Tabitha James Kraan – suchý šampon pro tmavé vlasy

Moje první setkání se suchým šamponem? Na střední škole. Spolužačka si ho kupovala v drogerii. Jmenoval se Amica, měl malé plastové balení, stál pár korun a smrděl jak bolavá noha. Popis parfemace? Stará pudrová zatuchlina, evokující dlouho neprané oblečení na dlouho nemytém těle. Napadá mě ještě výstižnější popis, ale obávám se, že v dnešním hyperkorektním světě by mi přirovnání k odéru duchna zatuchliny nejspíš neprošlo. Pokaždé, když cosi takového cítím, obrací se mi z toho nejen žaludek, ale pomalu i nehty na nohou. Fuj. Dát si to na hlavu? Leda po vypálení čichových buněk. Nutno podotknout, že jsem v té době vůbec nechápala, co je „suchý šampon“ vůbec za blbost. Proč vůbec existuje? Není lepší si hlavu rovnou umýt, než ji nemytou poprášit pudrem?

Na odpověď jsem si musela počkat téměř 10 let, kdy jsem se nechala ostříhat na mikádo a absolvovala své první zažehlení brazilkého keratinu. Najednou se totiž moje vlasy začaly chovat úplně jinak. Dřív jsem vůbec netušila, jak na mně vypadají mastné vlasy. Moje dlouhé vlnkaté vlásky byly tak suché, že jsem je mohla ošetřovat vším možným, aniž by je to jakkoli zatížilo, nebo splihlo. Mytí mi stačilo absolvovat jednou, maximálně 2x týdně. Jakmile jsem ale vlasy narovnala, najednou bylo třeba je mýt každý 2-3. den. Jinak se začaly pramínkovat a nebylo to hezké. Když jste doma na homeoffice, je to vcelku šumák. Prostě je kdykoli během dne umyjete, fouknete a jdete. Záležitost na 20 minut. Jenže co když potřebujete ráno vystřelit z baráku a těch 20 minut nemáte, protože jste večer předtím odpadli dřív, než skončil Večerníček?

Jop, tehdy jsem pochopila, jak úžasná věc takový suchý šampon může být! Rozhodně jsem ale nešla pro ten smrdutý fujtajbl, který jsem popisovala v prvním odstavci. Sáhla jsem v drogerii po modrém „sucháči“ Schauma, který byl ve spreji. Fantastická věc, voňavá, primitivní na použití a hlavně funkční. Akorát mi teda nevydržel moc dlouho a bleskurychle ubýval. A taky mi po delším používání přišlo, že vlasy extrémně vysušuje (což je asi logické) a zatěžuje. Postupně jsem tedy suchý šampon přestala používat úplně. Jasně, občas jsem četla recepty na DIY kosmetiku, že si můžete šampon vyrobit i sami doma z kakaa, škrobu a ještě čehosi. Do toho se mi ale vůůůbec nechtělo. Při mém štěstí bych z toho i při dodržení všech instrukcí a ingrediencí stvořila nějakou zbraň hromadného ničení.

Když jsem ale narazila v Biobalíčku na novinku od Tabitha James Kraan, což je právě suchý šampon… Ojojoj, moje experimentální srdéčko poskočilo a já dostala chuť ho vyzkoušet! V rámci naší spolupráce s Martinkou jsem si k testování vybrala suchý šampon na tmavé vlasy a těšila se, co z toho vyleze. Překvapení se konalo už u samotného balení, které tady musím popsat, protože je to něco oku TAK lahodícího, až to není možné. Obal je hliníkový – tělo je ve zlaté barvě, víčko ve stříbrné. Přičemž víčko má i šikovný dávkovač – pootočíte uzávěrem a máte z něj „sypátko“. Popisuju to jak z pomocné školy, já vím. Takže se pro ilustraci možná raději podívejte na fotky :o)

Konzistence samotného šamponu je stejná, jako ten nejjemnější plážový písek u moře. Možná ještě jemnější. Představte si písek, který je skoro až moučný, vám se do něj boří bosá chodidla a večer pak nacházíte písek snad i za víčky, protože se zkrátka dostane všude. Šampon je to samé. Superjemný píseček, který kdyby našla vaše činčila, tak se v něm rovnou „vykoupe“.

Vůně je něco mezi kakaem a čokoládou, obojí na jemné vlnce tlumeného muškátu, nebo geránia (můžu machrovat, že vím, jak voní, protože mám ten esenciální olejíček doma).

Můj první pokus se konal tři dny od mytí vlasů, což je o jeden den víc, než bych potřebovala. Ale co bych neudělala pro testování na recenzi, že ano. Nevypadala jsem vyloženě jak po průletu friťákem (mám pořád dost suché vlasy), ale na první pohled bylo jasné, že kštice dnes o šampon a vodu vyloženě prosí a jestli nechci vypadat jako zanedbaný bezďák, vlásky si umyju. Aneboooo… otestuju suchý šampon!

Prsty jsem si na hlavě vyčísla pěšinku a 2-3x podél ní nasypala suchý Tabitha šampon. To samé jsem provedla na celé hlavě asi 3x. Poté jsem bříšky prstů celou hlavu jemně promasírovala a vlasy pocuchala. V návodu se píše, že máte vlasy pročesat a třeba ještě profoukat studeným vzduchem z fénu, ať zbytky prášku dostanete pryč. Já vlasy pročesala kartáčem, znovu pocuchala prsty a mrkla do zrcadla. Semo tamo mi ve vlasech zůstalo trošku pididrobků, ale stačilo ještě jednou čísnout a byly pryč.

Výsledek? Nadýchané vlasy, které vypadají jako druhý den po mytí. Tedy ne ten první rozlétaný den, kdy si čerstvě umyté vlasy dělají, co chtějí a nijak nedrží, ale až ten druhý, kdy se dají snadno upravovat a vypadají nejlíp. Spokojenost? Pchááá, to je slabé slovo! Jsem z šamponu příjemně překvapená a rozhodně je to věc, kterou v tomhle složitém světě upotřebím! :-D Ne, že bych byla tak líná si mýt vlasy. Ale proč interval neprodloužit třeba o den, když je to takhle jednoduché?

Navíc se mi dost líbí i složení! Kromě základu z tapiokového škrobu, rýžového prášku, sody, bramborového škrobu, nebo prášku z cizrny, tvoří další vonné a pěsticí ingredience například extrakt z heřmánku, bílého čaje, lopuchu, nebo kaštanu. A obsah vůní a olejů (ano, v suchém šamponu!) obstarává olejíček citronové trávy, myrhy, pelargonie, pomeranče, nebo růže otto.

Já šampon používám normálně v pokoji, kde je koberec a nevšimla jsem si, že bych na něm vyrobila nějaký poprašek, nebo tak. Venku jsem se ale chtěla poškrábat vzadu na krku a ucítila jsem pod prsty pár zapomenutých zrníček. Z čehož plyne, že jestli máte tik v oku z představy, že by se vám mohl prášek z šamponu sypat kdekoli kolem, prostě šampon použijte nad vanou. A vyčesávejte tamtéž. Problém vyřešen.

Čekala jsem sranda recenzi ve stylu „sypala jsem si prášek (popel) na hlavu“, ale ono je to tak strašně fajn a funkční a boží, že vám tenhle suchý šampon ráda doporučím. Dostala jsem teda na instagramu echo, že je konzistence moc písková a prd dělá a měla jsem z toho před prvním testem doopravdy trauma. To se ale rozplynulo po prvním vyzkoušení. Tedy za mě veliké ano, já jsem spokojená! :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *