Vůně Acqua di Parma Bergamotto di Calabria mě okamžitě zaujala a nepřestává mě udivovat, kolik máme společného. Souzníme na společné vlně a připadá mi, jako kdybychom se znaly odjakživa. Jako když najdete poslední dílek puzzle, který vám chybí ke kompletnímu dokončení obrázku, abyste mohli dokonale vnitřně uspokojeni zálibně přehlédnout výsledné dílo a pyšně si vydechnout. Nemusela jsem si ke značce ani konkrétní vůni hledat cestu, sympatie a snažit se, abychom spolu mohly žít a mít se rády. Je samozřejmé a logické, že jsme se našly a je to tak správně. Cítím to. Doslova! :-)
Abych vás uvedla do „obecného děje“ značky Acqua di Parma. Existuje několik témat vůní – momentálně Colonias, Signatures of the sun, Le nobili, Note di colonia a Blu Mediterraneo (čili v překladu „modré Středomoří„). Poslední jmenovaná je název kolekce vůní, která má vykresluje šarm italského Středomoří a zahrnuje v sobě sedm parfémů, z nichž každý odkazuje na nějakou část Itálie. Já mám doma Bergamotto di Calabria (Bergamot z Kalábrie), přičemž existuje i Arancia di Capri (Pomeranč z Capri), Mandorlo di Sicilia (Mandloň ze Sicílie), Mirto di Panarea (Myrta z Panarei), Chinotto di Liguria (Chinotto [drink] z Ligurie), Cipresso di Toscana (Cypřiš z Toskánska) a Fico di Amalfi (Fík z Amalfi).
Jestli máte právě neodbytný pocit, že je musíte vyzkoušet a posbírat všechny, pak vítejte v mém světě! :-D
Co v článku najdete:
Podle čeho si každý den vybírám parfém?
Nevím, jak jste na tom vy, ale aby měl parfém pro můj nos úspěch, musí ve mně vzbudit emoce. Ne lehké pousmání, rozpačité „hmmm“, nebo pokrčení rameny. Emoce s velkým E! Potřebuju, aby se mi z něj rozbušilo srdce, zastřel pohled, roztančila duše a tělo se podvědomě zhluboka nadechlo. Nedokážu na sobě nosit nemastnou/neslanou voňku, která neurazí, ani nenadchne. Už když vedu ruku do šuplíčku s parfémy, mám v hlavě představu, co chci dnes svou vůní vyprávět a jakou náladu v hlavě rozvinout. Znáte to taky – ráno se cítíte jako rozbuška, které stačí pouhá jiskra, aby explodovala. Jako když vypijete spoustu kafe a cítíte, jak krev tepe v pulzních bodech. Elektřina, která brní tělem.
V takové dny si nejspíš vyberte jinou vůni, než když rozlepíte oči a je vám zatěžko už jen spustit nohy z postele. A čištění zubů? V tu chvíli ekvivalent vyškrábání se na Mt. Everest bez pomocného šerpy. Anebo když se probudíte v tak lítostivém stavu, že by se nad vámi i kámen ustrnul a nutně potřebujete obejmout. Stává se. Různé nálady, situace, rozpoložení. A všechno si to zaslouží doprovodnou vůni, která ten den poslouží jako ideální kulisy k novému příběhu.
Co mi tedy vypráví Acqua di Parma, Bergamotto di Calabria a proč jsem ji pasovala na svou lásku s velkým L?
Složení
Hlava: citron, bergamot
Srdce: zázvor, cedr, směs květin
Základ: vetiver, pižmo, benzoin
Co cítím v temně modré lahvičce já
Evokuje mi moře. Loď. Vlny. Slanou vůni v ovzduší. Volnost. Vítr ve vlasech, které se pod sprškou mořské vody lepí dohromady v tenkých pramíncích. Slunce, které vás nutí mžourat skrz závoje řas, takže vám olivové háje na pobřeží splývají v jeden velký stříbrozelený flek. Flakon v barvách mořských hlubin je jako svatý grál s esencí života. Navoníte se a máte pocit, že když zavřete oči, budete v tu chvíli stát na přídi lodi, která se houpe ve vlnách.
Nohama vyvažujete kývající se palubu a snažíte se jít pohybům moře naproti, aby vás nehodilo přes zábradlí do vody. Máte absolutně čistou hlavu, srdce vám radostně buší, cítíte se neuvěřitelně svobodně a neexistuje prostě nic jiného, než moře, vlny, slunce a křik racků. To je přesně Bergamotto di Calabria. Miluju ji!
[Ostatně, přijde doba, kdy budou vůně, vyvolávající výše zmíněné pocity, vyvažovány zlatem. Za jedinou vonnou kapku, která osvobodí mysl a tím na chvíli i duši, budou lidé ochotni zaplatit cokoli.]
Ať žijí bergamotové vůně!
Nabízí se také srovnání s vůní Guerlain z kolekce Aqua Allegoria – Bergamote Calabria. Mají s Acqua di Parma společného mnohem víc, než jen název. Jako kdyby vůně pocházely ze stejné rodiny, byly sestry a v dospělosti se pak každá odstěhovala jinam. Jedna do Itálie, druhá do Francie. Francouzská guerlanní odnož je sladší, jemnější a podmanivější, řekla bych.
Její sestřička z Itálie je naproti tomu více lehkomyslná, rozjásaná a letní. Co do výdrže se pak déle budete těšit z Guerlain. Na kůži určitě. A na oblečení vlastně taky, ačkoli se mi stalo, že jsem Acqua di Parma Bergamotto di Calabria vyňufala na svetru i další den. Vůně z řady Blu Mediterraneo je více polévací.
Víte, co myslím – můžete ji během dne použít několikrát a dost možná se v ní klidně i vykoupat a nemáte šanci dosáhnout stavu, kdy budete pro okolí nepříjemně převonění. Z toho plyne nevýhoda, kdy vůně velmi rychle ubývá – zvlášť v případě, že si ji zamilujete tak strašně moc, jak já. Kdyby ji někde stáčeli do vlastních nádob, jezdím tam z vozíkem a pěti kanystry… :-D
Parfémy Acqua di Parma stojí za prozkoumání!
Jo a málem bych zapomněla! Jelikžo je mi značka ukrutně sympatická, v každém obchodě sonduju, jestli ji mají a pokud ano, hned běžím testovat! Takže jen zběžně – jestli hledáte extrémně chlapskou vůni, takovou tu klasiku nad klasiky, pod kterou si představíte mafiána se zlatým prstenem na malíčku, suverénním výrazem, kloboukem posazeným hluboko do čela a doutníkem v ruce, omrkněte černou řadu!
Já vyzkoušela na papírek Colonia Leather a normálně mě to až šokovalo, protože tak vonnou pecku jsem nečekala. Ne, že by mě tak uchvátila a líbila se mi, ale byla tak zajímavá, že jsem si papírek hodila i do kabelky, ať mi něco z mafiánské vůně ulpí i na peněžence :-D Jo a jeden dokonalý tip pro všechny chlapy, kterým voní klasické modré a vodní vůně po holení typu Denim apod. – zkuste zelenou Colonia Club. Bude to pro vás trefa jak blázen, vážně! :-)
Ja veľmi túžim po Arancia di Capri, to je prekrásna vôňa ♥
Dnes voniam Jo Malone Honeysuckle&Davana. :)
Jééé, děkuju za tip! Musím Arancia di Capri vyzkoušet! :-) A s Jo Malone nemám zatím vůbec žádnou zkušenost, tak až půjdu kolem, určitě taky „oňufám“! :-)
Bebe