Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Květové vody Altho: slaměnka, chrpa, řebříček (recenze)

Květové vody Altho: slaměnka, chrpa, řebříček

Používáte v péči o pleť květové hydroláty? Pokud se v jejich výběru orientujete a milujete je stejně, jako já – pak klidně přeskočte na samotnou recenzi 3 parádních kousků. Čili na květové vody Altho. Pro vás ostatní mám krátké info, o čem se to vlastně budeme bavit.

Co je květová voda?

Květový hydrolát (květová voda) vzniká jako vedlejší produkt během procesu destilace parou, kdy se z rostlinného zdroje získávají silice – známé též jako esenciální oleje. Éterický/esenciální olej je těkavá vonná látka, která obsahuje to nejlepší z rostliny v extra koncentrované podobě – velmi zjednodušeně řečeno. Viděli jste film „Parfém – příběh vraha„? Jestli ne, berte ho jako studijní materiál, ze kterého pochopíte princip, co se týče extrahování silic ze samotných rostlin. Soustřeďte se ve filmu hlavně na hromady květů, které se prohání kotlem a destilují se z nich vonné esence a zkuste ignorovat ty vraždy a tak… Pro naše účely momentálně nejsou podstatné :-)

Co vás může zarazit na první dobrou, tak že při výrobě esenciálních olejů se spotřebuje obrovské množství rostlin. A nebavíme se tu o kilech, ale o tunách. Pro představu – na získání 1 kg růžového oleje je třeba prohnat destilačním přístrojem 3-3,5 tuny růžových plátků, které musíte posbírat ještě před polednem, aby na nich pořád byla rosa. Umíte si představit, takové kvantum sebrat? To by člověk hned přestal nadávat na vysoké ceny kosmetiky, klidně si je nadsadil ještě 3x víc a říkal tomu třeba „daň z mozolů“ :-D

Květové vody Altho: slaměnka, chrpa, řebříček

Už tedy tušíme, kde se květový hydrolát bere. Ale k čemu vám bude dobrý a proč ho vůbec potřebujete?

Jak květový hydrolát využít

1. při čištění pleti – vatový/látkový tamponek navlhčíte květovou vodou, kápnete na něj olej a výslednou směsí vyčistíte obličej. Nebo odlíčíte oči, a to dokonce od voděodolného make-upu.

2. tonizace – pleť po odlíčení postříkejte květinovkou a pak pomocí tamponu jemnými krouživými pohyby pokožku dočistěte. Odstraníte z pleti zbytky nečistot, zklidníte ji a připravíte na další péči.

3. maska na obličej – květovou vodu můžete při míchání práškové/jílové masky přidat do směsi namísto vody z kohoutku.

4. péče o vlasy a vlasovou pokožku – několikrát květovou vodou stříkněte do vlasů a jemně pokožku masírujte bříšky prstů. Pokud si plánujete vlasy i mýt, můžete k vodě přidat i několik kapek oleje – lopuchový (pro regeneraci a proti padání), rozmarýnový (proti lupům a vypadávání), heřmánek (zklidnění, pro suché a křehké vlasy), apod.

5. provonění místnosti – stačí několikrát stříknout do vzduchu

6. provonění prádla rozprášením květové vody (nedělá fleky)

7. do koupele – 2 lžíce (6-10 střiků) květové vody přidejte do lázně

8. osvěžení pleti během dne – pokud potřebujete rychlou vzpruju na probrání, pleť (klidně i přes make-up) přestříkněte

9. obklad na oči – když tamponky hydrolátem navlhčíte a na několik minut je přiložíte na oči, zvlášť u chrpové květové vody jde o geniální trik, jak se zbavit ranních opuchlin!

10. podklad pod pleťový olej či krém – spolu s tonizací jde u mě o nejčastější způsob použití. Jakmile mám kosmetiku, která je čistě olejová a neobsahuje vodu, automaticky sahám po hydrolátu. Pleť je v takovém případě vždycky potřeba zvlhčit, aby se olejová péče mohla do pokožky vstřebat. A nezanechala za sebou mastnotu. Je to jako kouzlo – rozprášíte květovou vodu na obličej, vetřete balzám, krém nebo olej a za pár minut si připadáte, jako kdyby někdo mávl kouzelným proutkem a poslal vám obličej expresně na wellness. Boží věc :-)

Květové vody Altho: slaměnka, chrpa, řebříček

Jedna květová voda nikdy nestačí! :-)

Květové vody moc ráda střídám a objevovat nové značky beru jako výzvu :-) Momentálně si doma užívám extra vymazlenou péči od Aromaterapie ALTHO. Firma sídlí v jihozápadní Francii v Monfort, kousek od města Toulouse. Jako absolutní základ své filozofie považuje Altho hluboký respekt člověka k přírodě, což je logicky vedlo k práci s ekologickými produkty, které jsou certifikovány podle francouzského systému BIO.

Tudíž veškeré suroviny podléhají přísnému výběrovému procesu, než skončí v samotných produktech. Kromě květových hydrolátů, z nichž 3 vám představím dnes a 3 zase příště, najdete v nabídce Bio Bachovek i další výrobky od Altho (a všechny v BIO kvalitě!) – esenciální oleje, rostlinné oleje, vůně do aromalampy, vzácné pleťové oleje, bambucká másla či balzámy na rty. Vřele doporučuju rozkliknout jakoukoli kategorii a sjet níž na složení. Už samotné čtení je lahůdkové – co teprve zkouška na vlastní kůži!

Dnes se ale mrkneme na zoubek třem květovým hydrolátům. Vybrala jsem pro první článek slaměnku, chrpu a řebříček. Všechny lahvičky jsou plastové, ač na fotce i ve skutečnosti budí dojem skla – dokud si na ně nesáhnete. Rozprašovače mají jemné a silně použitelné – žádná sprška, která vám vypláchne oko. Hezky jemná mlha, která vám neporuší ani make-up!

Květové vody Altho: slaměnka, chrpa, řebříček

Slaměnka BIO hydrolát

Kdybyste se mě zeptali na oblíbenou bylinku, bez váhání bych vyhrkla právě slaměnku. Má několikero jmen, tedy se nenechte zmást a když uslyšíte: slaměnka italská, smil italský, smilje (chorv.), helichrysum italicum (lat.), nesmrtelka, immortelle (ang.), nebo kari bylinka – vězte, že všechno je to jedno a to samé. Jméno patří stříbřitému keříku, který se bez květů podobá levanduli. Jakmile ale rozkvete charakteristickými žlutými kvítky a provoní okolí (a že to umí echt výrazně!), nenechá vás na pochybách, co je vlastně zač.

Slaměnka, chrpa, řebříček
Květové vody Altho: slaměnka, chrpa, řebříček
Slaměnka, chrpa, řebříček

Vůně je pro slaměnku velmi charakteristická a troufám si tvrdit, že bych ji s jistotou idenfikovala i poslepu. Je slabě kouřově zastřená, s jemným medovým podtónem. Připomíná mi podzim, Dušičky, hromadu žlutého shrabaného listí a sluníčko, které probleskuje skrz napůl opadaný strom. Vůně je pro mě silně návyková a nemůžu se jí nabažit!

Slaměnka je vhodná pro péči o pleť zralou, stárnoucí a suchou. Zklidňuje, podporuje regeneraci, zvyšuje hydrataci a prý umí vyrovnávat i barevný tón pleti. Primárně jde ale o kytičku, která se hojně přidává do pleťové péče proti vráskám – ostatně, jméno „nesmrtelka“ (čili „immortelle“) nedostala jen tak pro nic za nic… :o)

Chrpa polní BIO hydrolát

Jste každé ráno opuchlí, jako kdybyste noc namísto v posteli strávili v baru? A i když nemáte spánkový deficit, ráno v zrcadle skrz miniaturní škvírky nevidíte ani barvu svých očí? Vyzkoušejte do kosmetické rutiny propašovat chrpovou květovou vodu. Případně cokoli s obsahem chrpy ve složení. Kdybych to nevyzkoušela na vlastní kůži, tak tomu nevěřím – ale modrá kytička umí výrazně pomoci se zmenšováním otoků a opuchlin očí! Tohle je tuším tak 4. lahvička chrpovky, kterou jsem doma kdy měla. Náhoda? Ani omylem! :o)

Slaměnka, chrpa, řebříček
Květové vody Altho: slaměnka, chrpa, řebříček

Vůně mi připomíná sklenici medu ochucenou kapkou lipového čaje. Příjemně nasládlé aroma vám zlepší náladu hned po ránu, pomaličku vás probere a příjemně naladí na nový den.

Chrpa se hodí pro citlivou, unavenou a podrážděnou pleť. Dá se samozřejmě využít nejen na oči a oční okolí, ale na celou pleť. Já si ale každou chrpovou lahvičku šetřím pouze na oči, i když to pak znamená mít zaskládanou poličku v koupelně milionem věcí, z nichž každá je na jiný kousek kůže. No a co. Hlavně, když to funguje… :-)

Řebříček obecný BIO hydrolát

Latinské jméno řebříčku je Achillea millefolium a je pojmenován po Achillovi, bájné postavě řecké mytologie. Achilles prý řebříčkem sobě i svým vojákům ošetřoval krvavé rány, utržené v Trojské válce. Takovou hojivou sílu bylinka má! A jen tak mezi řečí – jestli jste viděli film Trója, určitě si pamatujete, že Achilla hrál Brad Pitt. Si představte, že kdykoli v koupelně saháte po lahvičce, vzpomenete si na osvaleného frajera, co půl filmu pobíhal jen v mini roušce s mečem v ruce. Eeeej, miluju asociace v kosmetice! :-D (pozn.: a opovažte se někdo namítnout, že Brad je starý! Není! Je v nejlepších letech. Stejně jako Belmondo (85) a Arnold Schwarzenegger (71) :-D

Slaměnka, chrpa, řebříček
Květové vody Altho: slaměnka, chrpa, řebříček

Ačkoli repertoár vůní, které můj nos rozezná, by vyšel jen na tenkou brožurku, u řebříčku bych s drobnou nápovědou tipla stopro správně a bylinku odhalila. Je rozpoznatelná a pokud jste alespoň jednou v životě v ruce promnuli lístek, určitě byste si také vzpomněli. Navíc letos se nám řebříček na zahradě tak rozšířil, že tvořil huňaté koberce! Bez váhání jsem si rovnou sáček posbírala a nasušila. Prý funguje podobně, jako kontryhel – na všechny možné ženské neduhy. A blahodárně prý působí i řebříčkové koupele – hlavně na záněty nervů rukou a nohou.

Řebříček v kosmetice je účinný na nečistou, zanícenou pleť a akné. Používá se i k ošetřování popálenin, proleženin, či na ekzémy. Čili tak, jako kdysi Achilles – jak máte poškozenou, nebo zraněnou kůži – vzpomeňte si na řebříček. Nemůžete šlápnout vedle.

Příště se mrkneme na méně obvyklé hydroláty – yzop, saturejku a estragon ;-) A jaká květová voda nejvíc učarovala vám? A taky teď budete za každým řebříčkovým lístkem vidět Brada Pitta? :-D

Komentáře: 4

 1. Jana Goldbricht Jana Goldbricht 14 října, 2018

  Ahoj Bebe, tak tohle by bylo něco pro mě, ukládám do wish listu :) Vypadají všechny nádherně a různé vodičky, tonika a květové vody to je něco pro mě :) Aktuálně mám doma obří balení jasmínové vody od Atoku :) Ale taková slaměnka nebo chrpa by podle popisu neměly doma chybět :)

  • Bebe Bebe Autor | 15 října, 2018

   Ahojky Jani,
   vřele doporučuju otestovat, vodičky jsou fakt suprové :-)
   Jasmínová? Eeeeej, a voní nějak výrazněji? Mám od Savon jasmínový olej a to je teda extra síla! Když jsem jasmín cítila poprvé, nemohla jsem se rozhodnout, jestli mi smrdí, nebo voní. Ale sympatie byly nakonec silnější a mám ho ráda :-)
   Bebe

 2. Amaring Amaring 14 října, 2018

  Ahoj Bebe,

  kdyby mi někdo ukázal všechny možné recenze hydrolátů a řekl mi, ať ukážu jen ty od Růžového chrousta, bez debat bych ukázala na slaměnku a chrpu. :D chrpa je úžasná věc na oteklé oči, a všimla jsem si, že So’Bio jí i dává do jejich gelu na opuchlé oči a opravdu funguje, oplasknu po něm :)

  Vždycky se u tvých článků hrozně dobře bavím. Viz Parfém příběh vraha bez vražd :D a souhlasím, Brad není starý, ale u mě stále vede Sean Connery, i přes šedesáti nebo i více letý rozdíl :P

  Zpátky k hydrolátům. Já momentálně (stále ještě) ujíždím na hřebíčkovém toniku od Original Atok. Mají i čistý hydrolát bez alkoholu, ale mojí pleti těch 7% alkoholu prostě dělá dobře. Pleť mám pak heboučkou a hladkou, a s méně pupínky. :)

  Měj se moc pěkně Bebe :***

  • Bebe Bebe Autor | 15 října, 2018

   Ahoj Amaring,

   až tak Ti chrpa a slaměnka utkvěly v paměti? Asi je teda chválím moc často :-D Ale když ony jsou opravdu jedny z nejlepších! Už jen kvůli tomu „oplasknutí“ (tuze líbivé slovo!) :-)

   Sean Connery samozřejmě taky patří do VIP klubu chlapů, kteří nikdy nezestárnou! V těchto případech je věkový rozdíl naprosto irelevantní :-D

   A taky už alkohol v kosmetice nezatracuju – jsem jednu dobu žila v domnění, že jak se mi k pleti přiblíží cokoli alkoholového, tak mě to určitě vysuší a pleť bude šupinatá… Nene. Z omylu mě vyvedla hlavně čisticí řada od Weledy (takové ty modré lahvičky), které fungovaly znamenitě :-)

   Pěkný nový týden, Amaring a děkuju za komentář! :-) :-*

   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "POVOLENO COOKIES", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie, nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít