Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Herbář Dr. Popova – Šalvěj lékařská (4. díl)

Herbář Dr. Popova - Šalvěj lékařská
Herbář Dr. Popova – Šalvěj lékařská

Vítejte u nového dílu seriálu Bylinky Dr. Popova! Mohlo by se zdát, že v naší domácnosti se vyžíváme v bylinkách všichni i s kocůrkem, ale nenechte se mýlit. Jediný blázen do bylin jsem tu já. Třeba můj chlap není ochotný pozřít bylinkový čaj vůbec. Máme to hezky rozdělené – já si navařím hektolitry bylinného čaje a mačkám si do něj kilo citronů a strouhám zázvor.

A moje drahá polovička zas kombinuje dvě věci – přivlastní si sklenici medu, kterou během pár dní sní jak jogurt. A naběhne do lékárny koupit pastilky proti bolení v krku. Ale bylinný čaj? Ne a ne a jednou provždy ne. Měli jste vidět ten ksicht, když jsem mu na “přežrané” bříško doporučila mátový čaj. Se málem obrátil naruby jen z té představy. Jednu výjimku přece jen uznává. A tou je šalvěj lékařská.

Zjistil totiž, že velmi dobře funguje a bolavému krku rychle ulevuje. Což je u nachcípaného chlapa víc než žádoucí, jak jistě uznáte. No jiné skupenství, jak do sebe šalvěj dostat, hystericky odmítá a při dotazu, jestli nechce ochutnat čaj, nahodil obličej, jako kdybych mu nabídla ukopnutí kolenní čéšky.

Veliká čajová mňamka!

Já si ale šalvějový čajík udělám tuze ráda a chuťově ho považuju za jeden z nejlepších a nejvýraznějších, které v bylinkové říši najdete, poněvadž má velmi charakteristickou nahořklou chuť. A uvařila jsem si ho i k dnešnímu 4. dílu bylinkového seriálu s Dr. Popov, který bude právě o šalvěji, neboli “babském uchu”, jak se jí také říká.

Herbář Dr. Popova - Šalvěj lékařská
Herbář Dr. Popova – Šalvěj lékařská

Abych pravdu řekla, šalvěj je jedna z mála bylinek, které na zahrádce nemám. Na původní keřík mi vlezla nějaká breberka a nádherné zelenošedé, na dotek lehce chloupkaté lístečky mi pokryla bílými chomáčky čehosi, co postupně “opuntíkovalo” celou rostlinu, ta zesvětlala o x odstínů, zežloutla a pak mi umřela. Někde jsem se dočetla, že v podobných případech se má rostlinka umýt ředěným mýdlovým roztokem, který ji parazita zbaví. Ale asi jsem zasáhla příliš pozdě. Příště to musím víc hlídat!

K čemu vám vlastně šalvěj bude dobrá a proč si ji domů pořídit? Je to velmi silná a účinná bylina, takže není od věci si nastudovat, k čemu se konkrétně hodí a ordinovat si ji cíleně na konkrétní neduh a ne jen tak naslepo. Čaj připravíte tak, že lžičku sušené šalvějové nati (1,5 – 3 g) necháte louhovat ve 250 ml vroucí vody. Šalvějový čaj se nikdy nevaří. Doporučená denní dávka je 3-6 šálků.

A nejčastější způsoby použití?

Působí proti virům a bakteriím

Primární důvod, proč šalvějový čaj piju já. Zvlášť na podzim se to hodí! Ačkoli bych neřekla, že jsem na tom s imunitou buhvíjak špatně, někdy prostě stačí, aby mým směrem někdo zakašlal a než bacil doputuje ke mně, zmutuje do kombinace moru a cholery a já na týden polomrtvá odpadnu. A tak sahám už při prvních příznacích nachlazení po bylinkách, o kterých je známo, že působí antibakteriálně a antivirově.

Herbář Dr. Popova - Šalvěj lékařská

Šalvěj se doporučuje v případě, že vás trápí kašel (hlavně vlhký – šalvěj totiž vysušuje), protože bylinka pomáhá odvádět z dýchacích cest hleny a celkově mírní zánět. Prý je ale tak chytrá, že dokáže pomoci i u kašle suchého, kdy naopak tvorbu hlenu zvýší. Po šalvěji určitě sáhněte v případě, že vás trápí zánět mandlí, bolest v krku, či jakékoli dentální problémy (krvácení dásní, hojení po trhání zubu, paradontóza, apod.). Šalvěj se dá (stejně jako heřmánek) použít k hojivým výplachům a kloktání.

Proti nadměrnému pocení

Pomiňme teď diskuzi na téma “proč se člověk potí” a že je pocení zdravé a tělo si tím reguluje vnitřní teplotu. Také bych se nerada pouštěla na tenký led a hledala důvody zvýšeného pocení v rozházených hormonech, nebo vážnější nemoci. Předpokládejme, že jste zdraví, ale potíte se zkrátka více, než by vám bylo milé a obtěžuje vás to. Takový stav se nazývá “hyperhidróza” a můžete vyprodukovat i 5x větší množství potu v klidu a při běžné pokojové teplotě. Ani není třeba být nervózní a venku zrovna nemusí panovat čtyřicítky ve stínu.

V tom případě se nerozpakujte sáhnout buď po šalvějovém čaji, pastilkách, nebo deodorantu s obsahem šalvěje. Případně rozumně zkombinujte vše uvedené. Šalvěj má totiž výrazně vysušující a antibakteriální efekt, tedy vám s tímto problémem pomůže. A u nadměrného pocení nohou vyzkoušejte i šalvějové koupele. Někdy se také můžete setkat s kombinací šalvěje a yzopu – obě byliny se osvědčují při nadměrné potivosti. Na rozdíl od poměrně rychlého nástupu účinku u nachlazení ale počítejte s tím, že šalvěj ke zmírnění problémů s pocením je třeba užívat déle (1 měsíc). Pak je dobré udělat pauzu třeba 14 dní.

Herbář Dr. Popova - Šalvěj lékařská

Dala bych si také pozor na kombinaci šalvěje a léků v případě, že zrovna ony jsou příčinou zvýšeného pocení. Třeba antidepresiva nebo antibiotika vám dokáží v noci z postele udělat doslova bazén. Určitě se informujte u svého doktora, jestli můžete šalvěj užívat, protože antidepresiva se většinou berou delší dobu (to samé u třezalky, která se s antidepresivy nesmí kombinovat vůbec). U antibiotik bych to ale nehrotila – jakmile je vysadíte, do pár dní noční pocení odezní samo.

Při neobvykle silné menstruaci

Dočetla jsem se, že šalvěj se doporučuje užívat v případě, kdy vás zastihne mnohem silnější menstruace, než je u vás běžné. A že pití horkého odvaru dokáže vyvolat i opožděnou menstruaci, pomoci s její pravidelností a zabránit návalům horka a přecitlivělosti.

Při úzkosti a depresích

Šalvěj také uklidňuje a čistí mysl. Zvlášť účinně by měla zabírat na stav, kdy se vám zdá, že vám pod množstvím myšlenek nejspíš exploduje hlava. U mě občas oblíbený stav před spaním. Když mě potká navečer, řeším to šálkem čajíku. V případě, že už v posteli čučím do stropu a cítím, jak mě myšlenky zasypávají a jedna překřikuje druhou, rozsvítím telefon, otevřu textový editor a všechny nápady si zapíšu. U 99,9% případů to pomůže, já s každou napsanou větou pustím myšlenku z hlavy a následně spím jak mimino. V tom 0,1% stejně sejdu dolů do kuchyně a vařím čaj, který pak piju u nějaké fajné knížky do čtyř do rána :-)

Herbář Dr. Popova - Šalvěj lékařská

Při mastné pleti a vlasech

Bylinku můžete úspěšně využít i v kosmetice! Krom zmiňovaného deodorantu proti extra velkému pocení vám šalvěj může udělat dobrou službu i v péči o mastnou pleť. A díky antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem i o pleť aknózní a problematickou.

A dostala se ke mně dokonce informace, že by odvar z šalvěje měl zbavovat vlasy lupů a že šedivé vlasy po něm tmavnou! To druhé musím někdy vyzkoušet… Bych si pak z ušetřených peněz za barvy na vlasy mohla koupit i vrtulník… Tolik už jich bylo a ještě bude! :-D

Chia semínka (Salvia hispanica)

Pro mě osobně aha moment, který mi docvakl až při psaní tohoto článku. Věděli jste, že speciální druh šalvěje s přízviskem hispánská (Salvia hispanica) se primárně pěstuje kvůli semínkům, která jsou známá jako chia? Takové ty malinkaté mini kuličky, které když dáte přes noc do lednice nabobtnat do vody, nebo mléka, tak máte na ráno nachystanou zajímavou a zdravou snídani :-)

Shrnutí použití šalvěje

 • při nachlazení a chřipce (antibakteriální a antivirový účinek)
 • funguje proti bolesti v krku
 • hojí rány v dutině ústní (paradontóza, trhání zubů, aj.)
 • proti nadměrnému pocení
 • při neobvykle silné menstruaci
 • pro klidnou mysl, proti úzkosti a depresi
 • podporuje paměť
 • zlepšuje náladu
 • na zastavení krvácení, při léčbě ran a vředů

Šalvěj lékařská – kontraindikace

Abych nezapomněla – pití/užívání šalvěje má i určitá omezení, které je nutné brát v potaz, než si s hrnečkem pronikavě vonícího čaje sednete do křesla v obýváku:

 • šalvěj se nesmí užívat dohromady s alkoholem, protože při takové kombinaci hrozí poškození jater
 • šalvěj není vhodná pro těhotné a kojící ženy
 • taktéž pacienti užívající Warfarin na ředění krve by měli být velmi opatrní a šalvěji se pro jistotu vyhnout úplně

Co si s tolika informacemi počít?

Podle toho, co vás zrovna trápí :-) Ale pokud vás třeba pobolívá v krku, nebo máte pocit, že vám v hrdle bouchnul napalm – stopro vám pomůže kombinace šalvějového čajíku a šalvějových bonbonů. Šalvěj je v tomto případě nenahraditelná věc a podle mě neexistuje lepší bylinka. Tak.

A na jakou bylinku byste při nachlazení a nemoci přísahali vy? Pijete šalvějový čaj, nebo užíváte nějaké doplňky stravy se šalvějí? :-)

Komentáře: 4

 1. Primadonna Girl Primadonna Girl 10 října, 2018

  COŽE! Chia semínka jsou šalvěj? No to mě podrž! :D Tak to jsem vůbec netušila! Tyjo… To je dobré. Šalvěj na zahrádce máme, pamatuju si jí z dětství nejvíc od babičky, která má celou plantáž (tzn. asi dva keříčky). Šalvěj má na mě takovou podivnou chuť, ani bych neřekla hořkou jako spíš aromatickou, ale miluju jí. Jestli by mělo na zahrádce (nebo za oknem v květináči) růst, tak je to šalvěj, meduňka a máta (a řebříček :D). Pro mě má šalvěj naprosto magický schopnosti co se léčení zánětu dásní týká (a nikde to o ní nikdo nepíše). Trpěla jsem na ně jak pes, ale stačí mi vykloktat šalvějovým čajíkem (na malý hrneček stačí jeden lísteček) a za pár hodin (!!!) je to pryč. Ani jsem nevěděla, že je to i spinkací a antidepresivní kytička. Ale vzpomínám na jednu kamarádku z dětství, která šalvěj kouřila, což mi přišlo absurdní, ale když o tom teď tak přemýšlím :D

  A to s tím chlapem… :D :D :D Chlapi jsou opravdu zajímavá stvoření. Můj kocourek je naštěstí bylinkový a nachlazení zas léčí jenom čajem. Dokonce se ani moc nezlobil, když jsem mu prozradila, že ta kouzelná bylinková směs, kterou jsem mu vařila na bolavé bříško, se jmenovala “Bolestivá menstruace” :D Protože heřmánek!

  • Bebe Bebe Autor | 15 října, 2018

   Dobré, že? Vůbec jsem si to neuvědomila, dokud jsem nezačala spisovat článek! Anebo že psyllium je vlastně druh jitrocele. Zajímavéééé :o)
   Kouřit šalvěj? Tak to mě ještě nenapadlo :-DD A dokonce ani u konopné rostlinky, co jsem pěstovala na mastičku. Každý, kdo o ni v květináči zavadil pohledem, tak hned “jeee, no to bude veselo!”. Ale já za tím prostě viděla jen mastičku, nebo olejový macerát – v mém podání bylinka, jako každá jiná. “Smotnout brčko” ani náhodou a ruce bych přerazila každému, kdo by chtěl s mojí milovanou “mařenkou” takovou zrůdnost udělat :-D

   U bylinkové směsi jsem lehla smíchy a dokonce jsem to i četla chlapovi nahlas :-DDD Boží! :-DDD

   Bebe

 2. Peta Peta 10 října, 2018

  Ahoj?. Já nevím jak je to s tím vařením, ale slyšela jsem naopak ze se má 2 minuty povarit. Tak nevím.
  Ale na zahrádce jsem ji měla. A byla jak plevel. Pořad se rozrůstala. Teď už jsem bohužel bez zahrádky a tak ji mám aspoň do zásoby nasusenou.

  • Bebe Bebe Autor | 15 října, 2018

   Ahojky Peti!
   2 minuty povařit? Tak možné je všechno, ruku do ohně za jeden jediný postup fakt nedám :-) Já mám zafixované, že se mají povařit kořenové věci jako kozlík, pýr, pampeliška, lopuch, aj.
   A taky bych chtěla, aby se mi šalvěj rozrostla jak plevel! Já vždycky opatruju jak oko v hlavě pidi keřík a nic moc. To samé rozmarýn. Přemýšlím, jestli ho na zimu nevykopat do květináče a nedát domů, ať zas nevymrzne :-/
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "POVOLENO COOKIES", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie, nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít