
Tak schválně, kterou kytku máte na jaro zafixovanou jako super hyper očistnou a třepete se na ni celý rok? Vsadím boty, že kopřivu! Používá se do tzv. detoxikačních kúr, do velikonoční nádivky, nebo se z ní dělá špenát. Pomůže proti padání vlasů, odvede z těla přebytečnou vodu a pročistí krev. A také funguje proti revmatu! Jen si vzpomeňte, co vám babička říkávala, když jste v zápalu hry zaparkovali v kopřivách. „Neřvi, aspoň nebudeš mít na stará kolena revma!“. A bylo. Pokud byste si chtěli o kopřivě počíst víc, mrkněte na můj prosincový článek, který jsem rostlince v rámci seriálu Bylinky Dr. Popova věnovala. Jak jste nejspíš z nadpisu chytře postřehli, dnešní článek nebude věnován pálivé bylince, přestože u jara ještě zůstaneme. Dnešnímu článku bude vévodit pampeliška lékařská (Taraxacum officinale).
A jestli jste doteď žili v domnění, že jde o plevelní záležitost, ze které se dá tak maximálně uvařit kotel medu, pak vás rychle vyvedu z omylu! Pampeliška je jednou z nejúžasnějších věcí, která vám roste na zahradě! No fakt! Navíc je zajímavá tím, že se dá využít úplně celá a všechny její části vám budou k užitku – kořen, listy i květy.
Jak pampelišku využít úplně celou
Kořen
Se sbírá buď na jaře (březen-duben), nebo na podzim (září-říjen). Důkladně se omyje a musí se dokonale usušit, aby nezačal plesnivět. Pokud jej budete sušit v sušičce, myslete na to, že teplota nesmí přesáhnout 50°C. Správně nasušené pampeliškové kořeny mají být snadno lámavé a uvnitř bílé.
K čemu kořínky využít? Především k očistě organismu, pro léčbu zácpy, při pálení žáhy, nebo ke snížení krevního tlaku. Jo a kořenu pampelišky se dokonce přezdívá český ženšen, poněvadž má mírně povzbuzující účinky. A prý se z něj dá, stejně jako z čekanky, vyrobit náhražka kávy. Nevím o tom, že bych to kdy pila, ale jestli máte zkušenost, dejte vědět, jak takové pampeliškové kafe chutná!

Lístky
Listy pampelišky jsou asi nejlepší do salátů. Nejvíce je oceníte v případě, že máte podivně těžký a pokažený žaludek a cítíte, že potřebujete do jídelníčku nutně zařadit cosi hořkého. Tehdy naběhněte na zahradu, nebo louku, naškubte velkou hrst pampeliškových listů (mladší nejsou tak hořké) a přidejte je k hlávkovému, nebo ledovému salátu. Pokud si nejste jisti chutí, zacházejte s pampeliškou, jako s rukolou – dobrý sluha na ochucení, ale zlý pán, když je jí tam moc. Anebo si lístky nasušte na čaj a kombinujte s kopřivou, nebo jitrocelem.
Kromě poléčení žaludku a trávení vám lístky pomůžou zbavit se otoků, nebo dokonce vyzrát na nechutenství. Jo a listy pomáhají prý i na hubnutí! Takže houby do obchodu pro zaručené doplňky stravy – běžte se napást za barák a máte to zadarmo :-)
Květy
Ruce nahoru, kdo okamžitě vyhrkl pampeliškový med? Jasně, ten je velice dobručký a mnozí z nás si pamatují, že ho ještě vařili s maměnkou, nebo babičkou. Ale věděli jste, že květy se dají konzumovat samotné jen tak? Žádné cavyky s tím – utrhněte si na zahradě pět kytiček a snězte je. Instagramoví závisláci si je naaranžují na ranní ovesnou kaši, ostatní je při venčení kocůrka na zahradě prostě urvou a požvýkají. A nejen vegani budou doufat, že každý květ dobře prohlédli a nezůstal v nich takový ten malinkatý černý brouček. Jo a prý když si pojídání žlutých kytiček prodloužíte na měsíc, echt se vám vylepší metabolismus a ustoupí různé otoky, a tak. Zatím jsem to nezkoušela, ale jedním hladovým očkem už pampelišky vyhlížím na zahradě, tak dám po degustaci vědět, jak mi šmakovalo… :-D

Proč potřebujete pampelišku?
- upravuje metabolismus a podpoří hubnutí. Což se po zimě hodí. Nevím, jak vy, ale já dělám třeba oproti našemu ježkovi ze zahrady něco špatně. Každý jsme po zimě vypadali jinak. On byl poloviční, zatímco já nedopla kalhoty. Na rozdíl od něj nemám to „přezimování“ za ty roky pořád vychytané.
- snižuje bolesti a napětí v prsou, ulevuje během PMS a lze ji doporučit i při klimakteriu (u mužů i žen). Podobně by vám mohl být k užitku i kontryhel, kotvičník, nebo jeřáb ptačí.
- kořen má mírně povzbuzující účinky, snižuje krevní tlak a umí snížit hladinu cholesterolu
- listy využijete pro léčbu otoků, na zkažený žaludek a trávení, nebo při nechutenství
- pampeliška výrazně čistí krev (podobně, jako kopřiva), tedy nad ní popřemýšlejte i v případě, že vás trápí celulitida, ekzémy, akné a vyrážky
Co z toho všeho plyne? Houby jablko, ale „jednu pampelišku denně“ a budete zdraví, jak řípa! :-)
Produkty Dr. Popova s obsahem pampelišky
Na důkaz toho, jak moc je kytička oblíbená i u Dr. Popova, vám nabízím přehled produktů, ve kterých je obsažena. A že je jich tentokrát požehnaně! A to jsem sem nedala všechny – celkem jich totiž Dr. Popov nabízí 31. (nepočítám sady). Pěkné, což?

Bylinné čaje
Pampeliška lékařská kořen (50 g) – kořen je obvykle součástí směsí podporujících látkovou výměnu a trávení, stimuluje funkci jater a žlučníku, může rozpouštět ledvinové kameny. Snižuje také hladinu krevního cukru a příznivě působí při otocích. Mírně povzbuzuje celý organismus. Obvyklá příprava kořene je odvar: 1 – 2 lžičky vařit 5 – 10 minut, pak zchladit a pít.
Pampeliška list (50 g) – přispívá ke správné funkci žaludku a jater, udržuje zdravé močové cesty, detoxikuje, může chránit buňky a tkáně před oxidačním poškozením, případně čistí organizmus, podporuje normální trávení – prebiotikum, stimuluje trávení, antioxidant.
Čaj 100 mil (30 g) – porcovaný čaj obsahuje byliny pro dobrý stav dolních končetin: meduňku pro normální činnost oběhové soustavy, černý rybíz – pomáhá udržovat svaly a klouby, pampelišku – funguje jako prevence artritických bolestí při změnách počasí a při chronickém revmatismu.
Složení: Meduňka nať, sléz list, máta peprná nať, pampeliška list, rybíz černý list (10 %), pýr oddenek, bazalka nať.

Jaterní čaj Hepa tea® (50 g) – obsahuje pampelišku, která přispívá k normální funkci žaludku a jater a ostropestřec, který chrání jaterní buňky a tkáně před oxidativním poškozením.
Složení: Pampeliška list, čekanka nať, artyčok list, popenec nať, ostropestřec plod, smil písečný květ.
Čisticí čaj s červenou řepou (50 g) – bylinný čaj, obsahuje byliny pro každodenní pročištění organismu. Červená řepa a pampeliška – podporují celkové čištění organismu. Kopřiva a maceška – čistí krev. Růžový ibišek a oman – podporují normální vylučování škodlivin močovými cestami.
Složení: Červená řepa kořen (35 %), růžový ibišek květ, maceška nať, kopřiva nať, řepík nať, pampeliška list, oman kořen.

Čaj Kloubík® (50 g) – obsahuje kopřivu a tužebník – byliny pro udržení dobrého stavu kloubů a pampelišku pro ochranu tkání před oxidativními vlivy.
Složení: Pampeliška list, sporýš nať, kopřiva nať, ibišek květ, máta nať, měsíček květ, tužebník nať.
Čaj Stop cukr® (50 g) – obsahuje nať borůvky, která přispívá k metabolizmu glukózy a spolu se skořicí udržují normální hladinu cukru v krvi.
Složení: Borůvka nať (30 %), jestřabina nať, kopřiva nať, pampeliška list, srdečník nať, fenykl plod, skořice kůra (5 %).

Bylinné kapky
Bylinné kapky Lymfa – detox (50 ml) – obsahují tradičně užívané byliny s detoxikačními účinky (pampeliška, bříza, kopřiva). Pampeliška působí jako antioxidant, podporuje zdravé vylučování a správnou funkci žaludku a jater. Kopřiva napomáhá vylučování vody z těla a společně s měsíčkem slouží k osvěžení organismu. Bříza přispívá k normální činnosti ledvin, správnému trávení a detoxikaci. Také sporýš a skořice mají antioxidační účinky.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), kopřiva nať, sporýš nať, pýr oddenek, skořice kůra, pampeliška list, bříza list, měsíček květ.
Bylinné kapky Hubnutí (50 ml) – kombinace bylin, které se ve svých účincích doplňují. Zelené maté podporuje vylučování vody z organismu, slouží k celkovému osvěžení, udržuje normální metabolismus tuků v těle a pomáhá kontrolovat naši hmotnost. Zelený čaj, chilli a pýr jsou tu také pro kontrolu tělesné hmotnosti, pýr navíc podporuje zdravé trávení. Zmiňovaný extrakt z garcinie je vhodný k omezení chuti k jídlu.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), pýr oddenek, maté zelené list, pampeliška list, zelený čaj list, svízel nať, tužebník nať, garcinia cambogia extrakt, tymián nať, kukuřice čnělky, chilli.
Bylinné kapky Odvodnění (50 ml) – obsahují byliny známé pro svoje účinky na funkci močových cest, vylučování vody z organismu a zmírnění pocitu těžkých nohou. Jalovec a tužebník napomáhají vylučování vody z těla a přispívají k normální činnosti ledvin. Ibišek osvěžuje tělo, odvodňuje organismus a také vylučuje vodu z těla. Navíc podporuje normální činnost cévní soustavy – když ta funguje správně, zmírňuje se pocit těžkých nohou. I obsažená gotu kola vhodně působí při pocitu těžkých nohou. Pampeliška působí jako antioxidant a přispívá ke zdravému vylučování. Vřes podporuje činnost ledvin a močových cest, svízel podporuje normální činnost lymfatického systému.
Složení: Voda, jemný kvasný líh )alk. 40% obj.), pampeliška list, tužebník nať, svízel nať, vřes nať, jalovec nať, gotu kola list, růžový ibišek květ.
Co vy a pampeliška? Užíváte ji? A jestli ano, tak v jaké podobě nejraději? :-)
Napsat komentář