
Vítejte u dnešního článku ze série Bylinky Dr. Popova. Moje nejčastější letní pití? Voda ve velkém skleněném džbánu ochucená hrstí čerstvě natrhané máty. Občas doplněná i meduňkou a citronem. A jedno z nejčastějších zimních pití? Velký beruškový hrnek čaje a k tomu máta peprná ze zahrádky! Mátou podle nálady doplňuju ovocný čaj, černý, zelený, nebo jiný bylinkový.
Chuťově nejlepší bylinkový čaj
Chutná mi ke všemu a nemám problém si z ní udělat hlavní složku pitného režimu. Je pravda, že by se neměla pít dlouhodobě (tak, jako 99% bylinek), ale platí to spíš u nadměrného množství (např. několik lžiček bylinky na 2 deci vody) x krát za den. Pokud si na 1-2 litrovou konvičku čaje dopřejete pár lístků pro vůni a svěží chuť, nemůže se vůbec nic stát. Za předpokladu, že nejste alergičtí na menthol, který je obsažen až v polovině silic v mátě (kterých má máta peprná cca 2%), ale to je asi logické… :o)
Další druhy máty
Máta má velmi příjemnou osvěžující chuť i vůni a pokud kolem nějaké míchané bylinné směsi byť jen prošla, zaručeně ji v ní identifikujete. Samotná máta má ještě spoustu druhů, přičemž každý má typickou vůni a liší se i chutí. Já mám na zahradě druhy dva – mátu peprnou a mátu kadeřavou. Jeden keříček s užšími, tmavě zelenými lístky, který roste pod oknem, chutná jako zelená žvýkačka Orbit – to je máta peprná.
Naproti tomu máta kadeřavá, druh se světlejšími listy je chuťově jemnější a ne tak výrazný. Na úvodním obrázku můžete hezky vidět oba. Mátu často trhám jak na čaj, tak do studeného pití, nebo jen tak na žvýkání, když se některý den nemůžu zbavit divné pachuti, případně mi nesedlo jídlo a bolí mě žaludek. Čímž jsme si hned v úvodu nastínili, o čem bude dnešní 5. díl bylinkového seriálu s Dr. Popov a dostáváme se k možnosti využití této původně středomořské bylinky, která u nás zdomácněla :-)

Pokud mátu vyhledáváte a je vašim chuťovým pohárkům blízká, máte vyhráno vlastně dvakrát! Kromě skvělé chuti je totiž máta i extra léčivou rostlinkou a hodí se ji mít v kuchyni hned po ruce. Kdy ji nejvíc využijete?
Když vás bolí žaludek z jídla
Kdykoli se mi podaří, že se přejím, zkombinuju nezkombinovatelná jídla (Vánoce se blíží :-D, nebo mi něco nesedne, další postup je jasný. V předklonu a za stálého skuhrání se doplazím k rychlovarné konvici a dám vařit vodu. Do čajového sítka odměřím 1-2 lžičky sušené máty, tu zaleju půllitrem vroucí vody, nechám 5-10 minut odstát a po malých doušcích vypiju. Máta má tu kouzelnou vlastnost, že tiší křeče žaludku a střev a hlavně – výrazně pomáhá proti plynatosti! Takže pokud máte bříško jak pátrací balón, už víte, na jakou bylinku se spolehnout. A pokud je vám hodně zle, zkuste čaj doplnit ještě o trošku fenyklu. Rychlá úleva zaručena.
V hlavě vám buší permoníci
Často se mi to stane, když si až později odpoledne uvědomím, že jsem od rána vypila maximálně dvě deci vody. Ve spáncích začne tepat, svět se točí a já jsem vyšťavená jak citron. Pomáhá mi stejně jako v předchozím případě veliký hrnek mátového čaje. Zažene žízeň, osvěží, protáhne horní trubky a za chvíli je zase dobře.

Máte v puse jak v polepšovně
Můžete si pucovat zuby klidně kachničkou na WC, ale jsou dny, kdy se nedokážete zbavit kovové pachuti a dělá se vám z toho samotným až zle. Většinou se to děje při velikém stresu, kdy „pachuť“ doprovází i nadměrné pocení, proti jehož odéru je každý deodorant krátký, třesavka, katastrofické scénáře v hlavě, apod. Určitě se to už stalo každému z vás. Tehdy velmi pomůže, když krom silného mátového čaje rozžvýkáte i několik čerstvých mátových lístků. Osvěží vám to dech, zklidní rozbouřený žaludek a zmírní nervózní křeče, které vás nutí mít pořád v zorném úhlu volnou cestu na toaletu… :-)
Z představy jídla se vám navaluje
U mě se cosi takového dostaví během stresu. Ano, snažím se mu vyhýbat, seč to jde, ale kdo se mu v dnešní době 100% ubrání? Pokud mě něco extrémně rozhodí, nemůžu jíst. Nacpat do sebe násilím dva piškoty, obrátím se do dvou vteřin naruby a bude ještě hůř. Tak to řeším bylinkovými čaji a čekám, až tenhle stav „nepřibližujte se ke mně s jídlem“ pomine. Zabírá na to zklidňující meduňka a heřmánek, před spaním kozlík, dlouhodoběji třezalka. A okamžitě na počkání máta. A zase to často doplňuju žvýkáním lístků. Až si říkám, že musím někdy při procházce na zahrádce vypadat jak pošuk. Co chvilka si v záhonku něco utrhnu a sním to :-D I na trávníku. Zkoušeli jste někdy sedmikrásky? Ne? Docela dobré jsou! :-D
Shrnutí účinků máty
- odstraňuje křeče v žaludku a střevech
- povzbuzuje vylučování trávicích šťáv
- snižuje, či úplně odstraňuje nadýmání
- pomáhá při uvolňování horních cest dýchacích
- osvěžuje dech
- pomáhá snižovat bolesti hlavy a mírnit migrénu
- dlouhodobá a intenzivní pitná kúra ze silného odvaru máty peprné se nedoporučuje
- na mátu peprnou by si měly dát pozor těhotné ženy a děti do 3 let (kterým se pití nedoporučuje vůbec)
A abych udržela stylové téma v souvislosti s Dr. Popovem, ukážeme si, v jakých produktech právě kouzelnou voňavou mátu objevíte. Nutno podotknout, že jsem musela výběr drasticky zúžit, protože u Dr. Popova mají v e-shopu s mátou mraky věcí! Stačí do vyhledávání zadat „máta“ a máte komplet přehled ;-) A co nejvíc zaujalo mě?

Čaje jednodruhové
Máta peprná nať – sypaný (50 g) – čaj z nati máty peprné udržuje normální činnost trávicí soustavy a střev, pomáhá přirozené obranyschopnosti – posiluje imunitní systém, je vhodný pro spánek a relaxaci, zajišťuje normální funkce dýchacího systému, působí proti nadýmání a podporuje normální trávení.
Máta peprná nať – porcovaný (30 g – 20 x 1,5 g) – Mátový čaj patří k nejběžnějším bylinným čajům. Má příjemnou osvěžující mentolovou chuť. Příznivě ovlivňuje zažívání, zvláště po konzumaci tučných jídel, podporuje trávení tuků. Mátový nálev je možné použít také k inhalacím při rýmě a nachlazení, nebo přidat do uklidňující koupele.
Bylinné kapky s mátou
Bylinné kapky Žaludek – trávení (50 ml) – jedny z mých nejoblíbenějších bylinných kapek od Dr. Popova :-) Extrémně hořká záležitost, která vám dá do pořádku bříško rozbolavělé nevhodnou stravou, či jejím nadbytkem. Perfektně funguje i v případě potravinových alergií (např. na laktózu) – výrazně ulevuje od nadýmání, bolesti a nepříjemných pocitů. Co kouzelné kapky obsahují? Máta je v kapkách pro správné fungování trávicí soustavy a střev a zároveň podporuje trávení a zmenšuje nadýmání. Pelyněk a fenykl podporují chuť k jídlu a normální trávení, fenykl navíc působí jako antioxidant a pomáhá se správným vylučováním z těla. Skořice je ve složení pro přirozený apetit, zdravou funkci žaludku a správnou činnost střev bez nadměrné produkce plynu. Puškvorec a hořec díky hořčinám udržují správné trávení.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (40%), máta nať, pelyněk nať, fenykl plod, hořec kořen, puškvorec oddenek, skořice kůra. 100 g výrobku obsahuje à 2,37 g všech jmenovaných bylin.

Bylinné kapky Cholesterol (50 ml) – originální bylinné kapky Dr. Popova Cholesterol obsahují artyčok a jmelí, které udržují normální hladinu krevních tuků. Jmelí navíc přispívá k metabolismu tuků (cholesterolu).
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), kopřiva nať, smil květ, rozrazil nať, rybíz černý list, pýr oddenek, máta peprná nať, pampeliška list, jmelí nať, artyčok list.
Masti a silice
Masážní prsní balzám pro dospělé (50 ml) – balzám je vhodný k masáži hrudníku, zad, krku, spánků, čela a zátylku. Vysoký obsah přírodních silic (eukalypt, máta, hřebíček, mentol, kafr) působí příznivě při dýchacích potížích a kašli a podporuje uvolnění dýchacích cest. Účinky éterických olejů, které jsou v prsním balzámu obsaženy, se plně rozvinou při masáži pokožky (tím se na těle uvolňuje teplo). Bylinné silice mají navíc aromaterapeutický účinek.
Složení: Vepřové sádlo, bílá vazelína, včelí vosk, eukalyptová silice, mátová silice, hřebíčková silice, kafr, mentol.
Peprnomátová silice (10 ml) – Tiší bolesti hlavy. Tlumí migrény spojené s trávícími a jaterními potížemi. Povzbuzuje mozkovou činnost při únavě. Vhodná při nevolnosti a zvracení v dopravních prostředcích. Vhodná do koupelí.
Použití: Do aromalampy nebo odpařovače k provonění bytu, kanceláře apod. Odpařovací misku aromalampy naplňte vodou a do vody přidejte 3-5 kapek oleje. Dbejte, aby miska nad hořící svíčkou nevyschla. Také stačí nádobku s olejem položit na topení nebo nakapat éterický olej na papírový kapesník.
Čaje míchané

Čaj Tulsi s mátou – Tulsi, označovaná jako královna bylin, pochází z Indie a je jednou z nejposvátnějších a nejoblíbenějších bylin mezi léčivými bylinami Orientu. Název Tulsí v sanskrtu znamená „ten, jemuž se nikdo nevyrovná”. Všechny části rostliny mají významné symbolické vlastnosti. Tulsi má bohatou, sladkou chuť. Patří mezi antioxidanty a adaptogeny, podporuje přirozený imunitní systém. Přispívá k udržení vitality a normálního stavu srdce, podporuje normální funkce dýchacího systému a vykašlávání. Přispívá také ke zvládání stresu. Obsažená máta udržuje normální činnost trávicí soustavy a střev a přispívá k relaxaci.
Složení: Máta peprná 50 %, bazalka posvátná 30 %, bazalka pravá. Jeden nálevový sáček obsahuje 0,45 g bazalky posvátné a 0,75 g máty peprné.
Čaj Casanova tea – Bylinný sypaný čaj s žen-šenem, známou bylinou, které se připisují mnohé pozitivní účinky. Čaj je určen zvláště pro unavené pány :-) Doporučené dávkování a použití: 2-3 čajové lžičky směsi přelít zvečera 500 ml studené vody a nechat do rána vyluhovat. Ráno výluh přivést k varu, nechat ještě dalších 10 minut přikrytý, scedit a nalít do termosky. Pít po doušcích až do 18 hodiny. Důležité je dlouhodobé užívání tohoto čaje.
Složení: Máta peprná nať, sporýš nať, dobromysl nať, fenykl plod, rozmarýna list, koriandr plod, celer kořen, ženšen kořen.
Konopná směs KŮŽE – Konopná směs KŮŽE přispívá k normálnímu stavu pokožky díky sporýši a lopuchu ve složení. Konopná nať pochází z povolených odrůd konopí bez psychoaktivních látek a obsahuje vysoce účinný kanabidiol (CBD).
Složení: Konopí seté nať (50%), máta nať, sporýš nať (10%), smil květ, pýr kořen, lopuch kořen (5%).
A to je pro dnešek konec bylinkového povídání :-) Co vy a máta? Máte ji rádi? Pijete pravidelně? A sušenou, nebo čerstvou? :-)
Bonusová berušková vsuvka pro Amaring z komentářů :-)

Dalsi super clanek o bylinkach!! Az mam chut udelat si matovy cajik, musim manzela poprosit, aby koupil cerstve listky. Zavidim bylinkovou zahradku!! :-)
Milá Tali, moc děkuju za pěkňučký komentář! A ať čajík chutná! Já ho mám zrovna taky uvařený! Kombinace mátových lístků a konopného „popováckého“ :-)
Bebe
Ahoj Bebe :)
Asi jsem divná, ale máta je jedna z mála bylin, které jako čaj nepozřu a obracím se naruby. Čerstvou klidně a po trsech. Ale jakmile se to spaří horkou vodou… eeeh ne. Děkuji :D
Mám ale jednu připomínku… nikde v článku jsem nenašla fotku zmiňovaného beruškového hrnečku :D zní to tak roztomile, že bych ho chtěla vidět :3
Měj se moc pěkně Bebe!
Ahoj Amaring :-)
Vážně spařenou ne? To je zajímavé! A co třeba ve studené vodě s citronem na pití? :-)
A skvělá připomínka! Že jsi to ty, hned jsem nastartovala foťák, udělala čajík a beruškový hrneček do článku dodala! :-D
Pěkňučkou neděli! :-* ;-)
Bebe
Jéééé! Jsi zlatá Bebe, děkuji moc! :*** hrneček je moc roztomilý a má ideální objem.
Jinak mátu ve studené vodě jako „limonádu“ můžu a chutná mi :)