Naposledy aktualizováno 4 prosince, 2024
Pamatujete na scénu z filmu Sexu ve městě 2, když holky vyjely do Mexika na „líbánky“? Opalovaly se na terase, přičemž Miranda se svlékla do plavek. A Samantha okamžitě vyhrkla, že Miranda nejspíš úpravu v oblasti bikin neřešila poslední desetiletí a jak s tímhle křovím vůbec může překřížit nohy. Miranda na to naštvaně odvětí, že nevěděla, že se bude svlékat do plavek. A Samantha opáčí, že ona by mohla stát klidně před popravčí četou a tenhle problém by se jí NIKDY nestal. Okamžitě se mi scéna vybavila, když jsem dostala k testování sadu Kneipp na nožky. Ne na oblast bikin, ale na chodidla. Jak to souvisí?
Inu, kromě jiného by zase mě popravčí četa nikdy nezastihla s neupravenými chodidly a pedikúrou. Nikdy. Můžu být večer sebevíc unavená a mrtvá, ale nikdy bych si nezapomněla ošetřit chodidla pořádným krémem. Protože nohy mě celý den poctivě nosí a musí vydržet neskutečné věci. A bez nich bych byla totálně nahraná. Takže se o ně starám, jak nejlíp dovedu. A stejně jako si čistím zuby a odličuju obličej, přišlo by mi absurdní vynechat péči o chodidla.
Ostatně, není nic horšího, než když (a zvlášť v létě!) potkáte fajnově oblečenou a upravenou ženu (a vlastně i chlapa, vždyť je to jedno) a když už chcete vyhrknout slova chvály, všimnete si nohou, ze kterých se vám doslova zvedne žaludek. Olezlé nehty, kuří oka, popraskané paty… Jakože fuuuuj! Pro tohle podle mě neexistuje žádná omluva. Žádná.
Kromě toho, že nohy pravidelně obrušuju pilníkem a pemzou, jim občas dopřeju i peeling, nebo pořádnou dávku krému či masky na noc. K základní péči patří samozřejmě i pedikúra – takže ostříhat a zabrousit drápky, zatlačit kůžičku a speciální tužkou odstranit zbytky kůžičky z nehtů. A lakování. To mě hooodně baví. Jak v létě, tak v zimě. Bez čeho se ale nedá fungovat, je pravidelné krémování. Pokud zrovna řešíte nějaký akutní problém, klidně krémujte několikrát denně, mně stačí se na to vrhnout večer a chodidla mám vždycky výstavní. Ano, zní to samožersky, ale proč se nepochválit, když je to pravda, že jo.
Co v článku najdete:
Nejlepší krémy na nohy na světě jsou ty od Kneipp – a rovnou dva!
Od Kneipp jsem testovala rovnou dva krémy na nohy, a to Mast na zrohovatělou kůži a Regenerační krém na popraskané paty. A taky ukrutně fajnový sprchový gel Enjoy Life, ale ten zmíním až na konci, jako voňavou třešničku na dortu.
Regenerační krém na popraskané paty je určený hlavně pro suchou a popraskanou pokožku pat, kde je potřeba intenzivní hydratace a regenerace. Je obohacen o 30% urey, 5 přírodních organických olejů, extrakt z měsíčku lékařského, vitamin E a panthenol. Regeneruje popraskanou pokožku chodidel a změkčuje ji. Zabraňuje dalšímu vysušení a popraskání pat. Má příjemnou uklidňující vůni. Neobsahuje složky živočišného původu a mikroplasty. A je vhodný i pro diabetiky.
Mast na zrohovatělou kůži je zaměřena na změkčení a odstranění zrohovatělé kůže, přičemž obsahuje složky, které pokožku osvěžují (mentol) a stimulují (rozmarýn). Mast kůži regeneruje, hydratuje a změkčuje. Obsahuje 25% urey, která výrazným způsobem změkčuje pokožku, redukuje zrohovatělou kůži a chráni ji proti plísním. Extrakt z měsíčku, jojobový olej a pomerančový olej, panthenol a vitamin E regenerují pokožku a posilují její obranyschopnost. Mast také pomáhá hojit praskliny a výsledek je viditelný po prvním použití.
Balení, konzistence, vůně
U obou krémů se může zdát balení až příliš malé, ale věřte mi, že vzhledem k potřebnému množství vám těch 50 ml v každé tubě vydrží dosti dlouho. Ideální tubička s cvakacím víčkem je hezká, praktická a snadno se používá. Nemám k tomu sebemenších výhrad a chválím.
Mast na zrohovatělou kůži vypadá jako bílé tělové máslo. Příjemně hutné, ale zároveň jemné, našlehané a snadno se roztírající i vstřebávající. Regenerační krém na popraskané paty je ve srovnání s mastí malinko průhlednější, hutnější a mazlavější. Vstřebává se ale tak snadno, až máte pocit, že jej kůže doslova vdechne. Ani jeden z krémů nezanechává kůži lepkavou, mastnou, nebo zatíženou. Oba se výborně vstřebají, což je u krémů na nohy podle mě klíčové. Nikdo si nechce ošetřit chodidla a pak dvě hodiny čekat s nohama nahoře, až mazání uschne a on si bude moct jít třeba odskočit do koupelny, aniž by u toho nedobrovolně vyrobil tři salta a dvě piruety i s uměleckým dojmem za 10 bodů.
Mast na zrohovatělou kůži mi po vůni připomíná bylinkový čaj s jemným mátovým či mentolovým nádechem. Není to nic výrazného, spíš jen lehoučký závan, který ale stačí na to, aby vám příjemně odlehčil krok a nožky osvěžil. Moc povedené, moc! Regenerační krém na popraskané paty je malinko sladší, bez obsahu mentolových složek a s více „masťovou“ vůní. Jako takový klasický hutnější krém na ruce. I tady ale vnímáte příjemný bylinkový základ.
Složení a rozdíly v krémech
Oba krémy mají podobné složení, ale liší se v několika klíčových ingrediencích, což samozřejmě ovlivňuje jejich účel a použití. A i když to k tomu svádí, neměli byste mezi sebou krémy zaměňovat. Pokud máte problém se zrohovatělou kůží, bude vhodnější použít mast, zatímco regenerační krém bude lepší volbou pro intenzivní péči o popraskané paty.
Společné složky
Voda – základní nosič všech ingrediencí. Urea – hydratační složka, která pomáhá změkčit zrohovatělou kůži a zlepšuje její hydrataci. Jojobový olej má hydratační a ochranné vlastnosti. Sůl kyseliny mléčné pomáhá udržovat pH krému a hydratuje pokožku. Glycerin je zvlhčovadlo, které pomáhá udržovat v pokožce vlhkost. Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Sorbitan Oleate – emultágory, které pomáhají spojit vodu a olej do stabilní emulze. Ztužený rostlinný olej působí jako zahušťovadlo a emolient. Panthenol (provitamin B5) je zklidňující a hydratační složka. Vitamin E je antioxidant, který chrání pokožku před volnými radikály. Extrakt z měsíčku lékařského je známý pro své zklidňující a hojivé účinky. Pomerančový olej, Limonene, Linalool, Citral, Geraniol, Citronellol – přírodní vonné složky a esenciální oleje.
Rozdíly ve složení
Regenerační krém na popraskané paty obsahuje navíc: bambucké máslo, které má vysoce hydratační a ochranné vlastnosti. Avokádový, kokosový, kaméliový, olivový, konopný a světlicový olej – poskytují suché pokožce výživu a hydrataci. Magnesium sulfate (síran hořečnatý) pomáhá uvolnit svaly a zklidnit podrážděnou pokožku. Citric Acid se používá k vyrovnání pH krému. Sojový olej je hydratační a ochranná složka. Ztužený olivový olej dodává krému hladkou texturu.
Mast na zrohovatělou kůži obsahuje navíc: esenciální olej z rozmarýnu, který má tonizační a stimulující účinky. Esenciální olej litsea cubeba má osvěžující a povzbuzující účinky. Mentol působí chladivě a osvěžuje pokožku. Eugenol – přírodní složka, která má mírně antiseptické účinky a dodává příjemnou vůni.
Moje dojmy z testování
Bez dalšího okecávání a rozmýšlení hlásím, že jde o nejlepší krémy na chodidla, co jsem kdy měla. Oba krémy se fantasticky vstřebávají během několika málo vteřin a vy už během natírání cítíte, jak se vám kůže na nohou změkčuje pod rukama.
Mast na zrohovatělou kůži klidně použiju, kdykoli uznám za vhodné. Během dne i večer. Nožky krásně provoní, ošetří a změkčí. Kůže je pak na dotek krásně vláčná, bez sebemenšího náznaku hrubé kůže, nebo drsnějších ploch. Každopádně pokud máte zrohovatělé kůže fakt hodně, určitě doporučuju nohy nejdříve namočit třeba do lavorku se lžící koupelové soli (klidně vyzkoušejte sůl Foot Care ze stejné řady, jako jsou krémy) a nechat je na 10 minut odmočit.
Pak použijte pemzu a místa s hrubou kůži jemně obruste. Dělá se to tak, že pemzu namočíte do vody a jemně přejíždíte přes ztvrdlou kůži, kterou chcete odstranit. To opakujete, dokud nejste s výsledkem spokojeni. Pak nohy opláchněte v čisté vodě, osušte a ošetřete mastí. Garantuju vám, že budete mít nožky hebké jako miminko! A nejen to – mast také dokáže zabránit dalšímu rohovatění pokožky, takže pemzu vlastně ani nebudete potřebovat. Resp. ne tak často.
Regenerační krém na popraskané paty je vyloženě darem z nebes pro všechny, kteří mají pocit, že by si museli nohy mazat každých 15 minut během dne, aby to kůže na patách vůbec vydržela. Primárně mezi příčiny toho, proč vás kůže na patách může takhle zlobit, je nedostatečná péče a hydratace. Ale také dlouhé stání, nebo dokonce i chůze po tvrdém povrchu, či nevhodná obuv. A také některá onemocnění – třeba cukrovka či lupénka. Co se mi na tomto krému extrémně líbí, je okamžitý účinek při minimálním potřebném množství krému a použití pouze 1x denně. Nepřeháním, když řeknu, že vám na ošetření jedné paty stačí množství o velikosti hrášku. Už chápete, proč jsem na začátku tvrdila, že vám tuba vydrží věčnost?
Oba krémy jsou fantastické a jestli jste ve fázi hledání něčeho fakt skvělého na chodidla, berte oba dva kousky všemi deseti. Pod jejich účinnost se klidně podepíšu vlastní krví (ačkoli bych u toho omdlela), protože znamenitě fungují na 1000%!
Sprchový gel Enjoy Life
Podle mě si sprchování s tímhle voňavým kámošem užijete zvlášť v případě, že máte totálně vyšťavené vnitřní baterky a jste zralí akorát tak odpadnout na postel a probudit se třeba za týden. Příjemná vůně litsea cubeba, která řadě Radost ze života vévodí, by totiž probrala i mrtvolu! Jinak gel pění skvěle, kůži nikterak přehnaně nevysušuje a voní z pokožky ještě poměrně dlouhou dobu. Což můžete přiživit ještě tělovým mlékem se stejnou vůní a těšit se z aromaterapie o to déle.
A abychom se taky něco dozvěděli a nespokojili se jen s lakonickým tvrzením, že jako „tohle super myje a ještě fajnově voní“, pojďme si povědět, jak přesně esenciální olej Litsea Cubeba (čili vavřín kubébový) funguje na unavenou mysl. Tento olejíček má totiž výraznou, svěží citrusovou vůní, která je často popisována jako podobná citronové trávě, ovšem se slabším a ne tak ostrým nádechem.
Co je na Litsea Cubeba totálně boží
Osvěžuje a povzbuzuje – vůně má silné osvěžující účinky, které pomáhají při pocitech únavy, úzkosti, nebo stresu. Díky svým povzbuzujícím vlastnostem je Litsea Cubeba oblíbenou ingrediencí k dodání energie a zvýšení bdělosti.
Ulevuje při únavě – a to jak fyzické, tak i té duševní. Její aroma stimuluje mysl, zvyšuje koncentraci a pomáhá obnovit energii po vyčerpávajícím dni.
Zlepšuje náladu – používá se v aromaterapii ke zmírnění symptomů deprese, úzkosti a stresu.
Podporuje relaxaci – i když má litsea cubeba stimulující účinky, zároveň podporuje i pocit klidu a uvolnění, což ji činí vhodnou jak pro osvěžení, tak pro celkovou relaxaci.
Složení sprchového gelu
Přesné složení sprchového gelu Enjoy Life: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Coco-Glucoside, PEG-40 Sorbitan Peroleate, Glyceryl Oleate, PEG-18 Glyceryl Oleate/Cocoate, Litsea Cubeba Fruit Oil, Citrus Limon Peel Oil, Cymbopogon Nardus (Citronella) Oil, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Limonene, Citral, Geraniol, Linalool, Citronellol, Parfum (Fragrance), Glycol Distearate, Hydroxypropyl Methylcellulose, PEG-14M, Sodium Hydroxide, Silica, Tocopherol, CI 19140
Závěrem
Krémy na nožky Kneipp prostě berte, jakmile je uvidíte někde v obchodě, nebo nebudete vědět, co ještě přihodit do virtuálního košíku třeba k novému parfému. Jsou to vážně ti nejlepší parťáci v péči o chodidla, které můžete najít – doporučuji všemi dvaceti!
A co se týče voňavého sprchového gelu – na trošku osvěžení, relaxu a odehnání stresu a vyčerpání je vždycky správná chvíle. Takže namísto zaparkování do peřin, puštění Netflixu a umření do dvou minut se zkuste z posledních sil přemoct a vemte to přes voňavou sprchu. Minimálně mozek vám za to bude vděčnější, poněvadž se mu bude líp usínat :-)
Buďte první! Přidejte komentář