Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Arganové balzámy Sagrada Natura (6 recenzí)

Sagrada Natura arganové balzámy
Arganové balzámy Sagrada Natura

Kdybych měla jednou větou charakterizovat celou značku Sagrada Natura, vytanulo by mi na mysl známé “v jednoduchosti je krása“, přičemž poslední slovo by se dalo snadno nahradit i přízviskem “dokonalost“. Protože přesně o tom Sagrada Natura je. Vezme ten nejlepší arganový olej v BIO kvalitě, jaký se vůbec dá sehnat (a ještě si jej sama dováží od prověřených dodavatelek z jižního Maroka), k němu přimíchá vybrané bylinky, kytičky nebo koření, zabalí to do luxusních černých obalů a tadááá, zázrak je na světě! Arganové balzámy se totiž ani jinak nazvat nedají. Vyzkoušejte a dáte mi za pravdu!

Není to tak dlouho, co Sagrada Natura svůj sortiment arganových olejíčků (čistých i s extrakty), tuhých mýdel, šamponů a opunciového oleje rozšířila právě o balzámky se základem z arganového oleje. Podle mého názoru je to naprosto logický krok, protože podobný typ produktu mi v nabídce Sagrada Natura chyběl. Což jsem si samozřejmě uvědomila až po tom, co jsem první skleničku balzámu držela v ruce, zase si nebudu hrát na vědmu, že jsem si to v duchu říkala odjakživa :-)

Novinek je celkem 6 – a jedna lepší, než druhá

Celkem je balzámků šest druhů a volbou extraktů doplňují nabídku arganových olejíčků. Na výběr máte tedy – 100% čistý balzám, Kořeněný pomeranč, Esence orientu, Damašská růže, Levandulové sny a Měsíčková péče. Všechny se dělají jak v menší 10 ml variantě, tak ve velkém 50 ml balení. To velké doporučuju rovnou, menší sklenku můžete pojmout jako testovací, když si nejste jisti volbou vůně. I když… pokud víte, že máte nějakou bylinku rádi, myslím si, že nemůžete sáhnout vedle.

Vůně jsou velmi jemné, VŠECHNY tuze příjemné a neumím si představit, že by se někomu nemohly líbit. A to prohlašuju, přestože mám v živé paměti bolestí zkřivené obličeje, když dám občas někomu přičichnout ke kosmetice, ze které já odpadávám úžasem a k mému překvapení se setkám s velkým nepochopením. Jako jeden příklad za všechny mě napadá slaměnkový hydrolát. Já jej beru jako esenci dokonalosti, kdežto moje maměnka se z toho skoro obrací naruby. Tohle vám u “sagradových” balzámků faaakt nehrozí. Jsem si jistá! Vyzkoušeno na maměnce! :-D

Arganové balzámy Sagrada Natura

Jaké vlastně balzámky jsou? K čemu je využijete? Jak moc se mezi sebou liší? A jak vybrat ten správný? Pokusím se všechno zodpovědět, jak nejlíp dovedu!

Minimalistické sympatické balení

Balení mají všechny stejné – silně “dívatelné” tmavěhnědé skleničky s černým víčkem a černobílou etiketou, kde tvoří jediný barevný prvek malinká kostička u názvu, která vám na první pohled naznačuje, který typ balzámu máte právě v ruce. Docela se to hodí, když máte skleniček doma víc a zároveň vaše oko uznává barevnou škálu širší, než 6 základních odstínů. Růže je fuchsiová, levandule fialková, esence orientu tmavěžlutá až béžová, kořeněný pomeranč oranžový, měsíček žlutý a čistý balzámek bílý. Jasné, jak facka.

Základ z těch nejlepších ingrediencí

Všechny arganové balzámy vychází ze stejného základu, kterým je kombinace arganového oleje a rostlinného vosku z voskovníku (Myrica Cerifera). Tento vosk působí příznivě na pokožku, zjemňuje ji a chrání před dehydratací. Navíc díky použití rostlinné alternativy ke včelímu vosku jsou balzámky vhodné i pro vegany. Jako základní kombo je to šikovné a zajímavé. Z těchto dvou ingrediencí bez dalších příměsí je tvořen pouze 100% čistý balzámek. Ostatní v sobě mají k arganovému oleji a vosku i další extrakty a podle toho samozřejmě voní. I když… on vlastně jemně voní i ten čistý balzám. Po medu. Nebo aspoň já ho tam cítím! A co je v těch ostatních navíc a jak to ovlivňuje výslednou vůni?

Sagrada Natura arganové balzámy
Arganové balzámy Sagrada Natura
Sagrada Natura arganové balzámy
Arganové balzámy Sagrada Natura

Levandulové sny

Obsahuje navíc levandulový olej, který balzámku propůjčuje charakteristickou vůni fialkových kvítků. Není to ale vůně ostrá, ani nepřipomíná pánskou vodu po holení, jako čerstvě utržená snítka levandule. Spíš bych vůni popsala jako ulehnutí na měkký levandulový polštářek, který vás má doprovodit do světa sladkého snění. Jo. To je ono.

Sagrada Natura arganové balzámy
Sagrada Natura arganové balzámy
Arganové balzámy Sagrada Natura

Měsíčková péče

Stejně jako v případě levandulky, i tady je navíc jediná ingredience, a to měsíčkový extrakt. Výsledek je kytičkově nasládlý, ale nikterak pronikavý. Asi jako když si uděláte slabší měsíčkový čaj, zavřete oči a ke zpola vychladlému hrnečku si přivoníte. Člověk má skoro pocit, že ta vůně sama o sobě je hojivá a funguje jako pomyslná vzdušná náplast. Stačí jedno ovonění a je vám hned o trošku líp!

Sagrada Natura
Arganové balzámy Sagrada Natura
Sagrada Natura
Arganové balzámy Sagrada Natura

Damašská růže

Klasika nad klasiky, které ve složení nepotřebuje nic dalšího, než extrakt z damašské růže. Vůně je jemňoučká a něžná. Neuzemní vás, jako kdybyste zabořili nos do stolisté růže. Je spíš jako procházka rozkvetlou zahradou, kdy se z ničeho nic zastavíte na místě, protože někde ve vzduchu jste identifikovali růžovou vůni a teď se zmateně rozhlížíte, odkud ten vonný tón přichází. Růže ale v tomto případě nepluje vzduchem sama – na voňavém obláčku ji nese základní medová směs arganového olejíčku a rostlinného vosku. Růžová balzámková varianta je jediná, ve které se do popředí právě tento medový základ prodere. Jinde ho přerazí směs ostatních extraktů.

Sagrada Natura
Arganové balzámy Sagrada Natura
Sagrada Natura
Arganové balzámy Sagrada Natura

Kořeněný pomeranč

K základu je tu přimíchán pomerančový olej, olej z vetiveru a skořicový extrakt. Na finálním vonném tónu je skořice velmi znát a dostává se ke slovu nejvíce. Jako kdyby byly pomeranč a skořice děti, které se chtějí podívat, co se děje za vysokým plotem u sousedů. Pomeranč je dole, vezme skořici na ramena a ta vykoukne přes plot. A vy na druhé straně vidíte skořici, ale zároveň tam někde dole pod ní tušíte i pomeranč. Doplňují se znamenitě a kombinoval je mezi sebou ohromně citlivý nosík, který vůně vyvážil na jedničku. Co ale identifikovat nedokážu, je vetiver. Buď některou z vůní umocňuje, nebo je mezi sebou právě tak hladce spojuje. Si myslím. Ani jedno ale nedokážu erudovaně posoudit.

Sagrada Natura
Arganové balzámy Sagrada Natura
Sagrada Natura
Arganové balzámy Sagrada Natura

Esence orientu

Ve složení čtu bergamotový olej, olej ze santalového dřeva a extrakt z koriandru. Ve vůni ale cítím čerstvou snítku nějakého koření a dvě rozdrcená zrnka kmínu. Nebo možná jen jeho prach. Vonnou stopu. Tak něco. Je to mnohem slabší, než u arganového olejíčku a ani citlivějšímu nosu to nebude na překážku. Spíš naopak. Něco vás nutí ke skleničce čichat znovu a znovu a hádat a dumat, co vám to jen připomíná. Myslím si také, že kdybyste netušili, co stojí za voňavou kompozicí orientálního balzámku, netipnete si ani jednu složku, která ve složení je. Mně se ale výsledek líbí moc!

Sagrada Natura
Arganové balzámy Sagrada Natura
Sagrada Natura
Arganové balzámy Sagrada Natura

Který balzámek si vybrat?

Další otázkou do pranice bylo, jak se mezi sebou arganové balzámy liší a který vlastně vybrat. Ideální je rozhodovat se podle osobních sympatií ke konkrétní vůni a obsaženým složkám. Kosmetika vám musí vonět, abyste s ní souzněli a ona se vám dostala nejen “pod” kůži, ale i “pod” nos. Pokud nemáte na nějakou složku alergii (třeba skořici), můžete sáhnout po čemkoli. Obecně se dá ale říci, že pokud chcete něco pro miminka, jako první bych vám doporučila buď čistý balzámek, nebo měsíčkový. Pro zklidnění a péči před spaním nemůžete sáhnout vedle s levandulkou. V zimním období vás příjemně naladí kořeněný pomeranč. Ženská dušička zaplesá nad něžnou damašskou růží. A dost možná, že té chlapské bude nejvíce vonět esence orientu.

A teď ještě čistě praktické info ohledně použitelnosti v praxi a toho, co jsem vypozorovala při testování.

Jestli mě něco moc baví, tak že se dají všechny balzámky použít na jakoukoli část těla. Nahradíte s nimi pleťový krém (používám arganové balzámy i bez vlhkého podkladu a vstřebávají se na jedničku!), oční krém (tak moc jsou jemné a nedráždí ani okolí očí), tělový krém, krém na ruce nebo nožky, balzám po holení, péči po opalování, nebo se prý dají použít i na úpravu vousů. To poslední nemám jak vyzkoušet. Ale napadá mě k tomu jeden vtípek: “Nikdy ženě nechvalte knír. A to ani v případě, že jí sluší…” :-D

Sagrada Natura

Ideální využití balzámků podle Sagrada Natura

Anebo se nechte inspirovat článkem na blogu Sagrada Natura, kde doporučují hned několikero využití všech balzámků:

 • péče o pleť v zimě – mikrovrstvička z voskovníku pleti nejen zabrání ve vysychání, ale ochrání ji i před mrazem a zimou a prodlouží dobu, po kterou pleť vstřebává živiny z arganového olejíčku
 • intenzivní noční péče o ruce – před spaním si vysušené a popraskané tlapky namažte arganovým balzámkem (je úžasný na ošetření záděrek), pořádně jej vmasírujte a ráno se probudíte s ručkama jak ze žurnálu!
 • péče o dětskou pokožku – je dobré mít na paměti, že dětská pleť je VELMI citlivá a vše, čím ji namažete se okamžitě a téměř beze zbytku vstřebává. Proto přemýšlejte nad tím, čím miminko mažete a dávejte si záležet nejen na ošetřování míst v oblasti plenek, ale myslete třeba i na mazání pusinky, když prcek imrvére něco oslintává (však si vzpomeňte, když si popraskané rty olíznete, jak je to vysuší ještě víc a bolí to) a mažte, mažte, mažte! Ideální je použít balzámek 100% čistý, případně měsíčkový.
 • balzám na vousy – balzámek prý funguje podobně, jako olej. Vousy zjemní, usnadní jejich pročesávání a zafixuje je, aby nebyly rozvrkočené na všechny strany :o)
Sagrada Natura

Shrnutí dojmů

Čili abych dnešní povídání nějak ucelila a shrnula. Má-li Sagrada Natura už vaše sympatie z dřívější doby, arganové balzámy nutně potřebujete a budete z nich na větvi a totálně nadšení. A to nepřeháním ani maličko. Sháníte-li luxusní minimalistickou péči od hlavy k patě a nesnášíte, když máte v koupelně milion devět lahviček a kelímků a já nevím čeho – balzámky pro vás budou jako dar z nebes a zamilujete si je. Taktéž bez přehánění. Jestli milujete arganový olej, potřebujete i arganové balzámy. A jsou taky fantastickou variantou pro ty z vás, kteří si nenašli cestu k tekutým olejíčkům. Poslední věta? Potřebujete je. Hotovo :-D

Komentáře: 6

 1. Denisa Denisa 7 března, 2020

  Ahoj, už jsem párkrát narazila na tvůj blog, ale dnes jsem si ho konečně prohlédla pořádně – postupně přecházím na čistě přírodní kosmetiku a vzhledem k tomu, že se náš zájem pohybuje okolo stejných značek, tak jsem nadšená, že jsem tu dnes strávila odpoledne! :)
  Tímhle článkem jsi mi připomněla, že kvůli nedávnému “remaku” Bioaromy mi zmizela moje dosud perfektní olejová kosmetika, a tak jsem hledala podobnou alternativu. Pokud jsi se s ní setkala, tak si od tebe určitě ráda někdy přečtu recenzi na kosmetiku Evergetikon – objednávala jsem jejich Aloe vera gel a je stejně skvělý, ne-li lepší než ten z Bioaromy. A už těším se na jejich verzi 24h krému. Takže díky, a přeji, ať se ti s blogem daří!

  • Bebe Bebe Autor | 18 března, 2020

   Milá Deni,
   vítám Tě na chroustíkovi a doufám, že to odpoledne stálo za to! :-D
   Bioaroma? Remake? Jakože nějak změnili složení? Nepamatuju se, že bych o tom někde
   četla, nebo mi to někdo říkal… Musím si na to posvítit! :-o
   Evergetikon (jsem si to musela v duchu vyslabikovat :-) mi nic neříká, i když jsem se o tom
   musela několikrát ujistit, protože ty obaly jsou mi povědomé. Ale ne, určitě jsem od nich
   ještě nic nezkoušela. Píšu si na seznam “no sakryš, to vypadá HODNĚ zajímavě!” :-)
   Moc děkuju za milý vzkaz a přeju pěkný večer! :-)
   Bebe

 2. Denisa Denisa 11 dubna, 2020

  Udělali re-brand značky – z toho, co jsem našla na jejich řeckých stránkách (https://www.bioaroma.gr/), je složení víceméně podobné, ale rozšířili sortiment (čti udělali několik verzí de facto toho samého) a přibližně zdvojnásobili cenu. Což pro mě bylo už hodně peněz, tak jsem hledala alternativu a z toho, co znám, se jim Evergetikon blíží nejvíc :)
  Díky, a ať se daří!

  • Bebe Bebe Autor | 18 října, 2020

   Deni, tak hlásím, že Evergetikon už se u mě zabydlel a usilovně testuju hned několik produktů. A je to pecka! Ceny jsou podle mě velmi příznivé (ve srovnání s Bioaroma teda výrazně!) a dělá to na mě dojem, že ta kosmetika je normálně “živá”. Voní tak opravdicky, “plně”… Ještě nevím, jak to úplně popsat, ale než si to zesumíruju do článku, určitě na to přijdu :o) Měj se moc pěkňučko!
   Bebe

 3. Heluš Heluš 28 září, 2020

  Ahojky Bebe, mám doma balzámky, oleje i na vlasy a mýdlo na tělo a vše je naprosto super. Balzámky používám na tělo i obličej a nic lepšího není. Pokud ti vyhovuje tady ta úžasná značka, tak se podívej ještě na značku Maat ty to dvě spolu kombinuji a už nehodlám měnit. Jo a na tvé doporučení jsem ze stránky vyzkoušela značku Anela a jsem také moc spokojená. Nikdy bych nevěřila, že budu nakonec po všem zkoušení za těch let používat pouze české značky v tak úžasné kvalitě. S těmito 3 jsem naprosto spokojená. Všechny mají úžasnou filozofii a jednání. Vřele doporučuji.

  • Bebe Bebe Autor | 18 října, 2020

   Ahojky Heluš,
   děkuju za komentář! Se značkou Maat mě překvapila mamka! :-D Vůbec jsem netušila, že jde o českého výrobce a navíc tak oblíbeného :-) Musím se ještě vyptat na podrobnosti, ale tak nadšenou maměnku z kosmetiky (používá ještě jednu značku, ale ten název jsem samozřejmě zapomněla) jsem už dlouho neviděla! :-)
   A Anela je podle mě sázka na jistotu. To byl pro mě příjemný šok na první vyzkoušení, hlavně ta séra, co jsem měla. Neuvěřitelná věc :-)
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "POVOLENO COOKIES", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie, nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít