Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Bambusový kartáček na zuby s aktivním uhlím Nordics (recenze)

Bambusový kartáček na zuby s aktivním uhlím Nordics

Než se ke slovu dostane bambusový kartáček na zuby a moje recenze na něj, vezmeme to oklikou přes zubní tematiku obecně.

Onehdá jsme v autě v rádiu poslouchali zajímavý pořad, který se věnoval problematice zubního kazu. Resp. zubní péči v České republice celkově. Že prý našinci jsou na tom s ústní hygienou tragicky a zubní kaz někdy mělo 99% Čechů. A jen polovina z nás chodí k zubaři pravidelně, zbytek na to kašle. Nehledě na to, že málokdo si umí vyčistit zuby

Já bych viděla 3 hlavní problémy, proč jsme na tom s péčí o zuby tak blbě (a že opravdu JSME, o tom není pochyb – se kolem sebe rozhlédněte, nebo se zeptejte, koho chcete, jak je na tom se zubama).

Jsme na tom statisticky se zubama blbě?

Zaprvé – nikdo nás nenaučil si zuby správně čistit. Ve Švýcarsku děti ve škole absolvují speciální kurz, kde je o zoubky naučí pečovat. A výstupem tohoto kurzu je jakási zkouška či co, kde dětičky ukáží, že vše správně pochopily a jsou schopné nově naučené úkony převést do praxe a pravidelně provádět. U nás se naučíte čistit zuby jen v případě, že omylem navštívíte specializované pracoviště, kde vám dentální hygienistka poradí, co a jak. Jinak ne. To je podle mého HODNĚ špatně a pak to tak i vypadá… A vykaženou pusu mají nejen dospělí, ale už děti s mléčnými zuby. Hrozné.

Zapomeňte na 2 minuty čištění

Zadruhé. Čas ani četnost čištění nehraje v péči žádnou roli. Naučte se zuby čistit POŘÁDNĚ. Jestli vám to zabere 2 minuty, nebo 10, to je váš problém. Jde jen o to, jestli je výsledek precizní. Pak jsou vtipné námitky jako „ale já si čistím zuby 5x za den po 2 minutách a mám kazy, asi genetika“. Jasně. Haha.

Je to podobné, jako kdybyste chodili do sprchy x-krát za den, ale pokaždé si umyli jen jedno chodidlo a půl zadku. A pak se strašně divili, proč si od vás odsedají i bezďáci na lavičce v parku, když se přece myjete tak často. Taky asi genetika… Chápete? Musíte ovládnout správnou techniku a čistit v puse všechno. Zub má pět stran, nejen tři.

Zubař stojí jmění

A konečně zatřetí. Ačkoli tu funguje nějaké zdravotní pojištění, je k vzteku, že se jaksi nevztahuje na zubní péči. Nebo tedy vztahuje, ale jen minimálně a hlavně absolutně nedostatečně. A i když by hodně lidí rádo chodilo na pravidelné zubní prohlídky, prostě na to nemají a nemohou si to dovolit. Že jsou preventivní prohlídky gratis? No, to sice ano. Ale k čemu to je? Přijdete k zubaři, on vám očumne zuby a prohlásí, že potřebujete 3 z nich opravit. Tak mu na to mile kývnete s tím, že těch pár tisíc bohužel nemáte, i kdybyste příštího půl roku chroustali jen psí suchary, nakradené z útulku ve vedlejší ulici. A jdete zase domů.

Můžete nad tím kroutit hlavou, že přece zdraví je priorita, ale takových lidí je bohužel strašně moc! A tady se zase vracíme k bodu 1 – že by nebylo od věci začínat zubní osvětu už ve školkách a školách, aby se to do stádia „máte 3 zuby v háji“ vůbec nedostalo…

Zubní osvícení

U mě přišlo bohužel hodně pozdě a nikdy v životě by mě nenapadlo, že jsem si pomalu do 28 neuměla čistit zuby… Teď to doháním, seč to jde a i když večer kolikrát padám na držku a mám co dělat, abych se doplazila do postele, přijde mi absurdní, abych ignorovala kartáček. Zuby potřebuju pořád. Takže 15-20 minut péče denně beru jako minimální investici, která se prostě vyplatí. Hele a když si to obrátíte – umíte si představit, kdyby vám někdo v 70 letech řekl, že byste ještě pořád mohli mít svoje zuby, kdybyste věnovali každý den péči o ně o 2 minuty dýl…? Hned byste vrátili čas, co? :-)

Nabízených pomůcek v obchodech existuje asi bambilion, ale vybrat ty správné, chce kumšt. Já na to jdu logicky. Na hlavní čištění zubů potřebuju kartáček, kterým pohodlně opucuju všechny plošky (krom mezizubních) a dosáhnu s ním i na zadní stoličky (vnitřní, vnější). Nejrůznější hypermoderní kraviny, které hrají všemi barvami, štětinky jsou střižené ve dvaceti různých výškách a držátko mají ve tvaru mimoně nebo princezny, mě děsí. A navíc jsou úplně na chuja.

Bambusový kartáček na zuby s aktivním uhlím Nordics
Bambusový kartáček na zuby s aktivním uhlím Nordics

Testování bambusových kartáčků na zuby

Proto když mi Lenka ze Stibio navrhla, jestli bych nechtěla otestovat bambusový kartáček na zuby s aktivním uhlím Nordics, nejdřív jsem si rozklikla obrázek v e-shopu a okukovala hlavičku kartáčku ze všech stran, jestli to nebude právě jen nějaká eko sranda, která nebude normálně použitelná. Fotka mě uklidnila, vypadalo to normálně. I dala jsem se do čtení. Kartáček prý bělí zuby díky štětinám, které jsou napuštěné aktivním uhlím.

A totéž uhlí díky obsaženým minerálům působí blahodárně i na ústní dutinu a zubní sklovinu. Jo a rukojeť kartáčku je vyrobena ze dřeva bambusu moso, který roste velmi rychle a nechutná pandám – tudíž nemusíte mít špatné svědomí, že díky vašemu klacíku na zuby bude nějaká panda bez večeře. Jo a někoho by mohla zaujmout i informace, že se dá kartáček přihodit na kompost (po tom, co jej zbavíte štětin), tedy z něj není takřka žádný odpad.

Mně osobně nejvíc zajímalo, jak bude fungovat samotné čištění. A na rovinu přiznávám, že hlavním tahákem se mi zdálo to průběžné bělení. Milovníci kávy a černého čaje mi určitě rozumí :-)

Bambusový kartáček na zuby s aktivním uhlím Nordics
Bambusový kartáček na zuby s aktivním uhlím Nordics

Dojmy z testování kartáčku

Bambusový kartáček na zuby je poměrně lehký, dobře se drží, do ruky padne skvěle a nevidím v tomto ohledu žádný problém. Co mi ale ze začátku dělalo vrásky, tak samotná tvrdost štětin. A také fakt, že mi během prvních dvou použití asi 3 páry vypadly. Štětin, ne zubů. První týden čištění byl porod. Skoro doslova. Jsem zvyklá na měkký Curaprox a nedošlo mi, že tady je třeba mít extra lehkou ruku. Sice je u kartáčku napsáno, že je vhodný i pro citlivé zuby a dásně, ale dejte si na začátku pozor. Na co? Abyste během použití moc netlačili. Snadno se stane, že si dásně poškrábete a pak budete muset čekat, než se vám pusa zahojí.

Zní to hrůzostrašně, co? Pokračování ale bude o poznání optimističtější. Trvalo mi asi týden, než jsem si na kartáček zvykla a zjistila jsem, jakým tlakem zoubky pucovat. Pak jsem nahrazovala Curaprox pořád častěji a častěji… A teď je skóre Nordics vs Curaprox tak 90:10. Přijde mi, že zadní vnitřní stoličky si mnohem lépe vyčistím s Nordics. Jestli je to tím, že jsou štětiny střižené „do ostra“? Nebo že jsou řidší a užší a snadněji se tomu místu přizpůsobí?

Také bych řekla, že Nordics se výrazně lépe dostane do miniprostoru mezi dásní a zubem (čistíte jej v úhlu 45°). A celkově mi celá ta hygiena přijde taková… Nevím, jak to říct. Pořádnější? Nechápejte mě zle – neodcházím od umyvadla, pokud si nejsem jistá, že na „pohmat jazykem“ nemám celý chrup hladký jak sklo (poněvadž jakákoli drsnota = zubní plak, který když nesetřete, časem se z něj vytvoří zubní kámen). Ale… Něco na tom bambusovém prckovi je.

Nordics
Vlevo kartáček po několika použitích (vpravo stav po cca 4 měsících používání).
Nordics
Srovnání velikosti hlaviček: Curaprox (vlevo) vs bambusový kartáček na zuby Noridcs (vpravo)

Bělení zubů?

Jo a jak je to s tím bělením? Normálně to funguje! A viditelně! O 1 odstín určitě. A je šumafuk, jakou pastu použijete. Testovali jsme jich několik a výsledek byl stejný se všemi. Bělejší zuby. Hrňte ke mně další kafe, už se barvení nebojím! :-D

Bambusový kartáček na zuby s aktivním uhlím Nordics – hodnocení

Moje hodnocení? Nordics je po dlouhé době první, který se u mě Curaproxu vyrovná. A kolikrát jej dokonce v něčem i předčí. Umím si představit, že podle nálady střídám tyhle dvě značky. A nebudu mít pocit, že bych čištění zubů šidila, nebo musela dělat kompromisy. Za mě určitě příjemné překvapení (hlavně to bělení je bomba!) a mileráda vás na tuhle značku nasměruju, ač jsem si v prvních dnech myslela, že recenze nebude… Viz výš :-D

PS: jaký máte názor na prevenci zubních problémů vy? A už jste taky ve svém okolí slyšeli hlášku „však vykažené mléčné zuby nevadí, ne? Stejně vypadnou…“ Já bych za to dotyčné normálně liskala! :o)

Komentáře: 8

 1. martirezaninova martirezaninova 1 května, 2018

  To se mi líbí! To se mi moc líbí :). Mám ráda tyhle zero waste věcičky. Bambusák si koupím hned, jak dopotřebuju curaproxy :)
  RIGHT HERE RIGHT NOW

  • Bebe Bebe Autor | 7 května, 2018

   Taky mám z toho dobrý pocit, Marti. Ač teda nemůžu říct, že bych jooo „zero waste“ žila. Fungujeme doma tak nějak normálně s tím, že do obchodu si beru vlastní tašku, igelitové sáčky používám víckrát, starší houbičky na nádobí pak ještě využívám na úklid, apod. Jako naplnit obyčejnou popelnici za měsíc je pro nás naprosté sci-fi a je mi záhadou, co tam proboha ostatní hážou :-)
   A zásobu curaproxů mám doma taky, proto se snažím to prostřídávat, ať je vypotřebuju :-)
   Bebe

 2. Amaring Amaring 2 května, 2018

  Ahojky Bebe :) tsky jsem dřív používala Curaprox a teď mám bambusový kartáček. Už asi rok. Jsem moc spokojená. :)
  K těm zubům… já jako malá měla dost kazů na mléčných zubech, mám ale vynikající zubařku a ta doporučila mamce, aby mi doplňovala fluor, tabletami. Od té doby i po změně chrupu, nemám jediný kaz. A myslím, že fluoru za to vděčím hodně. Vím, že je to kontroverzní téma, ale pravda je, že i fluor ve své stravě potřebujeme. Ano, když se to přežene, tak je to sakra malér, ale v malých dávkách neuškodí (na druhou stranu vliv na vývoj chrup má podle toho co jsem četla jen prvních asi šest let). Podotýkám, že nemám ani jakékoli skvrny na zubech, kámen, problémy s nervovou soustavou (za což předávkování fluorem taky může) ani jiné neduhy s tím spojené… byla bych ráda, kdyby se, kromě Alverde, dělaly i přírodní fluorované zubní pasty. Používám Jason Supersmile a trochu se bojím, když tam ten fluor není, protože přeci jen působí preventivně proti kazu. Přírodní pastu používám kvůli té ostatní chemii co je v normálních pastách a co v puse nechci. Co na fluor a fluoridy říkáš ty Bebe? :)

  • Bebe Bebe Autor | 7 května, 2018

   Ahojky Amaring,
   tak nás tu bude tuším víc migrantů Curaprox => bambus :-)
   S tím fluorem je to zajímavé! Ale přiznám se, že o tom nevím takřka nic, ani jsem se o problematiku nikdy nezajímala. Šla kolem mě informace, že pasta s fluorem je lepší proti případnému vzniku zubního kazu. Ale nikdy jsem jeho obsah neřešila. Určitě mrkni do e-shopu Stibio do sekce zubní pasty. Lenka má všechno suprově popsané. Našla jsem tam hned 8 past s fluoridem od 4 výrobců – Logona, Sante, Lavera, Neobio. Od všech jmenovaných značek budu teď testovat pasty, tak jsem zvědavá :-)
   Bebe

 3. Primadonna Girl Primadonna Girl 5 května, 2018

  Souhlasím! A mám k tomu spoustu různých poznatků, tudíž to vezmu hezky na přeskáčku :D Už si totiž musím dělat u tvých článků poznámky. Takže – milovníci kávy a černých čajů mi rozumí. NEROZUMÍ! :D Protože to je přesně to z úvodu, pokud si člověk umí vyčistit zuby, nemusí se bát skvrn na zubech. Mým štěstím v ústní hygieně (a neštěstím, které přivodilo záněty dásní) byla fixní rovnátka, která mě naučila si čistit zuby po každém jídle i po kávě. Nesnáším pocit špinavých zubů. Takže když si po každém jídle, které v puse cítím, zuby vyčistím, nemám žádné skvrny. Pak si teda taky myslím, že i geny v tom hrají docela roli, protože moje osmdesátiletá babička má skoro všechny zuby a v životě o mezizubním kartáčku ani neslyšela :D

  Na začátku roku jsem byla na jedné akci, kde byl pán z Oral B a říkal, jak je to se zubní hygienou tristní (a já se předtím vrátila od zubaře, který mi říkal, že na hygienu nemusím, protože by mi tam neměli co čistit). Pamatuju si, že jsme ve škole dokonce měli nějakou přednášku či co o čištění, ale když jsme hráli soutěž o správnou odpověď „jak dlouho se mají čistit zuby“ a já řekla něco jako dvě minuty, paní řekla, že ne, že stačí minuta… Prostě řekla míň, než sedmileté dítě, což mě šokovalo a jen přimělo přemýšlet o tom, kde je chyba. A chyba je v tom, že i samotní rodiče často nevědí, jak naučit děti ty zoubky čistit.

  No a k těm kazům… zubař mi dal sice z hygieny uvolněnku, ale předtím mi vyvrtal dva kazy. Předloni jsem měla první kazy a od té doby se bojím zubaře jako čert a bude to i kvůli penězům, teď abych doslova plánovala, kdy budu mít na zubní ošetření. Na podzim jsem byla zas a zase kaz. A teď už jsem taky objednaná na červen a zase se bojím. Takže jsem logicky přemýšlela, co jsem začala dělat jinak, že se mi začaly zuby kazit. Curaproxy používám už dlouhé roky (jakou používáš tvrdost kartáčku?), přešla jsem na přírodní zubní pasty (protože ty „normál“ mi dělaly záněty dásní) a vysadila jsem všechny mléčné výrobky (ahoj intolerance). Takže sázím na nedostatek bílkovin a vápníku asi pro ty zoubky…

  No a jako poslední bod dnešního pojednání bych chtěla říct, že mě bambusové kartáčky hrozně lákají a v DMku se taky jeden objevil, který plánuju hned zkusit :D

  P.S.: A jaká je ta Urtekramová pasta? :)

  • Katka Katka 7 května, 2018

   Ahoj, přesně kartáček a pastu, jak je na fotce, používám už nějakou chvíli a jsem naprosto spokojená. Zubní pasta v puse nepění, to dělá ta chemie v běžných pastach, takže ze začátku to může být nezvyk, ale jsou to bylinky a to mě baví, i když někomu nemusí „chutnat“. A kartáček jsem také dříve používala Curaprox, ale co jsem zkusila tento, mám z čistění lepší pocit, jakože si ty zuby vypucuju lépe. Toť má zkušenost.

   • Bebe Bebe Autor | 7 května, 2018

    Kati, mě taky víc vyhovují nepěnivé pasty! Vždycky říkám, že když mám plnou pusu pěny, tak jak si mám proboha vyčistit zuby, když na ně pořádně nevidím :-D
    A souhlasím s postřehem bambus vs Curaprox. Po tom bambusovém jsou zuby takové víc „sklovatější“ za kratší dobu, nebo jak to říct :-D Asi je to i tím, že je kartáček tvrdší a má ostřejší štětinky.
    Bebe

  • Bebe Bebe Autor | 7 května, 2018

   Haha, taky když někde komentuju, tak si automaticky otevírám texťák na poznámky :-D

   3x denně zoubky proženu určitě (nenávidím hnusný povlak, co hlavně sladké jídlo umí udělat), ale aby to bylo víckrát a po každé kávě – eeej… Ano, uvědomuju si, že jsou to z mé strany výmluvy. A slibuju, že se polepším, nebo přestanu nadávat na skvrny na zubech po kafi. Stydím se… :o)

   S těmi rovnátky to musela být velice dobrá škola čištění! ;-)

   Jako vážně bych chtěla vidět člověka, který je schopný si za minutu pořádně vyčistit zuby. Myslím si, že už mám šikovně naučený postup, ale stejně mi to x minut zabere a do 60 vteřin se faaakt nevejdu, i kdybych se rozkrájela. Paní má sakra zkreslenou představu! :-)

   Zubař vs finance… Chjo. To je jiná věc :-/ Nemusíš chodit k extra soukromému specialistovi a stejně se ti při pohledu na fakturu protočí panenky… :-( Kor když se člověk opravdu stará, snaží, chodí na prohlídky pravidelně (a vždycky se dozvěděl, že všechno ok) a pak se při přechodu k jinému zubaři dozví, že jako kam to proboha předtím chodil, protože těch kazíků a dokonce i nějaký zánět… Málem jsem se tehdy rozplakala a něco řeším doteď :-(

   V DMku jsem se mihla onehdá, ale kolem kartáčků jsem nešla. Musím juknout, jaké bambusáky mají tam! :-)

   Bebe

   PS: to je chlapova pasta, kterou má už snad čtvrté balení v pořadí a strašně si ji chválí! Že je super hlavně ráno, protože není chuťově moc větrová a mentolová a nekazí člověku chuť před snídaní. A taky ten tea tree mu tam prý vyhovuje kvůli hojení a dezinfekci a tak. Takže veliká spokojenost :-)

   PS2: jo a tvrdost kartáčku u Curaprox kupuju 5460, tvrdší mi nevyhovovaly. Ale u bambusáku mi paradoxně tvrdší nevadí :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "POVOLENO COOKIES", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie, nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít