Bylinkový seriál s Dr. Popov (1. díl) – Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná

Vlastně nevím, kdy se má záliba v bylinkách objevila. Doma jsme měli vždycky nafasovanou od babičky bedýnku s několika pytlíčky různých sušených bylin, které jsme podle potřeby celou (pod)zimní sezonu mixovali na poctivý bylinkový čaj do velkého hrnce na sporáku. Ať už to byla máta, meduňka, řepík, květy černého bezu, nebo měsíček. Dneska mám vlastní zahrádku a pěstuju si tik z poštovní schránky, když chodí každý měsíc předplatné bylinkového časopisu. Asi proto si neumím představit, že by mi někdo naběhl do kuchyně a všechny bylinkové zásoby ze dne na den odnesl. To bych jako pak musela s každou kravinou k doktorovi?

Aby bylo jasno hned od začátku. Nepovažuju se v žádném případě za fanatika, který vám vyrazí prášky z ruky a u za polohlasného zaříkávání začne tančit bosky na paloučku a rozhazovat kolem sebe kvítky levandule. Eh… Fakt ne. Ale zastávám názor, že ne se vším je nutné bušit na dveře ordinace. Dost často se postačí zamyslet, jestli náhodou nemáte řešení na aktuální neduh už doma. Ok, přiznávám, že s tímto postojem souvisí i moje lehká fobie z bílých plášťů. Ale o tom možná jindy.

Třezalka tečkovaná

Dnešní téma jsme ve spolupráci se značkou Dr. Popov vymysleli úplně jinak. Tímto článkem chci totiž začít bylinkový seriál! V něm si postupně představíme mé oblíbené léčivky, na které se s důvěrou obracím, kdykoli je mi ouvej. Mám je vyzkoušené a vím, jak na mě fungují a že je na ně v konkrétních případech doopravdy spoleh. A jelikož jsem v posledních několika dnech zaznamenala raketový nárust depkoidních vtipů na téma „návrat do školy„, pro začátek bude myslím dokonalá třezalka tečkovaná. Ta se používá hlavně při depresích a nervovém vyčerpání. Ať do toho podzimu hópnem trochu optimisticky :-D

Proč se třezalka používá?

Bezesporu nejdůležitější využití třezalky je u chorob nervového původu. Od depresí, úzkosti, až po psychické vyčerpání a nespavost. A prý s ní můžete léčit i první stupeň deprese a celkově lehčí formy tohoto onemocnění. Samozřejmě předtím, než sáhnete po lécích, ale o tom ještě níž.

Třezalka tečkovaná

Já osobně hážu třezalku do nákupního koše v momentě, kdy na sobě pár dní v řadě cítím, že nejsem úplně OK. Člověk je zvláštně vnitřně rozechvělý, nervózní a má pocit, že mu snad tělem projíždí elektrický proud. Je permanentně naježený a stačí křivý pohled jeho směrem a je schopen rozpoutat třetí světovou. Rozbrečí ho i reklama na Fidorku a dojme blbě ukrojený chleba. Pomalu ale jistě se mu do života vkrádá nespavost. A když už usne, probudí se s pocitem, že v noci složil tři vagony uhlí. Je hodně důležité tyto pocity vyhmátnout v samém začátku a nenechat je, aby se rozrostly do obludných rozměrů. Jestli na sobě něco z toho pozorujete teprve krátce, na nic nečekejte a zkuste do boje povolat právě bylinky. Umí výrazně ulevit pocuchaným nervům, znovu nastartovat klidné spaní, snížit úzkost a zase obarvit svět do optimističtějších barev. Zní to možná až moc idealisticky, ale jelikož mám tyhle věci vyzkoušené z obou stran (bylinkové i lékové – v dnešní době je totiž hrozně moderní něco zobat :-), můžu s jistotou tvrdit, že to funguje.

S čím vám třezalka tečkovaná pomůže?

Třezalka tečkovaná
Zdroj: www.drpopov.cz/herbar (třezalka tečkovaná)
  • pomáhá při nespavosti a problémech s usínáním
  • ulevuje při nadměrném stresu
  • klidní žaludek při neurózách psychického původu
  • funguje proti smutku a vnitřnímu třesu
  • účinkuje pri lehčí formě deprese a při pocitech úzkosti
  • třezalkový olej rychleji hojí rány (puchýře, štípance, drobné popáleniny a jinak poškozené tkáně)
  • zevně se používá také k ošetření otoků a ekzémů
  • srovnává hormonální hladiny v období klimakteria
  • působí při léčbě jater a žlučníku

Vlastně byste si mohli třezalku nasbírat i sami ve volné přírodě. Já jsem ale hodně opatrná a když si nejsem 100% jistá, že přede mnou zrovna roste to, co si myslím, že by to mohlo být, bylinku netrhám. Teoreticky by ale neměl být problém třezalku identifikovat. Je vysoká 20-80 cm, má žluté květy, které jsou na okrajích černě tečkované. Listy jsou podlouhlé a když si je prohlédnete proti světlu, můžete zaznamenat hlavní žilky a mezi nimi spoustu teček, které vypadají jako vpichy. Existují ještě další třezalkové druhy, které se liší tím, že nemají tečky, ale listy jsou žilnaté po celé ploše. Ale jak říkám – já jsem dost opatrná a prozatím se do volného sběru nepouštím a sklízím jen to, co mám na zahradě. A než se rozhodnu třezalku do záhonku nasadit, budu dál spoléhat na osvědčené hotové výrobky „bez práce“ :o)

Třezalka se dá užívat v několikero formách. Nejoblíbenější je asi čaj (který mám momentálně před sebou uvařený i já). Dále pak bylinné kapky, nebo třeba olej (ten si můžete vyrobit i sami z čerstvě nasbírané byliny). Nejčastější doporučení ohledně délky třezalkové kůry se pohybuje kolem 3 týdnů. Setkala jsem se i s tvrzením, že při nervových obtížích je vhodné kúru prodloužit na 2 měsíce a pak měsíc vynechat. A že výjimku tvoří roztroušená skleróza, při které je právě dlouhodobé užívání žádoucí a prospěšné. Citelný nástup účinků počítejte tak za 14 dní až 3 týdny pravidelného užívání.

U Dr. Popova najdete hned několik šikovných produktů:

Bylinné kapky s třezalkou

Třezalka tečkovaná – tinkturu mám vyzkoušenou na vlastní kůži, je geniální, funguje a mileráda vám ji doporučím. Tinktura se prodává ve skleněné lahvičce s kapátkem a užívá se 3x denně 20 kapek. Chuť je lehce svíravá, ale já mám v bylinkových „divnochutích“ zálibu a chutná mi, takže jsem ji užívala jen tak na lžičce. Anebo ji lze nakapat do čaje, vody, nebo jiného nápoje. Výhoda bylinkových kapek je, že je můžete nosit celý den u sebe a užít je vlastně kdykoli.

Spánek-nervy – další z kapek, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Kombinují v sobě téměř všechny nejznámější spánkové „umrtvovače“ :-) Třezalku, chmel otáčivý (ne nadarmo se doporučuje i trochu piva před spaním), srdečník obecný (čaj se užívá při zrychleném tepu srdce), levanduli a meduňku (větší zklidňující evergreeny, aby člověk pohledal). Stejně jako třezalkové kapky, i tady je doporučeno užívání 3x denně po 20 kapkách.

Bylinné čaje jednodruhové (třezalka)

Třezalka tečkovaná nať (porcovaný čaj) – jestli si večerní předspánkový rituál neumíte představit bez šálku čaje, může to být trefa do černého. Jedna krabička obsahuje 20 pytlíků po 1,5 g.

Třezalka nať (sypaný čaj) – raději kouzlíte s čajovým sítkem? Pak by se vám mohla víc zamlouvat čajová varianta sypaná. Čaj se připravuje v poměru vrchovatá čajová lžička na dvě deci vody. Nechá se odstát 5-10 minut a je hotovo. Doporučuje se 1 šálek denně.

Třezalka tečkovaná

Bylinné čaje míchané s třezalkou

Konopná směs Stres – obsahuje meduňku, třezalku a levanduli, které přispívají k relaxaci, duševní rovnováze a dobrému spánku. Konopná nať pochází z povolených odrůd konopí bez psychoaktivních látek a obsahuje vysoce účinný kanabidiol.
Složení: konopí seté nať, meduňka nať, třezalka nať, mateřídouška nať, levandule květ

Čaj Sladký sen – obsahuje mátu, levanduli a třezalku, které přispívají ke zklidnění, relaxaci a normálnímu spánku a meduňku, která napomáhá usínání.
Složení: meduňka nať, sporýš nať, hluchavka nať, máta peprná nať, levandule květ, třezalka nať

Čaj Migresan – obsahuje byliny, které přispívají ke zklidnění, emoční a hormonální rovnováze: meduňku, třezalku a levanduli.
Složení: meduňka nať, sporýš nať, hluchavka nať, třezalka nať, levandule květ

Čaj Univerzální čisticí – obsahuje byliny vhodné pro čištění organizmu. Kopřiva čistí krev a podporuje správnou činnost ledvin, lípa je známá pro své antioxidační vlastnosti a také podporuje čištění krve.
Složení: lípa květ, ibišek květ, maceška nať, kopřiva nať, řepík nať, třezalka nať, řebříček nať, oman kořen

Čaj Pleťový – problematická pokožka úzce souvisí mimo jiné i s nutností pročištění organizmu. Pleťový čaj obsahuje macešku, řepík a třezalku, které udržují normální stav pleti a dále byliny pro podporu vylučování škodlivin z těla močí – růžový ibišek květ, maliník.
Složení: lípa květ, růžový ibišek květ, maceška nať, maliník list, řepík nať, třezalka nať, oman kořen

Čaj Klimak – ženský čaj při klimakteriu.
Složení: meduňka nať, kopřiva nať, chmel šištice, fenykl plod, třezalka nať

Třezalka tečkovaná

Abych nezapomněla – dejte si při užívání třezalky pozor hlavně na dvě věci:

Třezalka ovlivňuje působení některých léků! Může snížit jejich účinek, úplně ho vyrušit, nebo naopak posílit. Určitě si dobře přečtěte příbalový leták u všeho, co užíváte (navzdory tomu, jak katastrofické čtení to mnohdy je). Hlavně v případě zobání hormonální antikoncepce bych byla HODNĚ opatrná v kombinování s třezalkou ;-) To samé u antidepresiv, chemoterapeutických léků, u léků na vysoký cholesterol, antiepileptik, nebo léků na ředění krve. Výčet není konečný, takže si VŽDYCKY OVĚŘTE, že léky, které užíváte, nejsou s třezalkou v kontraindikaci.

Druhá věc se týká sluníčka. Třezalka zvyšuje fotosenzibilitu – tedy citlivost na sluneční záření. Proto není dobrý nápad si během jejího užívání naplánovat třeba grilovačku na pláži u moře. Když si ale třezalkovou kúru naordinujete ke konci léta, kdy kolem vás všichni fňukají, že kvůli rychlejšímu stmívání, ochlazení a blížícímu se podzimu na ně jde depka, rozhodně neprohloupíte :-)

Sama za sebe dám za třezalku bez váhání ruku do ohně (aniž bych trnula, že mi uhoří). Jestli sháníte něco na podzimní chmury, nebo vás začíná roztřepávat stres, rozhodně doporučuju ji omrknout blíž!

Říká vám něco třezalka? Zkoušeli jste ji někdy? :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *