažený kokosový olej je známý svými bělicími účinky na zubní sklovinu. Působí také antibakteriálně. Díky tomu efektivně bojuje proti bakteriím, které způsobují na zubech kaz a zabraňuje také usazování zubního plaku. Pasta dále obsahuje štávu z aloe vera, která zklidňuje případné podráždění a zároveň spolu s práškem z bambusu posiluje dásně a působí jako prevence proti jejich krvácení. Pasta je obohacena o mátový olej, který má dezinfekční a protizánětlivé účinky a zároveň vám zajistí svěží dech po celý den. Dalšími posilujícími složkami jsou vápník a horčík. Tyto minerály posilují a zpevňují zubní sklovinu. Pasta má jemnou a svěží přírodní chuť.

Lavera Basis Sensitive (mátová)

Mátová zubní pasta Lavera rozzáří váš úsměv. Obsah rostlinných extraktů pečuje o zdraví zubů, zatímco mořská sůl šetrně odstraňuje zubní povlak. Fluorid sodný posiluje sklovinu a máta dodává svěží příchuť. Díky obsahu účinných přírodních látek a bylinných extraktů zubní pasta Lavera snižuje riziko vzniku zubního kazu, bělí zuby a zpevňuje sklovinu. Bio máta navíc příjemně osvěží dech a dodává pastě příjemně svěží příchuť. Fluorid sodný je důležitým elementem pro zdravou a pevnou sklovinu. Svým přírodním složením zubní pasta Basis Sensitive s mátou chrání před vznikem zubního kazu a přirozeně bělí zuby, zpevňuje zubní sklovinu a příjemně osvěžuje dech.

Logodent Kalcium

Čistí zuby jemně díky minerálním čistícím tělískům. Obsažené látky účinně zabraňují tvorbě zubního kazu, zubního kamene a vzniku. Obzvláště jemná zubní pasta pro cílené čištění zubů a zdraví dásní. Pravidelné čištění efektivně zabraňuje vzniku plaku a zubního kazu s kombinací přírodní účinné složky z mořské soli a minerálních extraktů z řas s mírnou čerstvou přírodní vůní a přírodními minerálními čistícími tělísky vápníku a oxidu křemičitého, které jsou příznivé pro zubní sklovinu, bez syntetických fluoridových přísad.

Logodent Máta

Zubní gel Logodent Mentol je určen pro jemnou přírodní péči o zuby. Obsahuje rostlinné výtažky a má jemnou chuť mentolu. Pomáhá bojovat proti zubnímu kazu a šetrně odstraňuje zubní povlak. Zubní gel obsahuje extrakty z echinacei a zeleného čaje, které působí proti bakteriím, a předchází tak vzniku zubního povlaku a zubního kazu. Vilín, heřmánek a hřebíček působí protizánětlivě. Jemně mletá křemíková hornina a mořská sůl šetrně čistí zubní povlak bez poškození skloviny. Jemně čistí zubní povlak a předchází poškození skloviny, má účinek proti tvorbě zubního kazu, zubního povlaku a působí protizánětlivě.

My Magic Mud Peppermint

Zubní pasta s aktivním uhlím a mátou peprnou od My Magic Mud neobsahuje SLS, SLES, glycerin ani fluorid a využívá čisticích účinků aktivního uhlí. Příjemná konzistence s bentonitovým jílem a kokosovým olejem je doplněna o éterické oleje z hřebíčku nebo tea tree a díky přidanému xylitolu a stévii má příjemně sladkou chuť. Aktivní uhlí je jedinečnou surovinou, která vyniká svými čisticími účinky. Zuby dokonale zbaví zbytků jídel i plaku, a navíc je i lehce bělí, aniž by poškodilo sklovinu a způsobovalo citlivost zubů. Poradí si se skvrnami, které vznikají při pravidelné konzumaci čaje, kávy nebo červeného vína.

Neobio Máta & Šalvěj

Zubní krém s fluoridem od Neobio má příjemnou chuť po mátě a šalvěji, a to díky rostlinný výtažkům, které současně pečují o ústní dutinu. Krém obsahuje také xylitol a další účinné látky, které zajistí dokonalou očistu zubů. Zároveň pomáhá posilovat sklovinu a osvěží dech. Krém s jemnými rostlinnými tenzidy, xylitolem a Aloe vera je obohacený také o bylinné výtažky, a sice z šalvěje, máty, vilínu a heřmánku. Tato receptura důkladně očistí chrup od zbytků jídla i plaku a současně pomáhá posilovat sklovinu, která je tak lépe chráněna před vznikem kazu. Krém má pozitivní vliv také na stav dásní. Snižuje jejich citlivost a působí protizánětlivě.

Santé Bio Máta

Tahle zubní pasta Sante s osvěžující chutí máty obsahuje komplex účinných přírodních látek, jako jsou xylitol nebo výtažek ze šalvěje, které jemně pečují a zuby i dásně. Pasta neobsahuje lepek, fluorid ani brusné mikročástice a je vhodná i pro citlivé zuby. Pasta s šetrnými kokosovými tenzidy, plavenou křídou, xylitolem a mořskou solí šetrně, ale účinně zbaví zuby nejen zbytků jídel, ale i plaku a zanechá je dokonale hladké, a kromě toho snižuje riziko vzniku kazu. Díky přidanému extraktu z máty a šalvěje nejen působí antibakteriálně a protizánětlivě, ale má také lehce stahující účinky a příjemně osvěží dech. Obsažená myrha zklidňuje citlivé zuby i dásně a působí příznivě na ústní dutinu při výskytu aftů.

The Natural Family Co. Original

Přírodní zubní pasta s gelovou konzistencí The Natural Family Co. Original & Classic s vysokým obsahem xylitolu pomáhá chránit před vznikem zubního kazu. Pasta osvěží dech díky příchuti australské máty rostoucí v deštných pralesích.

Urtekram Tea Tree Oil

Antibakteriální přírodní zubní pasta Tea tree od Urtekram působí skvěle protizánětlivě díky obsahu antiseptických rostlinných výtažků. Spolehlivě eliminuje výskyt drobných poranění i zánětů, jako jsou afty. Jemné přírodní složení šetrně čistí chrup i celou ústní dutinu, chrání před vznikem zubního kazu i usazením zubního plaku. Zubní pasta využívá čisticích schopností uhličitanu vápenatého, který šetrně avšak spolehlivě odstraňuje z chrupu nečistoty i zubní plak. V kombinaci s antiseptickými esenciálními oleji z tea tree a myrhy se účinně stará o zdraví celé ústní dutiny, brání vzniku drobných zánětů, urychluje regeneraci poranění a zároveň chrání před vznikem zubního kazu. Pasta má skvělé hojivé účinky, napomáhá hojení poranění po lékařských zákrocích i drobných zánětech, jako jsou například afty. Při pravidelném použití pasta aktivně eliminuje výskyt zánětů a udržuje zuby i celou ústní dutinu zdravou.

Srovnávací tabulka

Aby z článku nevznikl elaborát strýčka Dostojevského, vyrobila jsem tabulkový přehled s nejdůležitějšími údaji.

 My Magic Mud PeppermintThe Natural Family Co. OriginalJason Sea FreshJason Simply Coconut s heřmánkemNeobio Máta & ŠalvějLavera Basis Sensitive (mátová)Logodent MátaLogodent KalciumSanté Bio MátaUrtekram Tea Tree OilArgiletz Aloe Vera
Bělicíanoneanoanoneanoanoanonenene
Pěnivost*******************************
Chuťnepálivá, peprmintová, nasládlámálo pálivá, svěží, mátováhodně pálivásladší, páliválehce pálivá, v chuti poznáte šalvěj i mátupálivější, chutná jak Antiperle, nebo bílý TicTacpálivější, svěží, „orbitková“málo pálivá, jemná, svěžísladká, málo pálivá, přezdívám jí „Perlička“ :-)lehce štiplavá, chutná po tea tree olejinasládlá, nepálivá, spíš neutrální
CertifikátneneHCSHCS, VeganNaTrueNaTrue, VeganNaTrueNaTrueNaTrueHCS, EcoCert, VeganEcoCert
Vegananoanoanoanoanoanoanoanoanoanoano
Fluoridneneneneanoanoneneanonene
Obsah113 g110 g170 g119 g75 ml75 ml75 ml75 ml75 ml75 ml75 g
Cena329 Kč249 Kč169 Kč159 Kč62 Kč99 Kč102 Kč124 Kč82 Kč110 Kč219 Kč
Přírodní zubní pasty
Přírodní zubní pasty. Zleva: My Magic Mud, The Natural Family Co., Jason Sea Fresh, Jason Simply Coconut, Argiletz Aloe Vera
Přírodní zubní pasty
Přírodní zubní pasty. Zleva: Lavera mátová, Logodent máta, Neobio máta & šalvěj, Santé bio máta, Urtekram Tea Tree, Logodent Kalcium

Rozhodla jsem se udělat pár žebříčků s mými oblíbenci.

Nejoblíbenější pasty

 1. Jason Sea Fresh – extra pálivá pasta, která by svěží dech vykouzlila nejspíš i mumii z vykopávek. Čistí fantasticky a pokud přecházíte z „chemkové“ pasty, doporučovala bych vám ji jako první volbu.
 2. My Magic Mud Peppermint – pastu jsem spotřebovala jako první, protože zuby viditelně bělí, což mě na ní bavilo nejvíc.
 3. Jason Simply Coconut s heřmánkem – moc dobrá pasta, u které jsem si musela trochu zvykat na „drkotinovou“ konzistenci, která mi v nestřeženém okamžiku spadla i z kartáčku :-) Chuťově je pasta skvělá, nechává svěží dech a čištění s ní mě bavilo.
Přírodní zubní pasty
Přírodní zubní pasty

Nejméně pěnivé pasty

 1. Urtekram Tea Tree Oil – nutno podotknout, že tuto pastu máme doma už po několikáté a oblíbil si ji hlavně můj chlap, protože perfektně vyčistí zuby, ale přitom nenechává žádnou pachuť (navzdory obsaženému tea tree oleji).
 2. Argiletz Aloe Vera – zelená zubní pasta s jílem, hodně dobře se s ní čistí a i kdybyste pucování ošidili, stejně vám na zubech nezůstane žádný povlak. Jo a v kombinaci s elektrickým kartáčkem je to úplná dokonalost!
 3. Neobio Máta & Šalvěj – hodně mi vyhovovala v průběhu dne, když jsem si čistila zuby po jídle. Málo pění a má jemnou bylinkovou chuť, takže vám x krát za den nevypálí chuťové pohárky :-)
Velké testování 11 přírodních zubních past
Přírodní zubní pasty

Nejsladší pasty

 1. Santé Bio Máta – nejvíc mi připomíná zubní pastu „Perličku“. Pamatujete si někdo dětskou růžovou pastu, co chutnala jak žvýkačky a nikdo si s ní zuby nečistil, protože ji vždycky všichni sežrali? :-D Tak to je ono. Oproti Perličce je ale malililinko pálivá. Což ji zachraňuje od konzumace a je to jediný důvod, proč pořád slouží původně zamýšlenému účelu :-)
 2. Jason Simply Coconut s heřmánkem – hodně osvěžující pasta, která je zároveň sladká. Zajímavá kombinace! :-)
 3. Argiletz Aloe Vera – jemná, nasládlá pasta, která vůbec nepálí
Velké testování 11 přírodních zubních past
Přírodní zubní pasty

Nezvyklé konzistence

 1. Jason Simply Coconut s heřmánkem – zvláštní roztřepaná drkotina. Připomíná mi želé, které musíte o kartáček důkladně otřít, aby se vám nevrátilo zpátky do tuby :-) A taky musíte dávat pozor, aby vám z kartáčku pasta nespadla. Je to ze začátku divné, ale dá se na to rychle zvyknout a nakonec vám na tom nepřijde nic divného.
 2. The Natural Family Co. Original – stejná, jako kokosová Jason, ale o facku krémovější.
Velké testování 11 přírodních zubních past

Nejvíc na celém testování mě bavilo, že si můžu několikrát za den vybrat jiné čistítko! Sranda je, že už po prvním měsíci jsem byla schopná hmátnout do šuplíku přesně pro tu konkrétní, na kterou jsem měla zrovna chuť.

Každý den jinou!

Potřebovala jsem něco hoooodně osvěžujícího? Jason Sea Fresh to jistila. Chtěla jsem si dát v předvečer návštěvy u paní zubařky extra záležet na čištění? Brala jsem zelenou jílovou Argiletz, nebo Urtekram Tea Tree. Chtěla jsem oslňovat davy zářivým úsměvem na potkání? Šup na kartáček černou My Magic Mud (zvlášť s Nordics kartáčkem to byla pecka!).

Jen tak mezi řečí – e-shop nabízí přes 40 přírodních zubních past, takže je z čeho vybírat! A jestli na vás jdou mrákoty z předstvy, že byste museli pročítat všechny popisky a složení, abyste našli svou vysněnou, pak vás uklidním. Hledání si můžete omezit dle parametrů – podle pěnivosti, jestli má být s jílem, podle obsahu fluoridu nebo vitaminu B12, atd. Filtrů je hromada a neuvěřitelně vám to ušetří čas. Tak mrkněte ;-)

Používáte přírodní zubní pasty? Máte osvědčenou značku? Jaká z těch 11 testovaných nejvíc zaujala vás?

Komentáře: 11

 1. Lenka Lenka 30 října, 2018

  Děkuji za pěkné shrnutí?. Co se týká ústní hygieny, přešla jsem na tu přírodní teprve nedávno a používám Neobio. V čem si teda frčím víc jsou ústní vody. U těch jednoznačně vyhrává Jason. Ráda vyzkouším i další značky, díky za super tipy ☺️.

  • Bebe Bebe Autor | 31 října, 2018

   Ahojky Leni! :-) A kterou pastu od Neobio máš? Mně hodně chutnala i ta s vilínem a rozmarýnem! :o)
   Cha, další óda na Jason vodu! Holky, píšu si na další testovací seznam – když říkáte i se Zuzkou, že jsou boží, tak je musím prubnout taky :-)
   Bebe

 2. Zuzana Zuzana 31 října, 2018

  Ahoj Bebe, ako vzdy perfektny clanok :D Ja mam svoje najoblubenejsie kombo v zlozeni pasta/gel + ustna voda prave od Jason, tu zelenu s bylinkami Healthy Mouth. Je fakt super a totalne mi zachranila zuby. Dokonca sa mi zda, ze ten gel je este lepsi ako pasta /trochu mam problem s konzistenciou gelu, ze sa mi rychlo zosmykne z kefky :-)/. Mala som od Jason aj Coconut Simply /zakladna verzia/ a vobec ma to neoslnilo, strasne priemerna pasta.

  • Bebe Bebe Autor | 31 října, 2018

   Ahojky Zuzi, díky za milý komentář! :-) Je skvělé, že ti taková kombinace zachránila zubíky! Přírodní ústní vody jsem myslím testovala jen od Alverde a Herbadent. Jiné si nemůžu vybavit. Takže říkáš, že i Jason stojí za pozornost? Tak že bych se ještě naučila používat i vodičky? Chlap má doma Listerine a párkrát jsem ji zkoušela, ale málem mi vypálila pusu :-D
   Jop, jakmile je pasta trochu gelovatá, taky mám co dělat, abych ji nevykydla na zem během těch dvou vteřin, než zašroubuju tubu a dám kartáček do pusy :-)))
   Bebe

   • Zuzana Zuzana 1 listopadu, 2018

    Ahojky, urcite doporucujem vyskusat aj ustne vody. Pre mna je najlepsia ta zelena Heathy Mouth, davam si to do ustnej sprchy. Jedine moze prekazat jej skutocne vyrazna chut po hrebicku a skorici, ja to mam rada. Mala som aj k tej paste Coconut, ale tam to bolo uplne podpriemerne, dokonca by som povedala, ze niekde na urovni ustnej vody z DM. Jasne, je to drahsie, lebo u nas v SR sa to nemaj neda kupit ten Jason, len cez eshopy. Ked je v akcii na „fíljuník“ trebars 2 za cenu 1, tak sa to vyplati :-)

 3. Tali Tali 31 října, 2018

  Jason jahodovou kupuju detem na stridacku s fenyklovou Weledou; radi maji obe dve. Me celkem zaujala Weledi solna pasta, i kdyz nevim, jestli jsem to jen ja, ale pripominala mi klasicky Parodontax. Diky za prehlednou a obsahlou recenzi, rozhodne si do poznamek (“vyzkouset!”) pisu par novych tipu…

  • Bebe Bebe Autor | 31 října, 2018

   Děkuju za komentář, Tali! Fenyklová Weleda – není to ta rathanová pasta? Taková červená? Jestli jo, tak ta byla chuťově skvělá! :-) A souhlasím s dojmy ohledně solné pasty – taky mi hodně připomíná Parodontax (moje nejoblíbenější pasta, která se dá běžně koupit v drogerii).
   Bebe

   • Tali Tali 1 listopadu, 2018

    Fenyklova je ta detska, je sladounka a dobra :-) Rathanovou jsem jeste nemela, ale planuju je postupne vyzkouset vsechny. To jsem rada, ze s tim Parodontaxem nejsem sama, mne ta chut fakt prisla totozna…

    • Bebe Bebe Autor | 11 listopadu, 2018

     Ahaaa, tak tu jsem neměla :-) Parodontax je sázka na jistotu, kdybych si zapomněla třeba na cestování pastu a potřebovala si nějakou koupit v obchodě :-)
     Bebe

 4. Janka Bianka Janka Bianka 12 listopadu, 2018

  Perfektné porovnanie, nad nejakou prírodnou pastou uvažujem. Zatiaľ som mala iba tú Ecodent pastu a neviem vlastne, či je alebo nie je prírodná. Zázračná mi však neprišla ani čo sa týka bieliaceho účinku. Mám rada pasty po ktorých nemá sucho v ústach a je cítiť fakt svieži dych. Ktorú by si mi poradila? A ešte by ma zaujímalo či sa dajú zohnať aj v drogérii. Niektoré značky určite ako Lavera, Logona prípadne Sante či Utrekam. Zvyšné nejako nepoznám.

  • Bebe Bebe Autor | 18 listopadu, 2018

   Děkuju za komentář, Janka Bianka! :-) Fakt svěží dech? Rozhodně Jason Sea Fresh. Tam je to stopro zaručeno :-)
   Jestli se ale pasty dají sehnat v drogerii, to nevím. Určitě je k sehnání třeba Weleda v DMku. Ostatní fakt nevím.
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "POVOLENO COOKIES", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie, nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít