Naposledy aktualizováno 4 prosince, 2024
Už je to skoro měsíc, kdy tu byl naposledy zubíkový článek – nejvyšší čas, abych si poznačila, čím si pucuju zoubky v posledních dnech. Dostala jsem od Lenky ze Stibio k testování sadu od značky Nordics, o které už tu byla několikrát na blogu řeč.
Nordics je značka specializující se na dentální hygienu a odlišuje se od ostatních všeobecně profláklých značek hlavně tím, že její srdce tluče v rytmu ekologie a velký důraz klade na udržitelnost, což vám docvakne poměrně rychle. Stačí zběžně prolétnout jejich sortiment s biologicky rozložitelnými dřevěnými kartáčky na zuby, s nitěmi na zuby z udržitelných materiálů, nebo pastami na zuby s přírodními ingrediencemi.
Vsuvka: recenzi na Nordics zubní nitě, nebo dřevěné kartáčky si můžete přečíst tady.
Dnes vám ukážu dva zubní kartáčky a dvě zubní pasty. Oproti dříve testovaným to pro změnu nebudou dřevěné kousky, ale ty z recyklovaného bioplastu. A pasty na zuby jsou samozřejmě sakumprásk přírodní, jak jinak.
Co v článku najdete:
Kartáčky na zuby
Mám doma zrovna dva kartáčky – jeden prémiový ULTRA SOFT a jeden SOFT. Jestli jste zvyklí třeba na značku Curaprox, nebude vám dělat problém se zorientovat ani v číslech u Nordics. Soft i Ultra Soft jsou kartáčky s velmi jemnými štětinami. Rozdíl mezi nimi je v počtu štětinek, což udává číslo v popisku. Soft jich má 6580 a Ultra Soft 12000. Jen pro srovnání a upřesnění – běžné kartáčky mívají okolo 2000 štětinek. Jinak rozdíl mezi Nordics jemnými kartáčky a běžnými, které koupíte za pár korun v drogerii je stejný, jako když si vedle sebe dáte hustý plyšáčkový kabuki štětec na minerální makeup a vedle toho nějakou vypelichanou verzi za dvacku. Bez přehánění.
A nejen číselně, ale i pocitově jsou rozdíly mezi oběma kartáčky znát, Ultra Soft je prostě jemnější a plnější, zatímco Soft je malinko hrubší. Pořád ale „jemně hrubý“, či jak to definovat. Rozhodně nejde o ten typ tvrdého kartáčku, který jsem si jednou koupila, když jsem se omylem přesáhla v regálu a málem mi to servalo dásně.
Ještě k tomu materiálu rukojeti. Jde o PLA bioplast, což je typ bioplastu, který je vyroben z obnovitelných zdrojů, jako jsou kukuřičný škrob, cukrová třtina, nebo jiné rostlinné materiály. PLA je jedním z nejběžnějších typů bioplastů a má široké využití díky svým vlastnostem a ekologickým výhodám. Je biologicky rozložitelný, což znamená, že se v přírodě za přítomnosti mikroorganismů rozkládá na neškodné složky, jako jsou voda a oxid uhličitý. Na rozdíl od tradičních plastů, které jsou vyrobeny z fosilních paliv, PLA pochází z obnovitelných zdrojů. A to snižuje závislost na ropě a přispívá k udržitelnosti. PLA je netoxický a bezpečný i pro potraviny.
Jo a 2 zajímavosti jsem objevila. První – PLA je jedním z nejběžnějších materiálů používaných v 3D tisku, a to díky své snadné zpracovatelnosti a nízké teplotě tavení. Druhá – PLA se používá v lékařství pro výrobu vstřebatelných stehů, implantátů a dalších lékařských zařízení, které se časem rozloží v těle.
A co se týče štětinek – ty jsou vyrobeny z DuPont nylonu, který je uznávaný pro svou kvalitu a možnosti využití. Štětinky jsou vysoce odolné proti opotřebení a deformaci (super zpráva pro všechny, kteří mají po týdnu kartáček sežvýkaný jak kousátko od mimina), takže si déle zachovávají svůj tvar. Nylonové štětinky mohou být vyrobeny v různých tvrdostech, takže není problém nabízet jak ultra jemný kartáček na zuby, tak třeba i tvrdý, či středně tvrdý (poslední 2 jmenované když někde uvidíte, tak se jim vyhněte!). Nylon je také odolný vůči vlhkosti, snadno se čistí a nezadržuje v sobě bakterie.
Dneska jsem se dosti rozepsala o kartáčcích jako takových, ale to jen čistě z toho důvodu, že normálně se nechávám unést a kážu tady o správném čištění zubů. Tak ať je trochu změna. A stejně – moje poznatky o kartáčcích se dají shrnout do pár vět.
Mají skvělou rukojeť, která se mi dobře drží, kartáček v ruce neklouže a dovoluje čistit pod zuby pod nejroztodivnějšími úhly, pokud je to třeba. Hlavičky kartáčků jsou ty nejlepší, jaké se dají vyrobit a mně maximálně vyhovují. Vlastně jiné ani nekupuju už spooooustu let. Nesnáším velké hlavičky na kartáčku, kde jsou třeba štětinky ještě různě poskládané, jsou každá jinak dlouhá… S tím si podle mě nemáte šanci vyčistit zuby pořádně. Ať už vám v reklamě tvrdí cokoli. Malá hlavička s rovnými měkkými štětinkami je nejlepší – to vám potvrdí každý schopný zubař. A následně i dentální hygienistka.
Za sebe můžu kartáčky doporučit všemi dvaceti (jsou i za super cenu!) a jestli to s čistými zoubky myslíte vážně, neváhejte ani vteřinu. A jestli používáte výše zmiňované barevné a různě střižené šílenosti, doporučuju Nordics aspoň zkusit. Uvidíte, že najednou nebudete mít problém se zubním kamenem, protože ho stihnete v podobě plaku dostat ze zubů dřív, než stihne zmineralizovat a „zkamenět“. Čištění zdar!
Pasty na zuby Nordics
Už mnohokrát jsem z úst zubařů slyšela hlášku, že zubní pasta teoreticky ani není potřeba. Že zoubky si perfektně vyčistíte i bez ní. Jde spíš o kosmetickou záležitost, která vám čištění zpříjemní a osvěží. Já dodávám, že pokud zubní pasta obsahuje třeba bylinné výtažky, které pečují o dásně, nebo zvládnou opticky projasnit barvu zoubků, či chránit zuby před kyselinami, pak není důvod, aby člověk pastu ignoroval.
Testovala jsem dvě pasty na zuby, a to Morning Fresh (příchuť Kokos a Máta) a Complete Pro s xylitolem.
Morning Fresh, Coconut + Mint, bez fluoridu
Pasta Morning Fresh je bez obsahu fluoridu. Obsahuje kokosový olej (v chuti ho necítím), který ústní dutinu pomáhá bránit před mikroby a bakteriemi. Vysoká koncentrace mátového oleje zase působí jako účinná dezinfekce a bojuje proti zápachu z úst. Výtažek z aloe vera zase zklidní případná podráždění v ústech a posílí dásně.
Pasta obsahuje i xylitol, což je přírodní sladidlo, které se často přidává do zubních past kvůli svým prospěšným účinkům na zdraví ústní dutiny. Xylitol pomáhá předcházet vzniku zubního kazu. Jak? Bakterie, které způsobují zubní kaz (Streptococcus Mutans), metabolizují cukry a produkují kyseliny, které narušují zubní sklovinu. Na rozdíl od běžných cukrů xylitol brání těmto bakteriím ve fermentaci, což znamená, že následně nedochází k produkci kyselin a tím pádem ani k poškození zubní skloviny. Podtrženo a sečteno – xylitol vytváří v ústech nepříznivé prostředí pro bakterie způsobující zubní kaz, takže jeho pravidelné používání může snížit počet těchto bakterií a tím bránit i kazům. Skvělé, ne?
To ale není o xylitolu všechno. Tato látka také podporuje remineralizaci zubní skloviny, což je proces, při kterém se minerály jako vápník a fosfáty vrací zpět do zubní skloviny a posilují ji. Já si vždycky několikrát do roka kupovala speciální remineralizační gel od Elmex, ale jestli takhle funguje i xylitol… Pak mi přijde logičtější ho zařadit do každodenní péče a předcházet tím spoustě problémů. Mimochodem – když jsem toto všechno zjišťovala, tuze jsem si oblíbila i xylitolové žvýkačky, které mám všude po kapsách a když si nemůžu vyčistit po jídle zuby, sahám právě po nich.
Jinak pasta je poloprůhledná a poměrně hutná. Přesto se ale z tuby dostává skvěle. Chuťově je citelně mátová, ale pro mě nepálivá. Je to vážně pocit, jako kdybyste rozžvýkali lísteček máty. Za mě super věc. Možná si někteří pamatujete, jak vždycky nadávám, že nechápu výrobce, co dělají pasty, po kterých vám hoří pusa. K čemu taková věc, u které si nevydržíte čistit zuby ani 10 vteřin? Ne tak do doby, než budou zoubky úplně čisté, no ne?
Za mě je Morning Fresh moc fajnová pasta, kterou ráda doporučím! Už jen kvůli tomu xylitolu a příjemné mátě.
Complete Pro s xylitolem, aloe a šalvějí
Stejně jako pasta Morning Fresh, i Complete Pro je s obsahem xylitolu. A jak všichni víme (a přečetli jsme si o pár odstavečků výš), je to ingredience, kterou prostě v pastě chcete! Oproti předchozí pastě obsahuje tento kousek i řadu certifikovaných extraktů, které mají silné protizánětlivé, zklidňující a antiseptické účinky.
Extrakt z granátového jablíčka je bohatý na antioxidanty, které pomáhají při regeneraci tkání a snížení zánětů v ústech. Tento extrakt má také přirozené antibakteriální vlastnosti, které pomáhají snižovat počet škodlivých bakterií v ústech. Zmírňuje i záněty dásní, nebo paradontitidy. Šalvěj je superhrdina se silnými antibakteriálními a antimikrobiálními účinky, které snižují množství bakterií v ústní dutině, a to se tuze hodí při léčbě zánětu dásní, nebo u jiných ústních infekcí. Aloe vera má výrazné hojivé a zklidňující vlastnosti, které vyloženě pohladí podrážděné dásně, urychlí hojení drobných poranění v ústech, jako jsou afty, nebo ranky způsobené třeba špatnou velikostí mezizubního kartáčku, nebo jeho nevhodným použitím (to samé u zubní niti).
Ještě jsem zapomněla zmínit, že Complete Pro obsahuje Fluorid. To je klíčový prvek v prevenci zubního kazu. Co umí? Tak předně remineralizuje zubní sklovinu a zpomaluje proces demineralizace, ke kterému dochází, když kyseliny začnou rozkládat minerály v zubní sklovině. Fluorid také umí narušovat metabolismus bakterií, které způsobují zubní kaz, protože snižuje jejich produkci kyselin. Zajímavou vlastností je také schopnost snižovat citlivost zubů tím, že posiluje zubní sklovinu a chrání dentin (vrstvu pod sklovinou), což citelně zvyšuje odolnost zubů proti vnějším podnětům, jako jsou chlad, teplo, nebo kyselé potraviny.
Vzhledově byste mezi Morning Fresh a Complete Pro nepoznali rozdíl. Chuťově je Complete Pro jemnější a připomíná mi slabý odvar z Tic Tacu. Za mě jednička s hvězdičkou. Je to fajnově osvěžující, ale nepálivé.
Závěrem
Nordics je značka, která stojí za všechnu vaši pozornost, pokud vám na zubech záleží a hlasujete-li raději pro prevenci, než následné nekonečné hodiny v zubařském křesle. Cenově jsou na tom skvěle co se týče velkých kartáčků, past, ale i mezizubních kartáčků, nebo zubních nití.
A ještě navíc můžete mít dobrý pocit z toho, že se nepodílíte na zvětšování té hromady zbytečných plastů, které nás obklopují, poněvadž Nordics si tento aspekt přísně hlídá a dává si záležet na tom, aby u nich ekologie a udržitelnost nebyly jen prázdné výrazy.
Ještě malý poznatek k velkým zubním kartáčkům. Testovala jsem i ty s dřevěnou rukojetí a když je srovnám s těmi z dnešního článku, hlasuju určitě za ty dnešní. Mně osobně vyhovují mnohem více velikostně, rukojetí i samotným použitím.
Co vy a oblíbená značka hardwaru na dentální hygienu? :-)
Buďte první! Přidejte komentář