EcoEgg

EcoEgg – vajíčko na praní „Svěží bavlna“ (210 praní)

Koncem roku mi Martinka z e-shopu Biobalíček nabídla, jestli bych nechtěla vyzkoušet EcoEgg vajíčko na praní. Věděla jsem o co jde jen velmi zběžně, protože fotky plastového „kinder vejce“ kolem mě už na sociálních sítích proběhly. Ale že bych blíže zkoumala, o co přesně jde či jak to funguje, tak to vůbec. Vlastně mě to ani moc nezaujalo.

Seznamovat se s novým způsobem praní jsem se začala až doma, když mi přišla krabka a já EcoEgg rozbalila. Přiznám se, že jsem měla od začátku obavu, jak si s recenzí poradím, protože první reakce na Instagramu byly rozporuplné a spíš negativní co do zkušeností. To vás logicky znejistí a začnete se ptát sami sebe, k čemu jste se to proboha uvrtali…

Nicméně jsem se nenechala odradit a rozhodla se dát vajíčku plnohodnotnou šanci. Pračku jsem podle návodu nechala projet naprázdno na nejdelší a nejteplejší program (u nás je to cca 2 hodiny na 90°C). Dělá se to z toho důvodu, aby v pračce nezůstaly zbytky pracího prášku z předchozího praní a vajíčko tak mohlo začít fungovat „na novém“.

Vejce jsem rozdělala a nasypala dovnitř doporučené množství „krmiva“ (kuličky, kterým se říká peletky). Samotné použití EcoEgg je tak primitivní, že to víc nejde. Prádlo vložíte do pračky. Přidáte vajíčko. Nic dalšího. Ani prášek, ani aviváž, dezinfekci, nic. Zapnete program. Po doprání vyndáte prádlo, vajíčko položíte na pračku, aby vyschlo (má v sobě díry, takže dobře větrá ze všech stran) a jdete prádlo pověsit. To je celé. Při příštím praní zase hodíte prádlo do pračky, přidáte vejce, doperete, vyndáte vejce a prádlo. A repete. Teoreticky by měl obsah jednoho balení vydržet 210 pracích cyklů.

EcoEgg - vajíčko na praní "Svěží bavlna" (210 praní)

Než vám povím, jak to dopadlo, dovolte mi ještě trochu technických informací.

Vajíčko je vyrobeno z velmi odolného plastu, který na dotek připomíná skoro až tvrzenou gumu. Tohle hodit proti oknu, tak skláři mají zase co ž*át. Vajíčko se dá rozdělat na dvě poloviny, přičemž aby se od sebe v pračce půlky neoddělily, drží je pohromadě bezpečnostní zámeček. Rachotu při praní se vůbec nebojte. Jestli jste někdy zkoušeli prát boty, ty jsou mnohem hlučnější.

Aby mohlo praní fungovat, plní se vajíčko dvěma druhy peletek (kuličky dvou barev). Světlejší jsou minerální, tmavé turmalínové. Světlé se doplňují po 72 vypráních, tmavší zůstávají v nezměněné podobě celou dobu a nedoplňují se, ani se nemění. Bílé peletky také jemně voní. Já si vybrala vůni „Svěží bavlna“ a připomíná mi miminkovské oblečky. Vůně je čistá, lehká a příjemná. Jako když vám skrz vypraný ručník na terase zafouká vánek do otevřeného okna. Před prvním praním se do větší poloviny vajíčka nasypou 3 pytlíky bílých pelet a 1 sáček tmavých.

EcoEgg - vajíčko na praní "Svěží bavlna" (210 praní)EcoEgg - vajíčko na praní "Svěží bavlna" (210 praní)EcoEgg - vajíčko na praní "Svěží bavlna" (210 praní)

Jak jste už pochopili z výše uvedeného textu, vajíčko zůstává celou dobu v pračce a nevytahuje se ani na máchání. To samozřejmě vede k otázce, jak se proboha dostanou „prací částice“ pryč z prádla? Na začátku jsem se taky chytla za pusu, že jako „To je přece hrozné, to na sobě budeme nosit zbytky prášku?! Se osypu!“. Eh… Ne. Nastoupil selský rozum a já si uvědomila, jaká hovadina takové tvrzení je a že jsem začala automaticky kvokat, aniž bych zapojila mozek a zjistila si fakta.

Nejspíš každý z vás (nebo aspoň valná většina) už měl někdy v životě reakci na prací prášek. Buď jste se setkali s mírným zarudnutím, lehkou vyrážkou, nebo alergickou reakcí jako prase. Na síle reakce vlastně nezáleží. Důležité je, že vůbec nastala. Co vás v tu chvíli napadlo? „Ježišmarja, raději budu prát v čisté vodě, protože v prádle evidentně zůstává spousta jedovatých látek, které se nevyplachují a já to pak odnáším zdravotně!“ Asi ne, co? Namísto toho jste jen pokrčili rameny s tím, že „asi jste na tenhle prášek alergičtí“ a příště jste si koupili jiný. Vsadím se, že jste VŮBEC neřešili detail, kterak v prádle prokazatelně zůstává tolik zbytkových pracích částic, že jste se z toho osypali. A to se tu prosím pěkně bavíme o agresivní chemikálii, která má dokonce na krabici či lahvi upozornění, abyste se vyvarovali kontaktu s výrobkem, protože je dráždivý. Pokud vám nevadí tohle, tak proč řešíte nějaké vajíčko, u kterého nezávislé chemické testy (prováděla Allergy UK) ukázaly, že v prádle zůstává dokonce o více než 73% méně zbytkových reziduí, než při použití běžného pracího prášku (který jste prý z prádla úplně vypláchli)? A to i přesto, že vejce je v bubnu celou tu dobu. A jen tak mezi řečí. Kdyby byl prášek nebo gel opravdu perfektně vypláchnutý, proč by prádlo po několikerém vymáchání pořád tak výrazně vonělo…? Aha? Hádat se s nikým na tohle téma ale nebudu, nejsem výrobce. Slyšeli jste slovo chroustí a naložte s ním, jak chcete. Ámen.

Od teorie k praxi, která stejně každého zajímá nejvíc. Funguje ta vaječná věc?

EcoEgg - vajíčko na praní "Svěží bavlna" (210 praní)

Ve vajíčku pereme cca 4x do týdne. Někdy v sobotu projedu tři pračky a další den neperu, jindy to vychází třeba na jednu denně. Jak kdy. Bereme průměr. Za dobu, co EcoEgg testuju, jsem stihla pračkou prohnat běžné prádlo, bílé ponožky, utěrky, ručníky, ložní prádlo, nebo dokonce kočičí pelíšky. Rozepíšu to postupně. Nejčastěji peru na 40°C (cca 1,5 h). Výjimkou jsou utěrky, ručníky, lůžkoviny a kočičí věci. Tam zvyšuju teplotu na 60°C.

Běžné praní – sem patří trička, spodní prádlo, ponožky, kalhoty, mikiny… Zkrátka všechno, co nespadá do některé z kategorií níž. Samozřejmě třídím prádlo podle barev (bílé, červené, modré, černé, žluté, dosaďte další barvy…). Někdo si vystačí jen s rozdělením na bílé a barevné, já to nemám ráda. Pokud totiž perete vše najednou, prádlo časem zhnusní a je zaprané. Nabízí se poznámka, že bych měla aspoň šanci si častěji kupovat nové oblečení :-) Ale fakt, že „neumím prát“ by mi přišel jako hodně stupidní důvod, proč se muset vydat na nákupy.

Běžné praní s EcoEgg – všechno prádlo je čisté a voňavě neutrální – necítím z něj žádnou parfemaci. Vajíčko si poradilo se všemi fleky, které jsme na oblečení měli. Vypralo dokonce světlešedé tepláky polité kafem, i šedý rukáv od mikiny umazaný od sazí (chlap zatápěl v krbu). Co nás ale šokovalo oba, tak jak umí vejce rozzářit bílé prádlo! Když jsme ho rozvěsili na sušáky, chvilku jsme jen tak stáli a nemohli pochopit, že prádlo skoro až svítí, jak je bílé! Chlap nelenil a okamžitě běžel nacpat pračku všemi bílými tričky, které doma vede. Krom jednoho, které drží pohromadě už snad jen síla vůle to rozjasnilo všechny! A vyprat se nám bez problémů podařilo i bílé ponožky, což mi přišlo šokující nejvíc.

Utěrky – v prášku je peru na 60°C. Kdysi jsem zkoušela i 90°C, ale nezaznamenala jsem výraznější rozdíl. Proto už dávám nižší teplotu. Bohužel i když se snažíme třeba na olejové skvrny v kuchyni používat utěrky papírové, stejně máme 2 utěrky flekaté a neporadilo si s nimi vůbec nic.

Utěrky s EcoEgg – prala jsem na 60°C, což je maximum, které vajíčko dovoluje. Všechny utěrky byly absolutně čisté (až na ty 2, na které by tuším zabralo jen vystřihnutí skvrn z látky :-) A jako bonus ty bílé z nich zářily jak nové.

Ručníky – klasicky peru na 60°C a přidávám malinko aviváže. To je vlastně spolu se svetry jediný typ prádla, kde aviváž používám.

Ručníky s EcoEgg – nemám co vytknout. Vyprání na jedničku s hvězdičkou! Co bych ale chtěla zmínit, tak že v příbalovém letáku jsem si přečetla, že k vajíčku je možné přidat i aviváž. A to buď ekologickou, nebo i klasickou. Ani jedna vajíčku nevadí. Zkusila jsem tedy k ručníkům běžnou aviváž přidat. Zvolila jsem množství cca 1 polévkové lžíce. A konal se slušný šok. NIKDY jsme neměli tak nadýchané a voňavé ručníky! Připadala jsem si jak úchyl, když jsem je pak sbírala ze sušáku. S každým jsem se mazlila, jako kdybych zrovna točila reklamu na Azurit a nutila jsem chlapa, ať si na ně šáhne, že takhle hebký není ani kočič :-D Normálně přidávám k ručníkům množství o objemu půl šroubovacího víčka, co na lahvi je. Neumím si představit, že bych stejné dávkování zvolila i s vajíčkem. To by se mi pak ručníky na sušáku vznášely jak cukrová vata! :-D

Ložní prádlo – na to jsme už dřív začali kupovat ekologický prací gel (Frosch), abychom aspoň v posteli měli pocit, že spíme na něčem přírodnějším. Nechci, aby to vyznělo, že mám z běžných pracích prášků fobii. Nemám. Pereme v nich normálně. Jen se mi ta myšlenka o přírodnějším spaní zalíbila. V gelu jsme prali i kočičí věci, aby výrazně nevoněly a kocour nebyl tři dny vzteklý, když mu na křesílku přistál vypraný pelíšek.

Ložní prádlo s EcoEgg – jeden povlak na polštář už byl časem trochu zašlý a zažloutlý. Nemám tucha, proč se to stalo. Jakože nic mu není, je čistý. Jen ta barva, no. Po vyprání s vajíčkem povlak zesvětlal natolik, že jsem proti světlu hledala, kde ten flek vůbec byl…

Kočičí pelíšky – nemáme víc koček. Ale náš mazlíček má pelíšků několik. Jeden plyšový cestovní obláček a jeden na křesílku. Oba mu průběžně pereme v pračce spolu s potahem na křeslo, cestovní utěrkou a koupacími ručníky. Jeden z nich mu kradu i na sušení vlasů po barvení. Víte, jak: můj ručník je i tvůj ručník… :-)

Kočičí pelíšky s EcoEgg – slibovala jsem si od praní, že kočič nebude tak rozmrzelý z čistého pelíšku, protože by teoreticky neměl nijak vonět. No bohužel byl znechucený stejně, jako kdybychom použili eko gel, takže v tom asi zakopaný pes nebude. Možná mu vadí, že pelíšek není správně oslintaný a chybí na něm chlupy? Jeden pelíšek je žlutý, druhý světle modrý. Prala jsem je najednou i s bílým potahem na křeslo (čistá umělotina). To proto, že u kočičího praní zapínám ještě 2,5 h dlouhý „PET program„, který prádlo víc proplachuje a zbavuje i chlupů. Prát každou věc zvlášť podle odstínů by mi přišlo absurdní. Barvám se nic nestalo, všechny zářily jako nové. Nikde žádný flek, špína, smrad. Vše bylo voňavě neutrální.

Abych to uzavřela nějakou hlubokou myšlenkou. Naši domácnost tvořím já, chlap a roztomilý kočiček. Prádlo špiníme tak nějak běžně – občas na sebe drahý chrstne kafe, někdy je třeba z mého pyžamka odstranit nánosy kosmetické impregnace, kterou na noc nešetřím. A čas od času čistíme „lůžkoviny“ našemu kočičkovi. Netestovali jsme vajíčko na jakémkoli dětském oblečení po vyválení se v blátě nebo něčem horším, nebo při pokusu o krmení, přebalování, utírání blitek, ani nic podobného. A ani jeden z nás se při vaření nemá potřebu otírat o zamaštěný sporák, nebo na sebe lít olej z hranolek.

Malá nesouvisející vsuvka o sortimentu fleků, kterou si nemůžu odpustit… :-D
V nemocnici:
Dědo tady dáte krev, ve druhém patře vzorek stolice, na dalším vzorek spermatu a v posledním patře moč.“
„A nemohl bych vám tady nechat spodky? Tam máte všechno…“

Podle mého je pro běžné použití v domácnosti EcoEgg perfektní věc, která šetří HODNĚ peněz a skladovacích prostor. Já jsem z něj nadšená a průběžně chvalozpěvy roztrubuju po všech známých, kteří jsou ochotni je poslouchat. Jak jsem se ze začátku bála, aby to fungovalo, teď se mi naopak nechce vracet k normálnímu pracímu prášku. Jo a napadá mě ještě jeden technický detail, který jsem v textu nezmínila. Máme velmi tvrdou vodu. Jakože echt tvrdou. Tuším by se do ní ani nemusel přidávat cement, kdybyste chtěli něco betonovat… Vajíčko nejspíš vodu extrémně změkčí, a proto špína tak dobře pouští a bílá barva vyloženě svítí. Což by mohlo být vysvětlení, proč se mi s ním tak dobře pere.

Koupit můžete EcoEgg vajíčko v e-shopu Biobalíček. Já měla variantu na 210 praní (dělá se i 54, nebo 720) s vůní Svěží bavlny, která se prodává za 390 Kč. V nabídce je od značky EcoEgg třeba i aviváž, detoxikační tablety do pračky, vajíčko do sušičky, nebo odstraňovač skvrn.

ecoegg

oddelovnikBioBalíček.czBioBalíčekPřírodní a BIO kosmetika netestovaná na zvířatech. Od pečlivě vybraných českých, slovenských i zahraničních výrobců
E-shop: www.biobalicek.cz
Facebook: @biobalicek.cz
Instagram: @biobalicek.cz

Líbil se vám článek? Přišel vám užitečný? Sdílejte ho dál! :-)

27
Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší
Zuzana
Zuzana

Velke dik za obsirnu recenziu. Presne taku podrobnu skusenost som uz davnejsie hladala. Idem hned vyskusat. Este raz vdaka

Jeanette K.

Tak to vypadá opravdu skvěle! :) Chtěla bych používat něco víc ekologičtějšího a šetrnějšího k pokožce, takže až budeme konečně bydlet, tak to rozhodně vyzkouším.

Marti

To je bomba. Jsem šťastná za to, že se vyrábí takové produkty, které šetří naše zdraví a přírodu.. <3.
Škoda, že to je některým jedincům úplně lhostejné :(

Amaring
Amaring

Milá Bebe, po několikáté jdeš s recenzí jako na zavolanou. S mamkou vedeme neustálé bitvy o praní, neboť já, citlivka a ekzematik aviváž a přemíru pracího prášku (Persil) nesnesu a osypu se. Mamka má zase problém s bílými cucky, které po praní zůstávají v prádle (mně se to ještě nestalo, dávám mnohem méně prášku) a zkoušela proto Marseillské mýdlo, které sice bělí, ale jak zbytky zůstanou v prádle, tak žlukne a rozkládá se a mně to dost smrdí. Takže hledám alternativu. A co se nestane? Chroustík jí najde za mě :D takže moc a moc děkuju! Tenhle koncept se mi moc líbí. Je to přírodní a ekologické a uživatelsky přívětivé :)

Martina
Martina

Bebe, díky za recenzi. Po tom, co jsem už téměř veškerou kosmetiku vyměnila za přírodní, pokukuji po další drogerii. Zaujalo mne, že vajíčko funguje i s velmi tvrdou vodou, kterou doma mám také a musím k praní přidávat změkčovač.
Jen jednu poznámku k tvému praní bych měla – vždycky mě učili, že ručníky jsou jedna z mála věcí, na který nesmí přijít aviváž. Ta totiž funguje tak, že obalí vlákna a ručníky pak nesají. Takže já přidávám lžíci octa do máchání. Ručníky jsou měkké a smrad octa po uschnutí úplně vyprchá.

Pavla Králová

To vyzkouším! Díky, vůbec jsem neznala!

Michala Ulrychová
Michala Ulrychová

Já bohužel s vajíčkem tak dobrou zkušenost nemám. Na začátku se mi zdálo perfektní, bílé prádlo se mi také zdálo zářivější, ale po několika vypráních začalo prádlo zatuchat. Utěrky pak nevypralo vůbec.

Pavla Kopuletá

Vajíčko už mě láká strašně dlouho, ale pořád jsem nějak neměla odvahu. Měla jsem právě strach, že se při vyšší teplotě nějak rozpustí nebo rozleptá. Myslím, že přesně takový popis jsem potřebovala a teď o něm budu vážně uvažovat :-) hlavně ho asi pořídím mamině, která má praní jako koníček, takže ji něco takového potěší víc, než třeba parfém :-)

Zuzana
Zuzana

Vyzerá to super, len by ma zaujímalo ako je to s tým doplnovanim guličiek. Oni sa časom rozpustia alebo si musíš robiť čiarky aby si vedela že už prešlo 72 praní? ;)

Annika
Annika

Paradni recenze, dekuji. Muzu se zeptat, jestli Vase spokojenost s vajickem stale trva? :-)

Anka
Anka

Ahoj Bebe,
pořídila jsem si vajíčko a trochu mě zarazilo, že je určené do pračky s objemem bubnu 5 kg. My máme doma pračku s 8 kg bubnem. Tak by mě zajímalo, jestli budu muset pořídit ještě jedno EcoEgg (na obalu píšou, že při větším objemu bubnu se mají dát dvě vajíčka) a nebo jestli je to v pohodě i tak. Jak velkou pračku máte?
Díky moc, Anka